Dne 18. 4. 2023 zažil do posledního místečka natřísknutý Kulturní dům Hronovická v Pardubicích premiéru zábavného pořadu bývalých ligových fotbalistů a dnes televizních expertů komentujících fotbalové přenosy, Luďka Zelenky a brněnského patriota Petra Švancary.

Hosty pořadu s názvem Švanci Zelí show bývalý reprezentant a dnes trenér FK Pardubice Radoslav Kováč, dále pak herec a moderátor Vašek Matějovský. Posledně jmenovaný hrál například v seriálu Ulice, byl účastníkem letošní reality show Survivor a údajně je novodobým sexy symbolem a idolem všech dívek a žen. Já se musím přiznat, že jsem ho neznal a uvěřil jsem tomu, že je fotografem na této akci, když jsem ho před představením požádal o zmačknutí spouště pro mou společnou fotku se Švancim, Zelím a domácím trenérem Radoslavem Kováčem.

V pátek 21. dubna se v celé České republice uskuteční akce Speed Marathon. Policisté se při ní zaměří na rychlost. Ilustrační foto.
Nohu z plynu. Podívejte, kde bude policie v pátek na Pardubicku měřit rychlost

V úvodu představení jsem z hráčů cítil mírnou startovní nervozitu hlavních hráčů, ta však pominula po pár minutách, výkon postupně stoupal a gradoval. Mluvilo se nejen o fotbale, ale o všem možném. Samozřejmě i o nedávno odvysílané řadě Survivoru a trampotách, které při něm provázely jak Švanciho, tak Vaška. Petr Švancara tam prý trpěl hladem, díky tomu shodil 20 kilo. A Vašek? Přátelé, ten nebyl dlouhých 17 dnů vůbec kakat!

Protagonisté pořadu i diváci byli na stejné vlně, večer si řádně užili. Švanci nemohl pochopit, že v Pardubicách teče Chrudimka… Přítomen nebyl žádný rozhodčí, alespoň ne na jevišti, přesto se pro úspěch nastavovalo téměř celých třicet minut. Radoslav Kováč poutavě hovořil o zážitcích ze své aktivní hráčské kariéry, komentoval své promítnuté historické účesy i tetování, přiznal se, že nebyl ani u jednoho porodu svých dvou synů, neboť vždy plnil své profesionální hráčské povinnosti, zato je dokázal následně řádně oslavit. Prozradil tajemství, jak dokázal tahoun týmu FK Pardubice zhubnout a slíbil všem fanouškům Pardubic, že se svým mužstvem udělají v závěru sezóny vše pro to, aby zachránil ligu i pro příští sezónu.

Kdo byl milován, není zapomenut. Ilustrační foto.
Opustili nás. Poslední rozloučení v pardubickém krematoriu v tomto týdnu

A víte, který dotaz byl ohodnocen jako nejlepší a jeho autor získal lahev Proseca. Pokud nevíte, tak ten na Petra Švancaru, který zněl, cituji: „ Které mužstvo tipujete, že letos z ligy sestoupí a proč to zrovna bude Brno?“

Na závěr rozdal Švaci divákům tác jeho oblíbených chlebíčků a pak se všichni účinkující trpělivě a dlouho fotili společně s diváky. Musím uznat, dobré to bylo, bavili se všichni a snad i všichni rozuměli moravštině v podání fotbalisty, experta a dnes i lidového baviče Petra Švancary z Brna… Ten prohlásil, že se mu v Pardubicách líbí, že jim přeje úspěch v derby s Hradcem a záchranu v lize, když má tušení, že by pod sebe mohly stáhnout třeba tápající České Budějovice. Tak uvidíme, zda se slova experta vyplní!

Ing. Jaromír Pýcha, Dolní Roveň