Lázně ducha. Víte o tom, že právě město Litomyšl nese tento honosný podtitul z toho důvodu, že zde naleznete spoustu aktivit, akcí i míst, která blahodárně působí na vaše vnitřní já.

Dne 29. 4. 2023 se slavnostně zahajovala nová lázeňská sezóna. Při našem příjezdu ještě mírně poprchávalo, ale to vůbec ničemu nevadilo.

Polabinské čarodějnice 2023.
VIDEO, FOTO: Potlesk! Čarodějnice z pardubických Polabin spokojeně vzplála

Já si prošel celé město se svým foťákem a na závěr jsem musel konstatovat, že jsem snad fotil přímo ve městě smíchu, respektive krásných a milých úsměvů.

Všude vládla pohoda, všichni na sebe byli milí, prostě lázně ducha jsou asi oprávněně lázněmi ducha…

Jaromír Pýcha, Dolní Roveň

Litomyšl – první české lázně ducha

„Je to město neobyčejně kulturní a lázeňské, s nemocnicí, kde s úspěchem se léčí bolesti zubů, jak pisatel těchto řádků osobně se přesvědčiti příležitost měl. Bohužel tamnější lázně vyhledávány jsou jen domorodci a také vodu nikdo tam nepije.“ Těmito slovy popisuje ve svém Krvavém románu Litomyšl Josef Váchal. Není třeba hledat termální prameny, kdo Litomyšl jednou navštívil, ví, že pouhý pobyt v historickém městečku s obrovskou tradicí kultury a vzdělanosti, s úžasnou starou i současnou architekturou, kouzelnými uličkami, parky a zákoutími, s bohatým spolkovým životem, množstvím kulturních akcí ale i sportovních příležitostí, přitom stále ještě s poklidným během života přináší úlevu a odpočinek duši. Proto byla Litomyšl v roce 2012 vyhlášena prvními českými lázněmi ducha. Zdroj: www.lazneducha.cz

Lázně ducha II - doplnění: 

V předchozím příspěvku z této akce jsem hodil sondu jen tak na celkovou atmosféru v krásném městě. Nemohu zmínit to, že v rámci celé akce probíhala řada doprovodných akcí na velkém podiu, ale i na tom docela malém. Mé oko padlo tam, kam padlo i oko kameramana České televize. Na vystoupení tanečního souboru, který ladil všemi možnými barvami. Nebyly to tanečnice z Lúčnice, jak jsem si původně myslel, ale dívky a ženy z České Třebové. Co bych to byl za reportéra, abych o nich něco málo nezjistil.

Vím například to, že vystupují zhruba 5 – 7 krát do roka, soubor není profesionální, ale najdete v něm třeba paní lékárnici, úřednici, paní učitelku a tak podobně. O krátké představení souboru jsem požádal jednu z členek souboru. I když, myslel jsem si původně, že ji bez brýlí vidím dokonce dvakrát. Asi to tak nebylo, spíše to byla její rodná sestra…

Pavel Hanuš uspěl na mistrovství světa ve sportovním rybolovu.
Pavel Hanuš z Pardubic má medaili z mistrovství světa ve sportovním rybaření

Oslovená Mgr. Eva Hüblová, doslova a do písmene na soubor prozradila toto, cituji: „Jsme taneční skupina Amapola Dance Company tančící ve stylu FCBD. Jde o umělý taneční styl z USA, který spojuje prvky flamenko, břišních, indických tanců, tanců Středního východu a je zastřešen synchronizovanou improvizací během vystoupení. Je vhodný pro všechny věkové i váhové kategorie, zakládá si na zdravém postoji a sebevědomí. Zároveň maximálně podporuje týmovou souhru a spolupráci a koncept improvizace je skvělý svobodou dělat chyby. :) Tančíme s nejrůznějšími rekvizitami včetně činelek, sukní, vějířů, šavlí či tamburín. Bohatý kostým zdobí i sukně, jejíž spodní kanýr má i přes 22metrů! Jsme aktivní cca od roku 2012 a počet členů se pohybuje kolem deseti. Stále i nabíráme nové členy. Scházíme se v České Třebové a společné tvoření a tančení nás moc baví. A kvízová otázka pro čtenáře: "Kolik sukní potřebuje každá tanečnice? …no přeci ještě jednu!"

Přátelé, pokud vás výše uvedené řádky zaujaly a pořádáte kulturní akce, asi není vyloučeno, abyste tento příjemný a sympatický soubor dam oslovili a pozvali na pěkné vystoupení i k vám. Jestli vám vyhoví, to netuším, ale zkusit to určitě můžete, kontakty si již určitě dohledáte.