Sobota 27. 5. 2023 Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Na Den starokladrubského koně už od rána svítilo sluníčko. Nebude to lehký den. Bude potřeba moře tekutin. Ta nejlepší nepřichází v úvahu. Jedu autem. Na cestách klid. Jedu brzo, abych stihl příjezd Karla. Toho našeho. Šestého. Dcera Marie nepřijede. To je ta co zrušila v Čechách nevolnictví. Krojovaný a vyfintěný královský pár jsem zastihl. Přijel ve zlatém kočáře taženého šestispřežím bílých kladrubských koní. Pak pauza. Prohlídka stájí. Mají to moc hezký - myslím koně. Velkoprostorové ustájení (klisny a hříbata) nebo prostorné boxy (hřebci).

31. ročník Aviatické pouti na letišti v Pardubicích
31. Aviatická pouť je minulostí. Nabídla rekordmany i historické letouny

Ve 13 hodin začal hlavní program. Nejdříve přijel v čele průvodu pan ředitel následován svými spolupracovníky, aby provedl slavnostní zahájení.

Zdroj: Jaroslav Černý

Začal kočárový rej. Černí i bílí koně soutěžili, kdo s kým se proplete, aby nenastal karambol. Povedlo se. Pak nastoupily učnice ze Střední školy chovu koní a jezdectví, aby na dvou lonžích povodily ve formaci svoje miláčky. Drezurní kür nám předvedla jezdkyně na vraném koni hřebčína Kladruby. Kůn skvěle reagoval na neznatelné pokyny vozatajky. No, spíš si myslím, že během dlouhého výcviku celou sestavu uměl zpaměti. Několikrát jsem viděl, jak dostával pokyn: "A teď doleva" a jak odpovídá: "To víš a bude to blbě" a zahnul vpravo. Někdy se to zvíře zachová správněji než jeho vodič.

A pak … dva zřízenci, jedna kobyla-matka a jedno ještě skoro světem a lidmi nepolíbené hříbě. Jo a dva křtitelé. Bude šampáňo. Bohužel místo na hříbátku skončilo v ústech křtitelů. Takový je ten náš svět.

Oliver Hanzl, 17. května 2023, 3500 g, 50 cm, Pardubice.
Podívejte se na miminka narozená v Pardubickém kraji ve 21. týdnu roku 2023

Velká čtverylka kočárů. Takový blázinec jsem nezažil. Ještě větší než ten kočárový rej na začátku. Ztratil jsem přehled a byl jsem rád,  když jsme to přežili bez úhony. Oni i já. Atraktivní vystoupení.

Zdroj: Jaroslav Černý

Všestrannost jezdců. Kdo tohle vymyslel? Drezurní kůn, sportovní kůn, čtyřspřeží a uherská pošta. A ten hlasatel si usmyslel, že když pískne, že si to jezdci prohodí. Aby bylo vidět,  jak jsou všestranní. Byli. Nikomu nevadilo jezdit cokoliv. Podezřívám, že ten pískálek musel být velice smutný. Teda pokud si sliboval nějaké pády, divné okamžiky. Jezdci mají moje nejvyšší vyznamenání. Žádný pád, žádné zmatky.

Zdroj: Jaroslav Černý

Pak byla přestávka. No k mému překvapení ani fronty na občerstvení nebyly extrémě dlouhé. Stihl jsem nakoupit dva kelímky dobrého nealko pití. Vystál jsem dvě fronty a za plánovanou dobu přestávky jsem to stihl. Ještě po dosednutí jsem čekal, než začne druhá půlka. Dobře zvládnutá přestávka od organizátorů. A to tam nebyla ani žádná "ketering" firma. Aspoň jsem si nevšiml.

Dámy v sedle. Posez bokem na koni ve speciálním dámském sedle. Neskutečné. Při dlouhodobém tréninku musela být jedna noha svalnatější než druhá (levá). S takovým divokým posezem se toho moc dělat nedá. Různé druhy kroků, proplétačky koní. Zase bez karambolu. Zvláštní poděkování za děkovačku pro obě strany. Poděkování pro pravou tribunu. Poděkování pro levou tribunu. Akorát na tu hlavní se nedostalo. Nevadí. Dámy vše dorovnaly krásným oblečením a častými úsměvy.

Jen láska zůstane, ta smrti nezná. Ilustrační foto.
Opustili nás. Poslední rozloučení v pardubickém krematoriu v tomto týdnu

No a pak … stádo plemenných klisen s hříbátky. Základní genetický fond kladrubského chob´vu. Základ kulturního dědictví. Žádné cviky, žádná drezura. Jen volný pohyb mezi chovateli. Vychutnali jsme si jejich ladný pohyb i jejich hříbátek, které se ani v běhu a směru běhu od své klisny neoddálili. Bylo ale na nich vidět, že nejraději mají prostorné výběhy před zvědavými očima diváků. Ten jejich úprk z kolbiště byl nehraný.

Mezi programem bylo včleněno díky. Díky pro pana prof. MVDr. RNDr. Petra Hořína, CSc. uznávaného genetického odborníka. K těm 70 letům ještě pár desítek dalších.

Voltiž. Dobrý návod čím vyplnit volný čas a dušičku dětem, která se zanáší vjemy a znalostmi do příštího života. A jak tam připomněl hlasatel (mimochodem výborný): "… nebojte se jim zatleskat, jsou to ti, co se o nás budou starat…" A tím bych skončil. Ale je tu ještě poslední bod programu. Velká jezdecká čtverylka. Prostě nástup 32 jezdců na koních v rámci odpoledne. Potlesk a poděkování za předvedené výkony. A ještě taky potlesk a poděkování všem, co se na velké čtverylce neukázali. Zvukařům. Komentátorům. Biletářkám. A dozoru ve stájích chránících koně před láskyplnými lidmi.

Zmožen vedrem říkám: Tak zase rok zase…