Zámek pochází z roku 1610. V roce 1927 ho koupila rodina Bukovských. Dr. Bukovský byl osobním lékařem T. G. Masaryka. Paní Bukovská, tehdy už vdova, zde žila i poté, co byl zámek r. 1950 vyvlastněn. Chtěli ji vystěhovat, ale mezi lidmi byla natolik oblíbená, že se za ni postavili a tak zde mohla dožít. Poté zámek čekal smutný osud, jako všechny zámky té doby. Byl zde MNV, kanceláře, byty, až do r.1994, kdy byl neudržovaný a ve špatném stavu navrácen v restituci potomkům rodiny Bukovských. Ti ho r. 2005 prodali panu Antonínovi Dotlačilovi, který se pustil do jeho opravy, za vydatné pomoci svého přítele, pana Bohuslava Opatrného. Když asi před pěti lety musel zámek z rodinných důvodů prodat, tak ho pan Opatrný koupil. Pan Opatrný pochází z 500 let starého selského rodu ze Zbirožska v západních Čechách. Od malinka miloval hrady a zámky a jeho klukovským snem bylo jednou si nějaký koupit. Tento dětský sen si nakonec v dospělosti splnil. Pan Opatrný má znalosti z historie, je zručný stavař, za život postavil několik domů. Jakoby všechny tyto činnosti byly přípravou na vrcholné dílo jeho života – pořídit si a zachránit zámek.

Pan Opatrný navštívil asi 120 zámků, ale radimský se stal jeho srdeční záležitostí. Zhruba před 14 lety, kdy sem začal jezdit, nejprve jako kamarád bývalého majitele, poté už jako majitel.

Pan Opatrný je i nadšeným amatérským hudebníkem. Hraje na housle, od 13 let vyhrával houslové soutěže, hrál v orchestru. Hudbě se chtěl věnovat profesionálně, ale na přání otce vystudoval technický obor. Staré housle ale už 50 let sbírá a můžeme je vidět vystaveny na zámku. Zámkem nás provázel sám pan Opatrný. Navštívila jsem hodně zámků, ale mohu říct, že tohle byla jedna z nejzajímavějších prohlídek, co jsem v životě absolvovala.

Prohlídka byla zahájena malým soukromým koncertem na nádvoří. Poté jsme vstoupili dovnitř, do místnosti, kde jsme si mohli sednout na renesanční židle a pan Opatrný začal vyprávět o zámku. Pan Opatrný je romantik plný nakažlivého elánu a životního optimismu. S nadšením vypráví o historii zámku, každý vzácný předmět vezme do ruky a povídá o něm. Mobiliář je ojedinělý, v Evropě nemá obdoby, z 80 procent totiž pochází ze zámků na Loiře! Nádherné kusy, které ohromí svou krásou, začal shánět přes různé aukce minulý majitel, pan Dotlačil. Současný majitel v tom pokračuje, zámek dovybavil starožitnými věcmi ze svých sbírek. Jsou zde unikátní malované trámové renesanční stropy, tapisérie z Anglie, obrazy. Každý z těchto předmětů je pohlazení po duši.

Zámek nabízí dva okruhy. V jednom se seznámíme s životem služebnictva, které bydlelo ve sklepeních, zde je také černá kuchyně – stále funkční, šatlava. Druhý okruh nabízí reprezentační šlechtické sály, komnaty, ložnice, jídelnu, hlavní dvoupatrový sál, který dnes slouží ke svatbám a pořádání koncertů.

Na závěr se pak Opatrný podáním ruky osobně rozloučil s každým návštěvníkem. Okolo zámku je park, jehož obyvatelkami jsou kamerunské ovečky, které si pan Opatrný pořídil kvůli spásání trávy. Na zámku Radim je klidná přátelská atmosféra, cítíme se zde dobře. Je to oáza krásy, na chvíli se octneme v době renesance. Zážitek, který stál zato a dlouho ve mně přetrvá.

Alena Hesounová