Okouzlující vrchy kolem Kutné Hory jako na dlani zříte jedině z Železných hor. V sobotu se na ně šest členů Spolku přátel Heřmanova Městce (SPHM) přestalo dívat zdálky a prohlédlo si na jeden zátah všech sedm vrcholků „Kutnohor“ patřičně zblízka.

Počasí vcelku přálo nevšednímu osmnáctikilometrovému výšlapu z Kaňku (353 m) na Vysokou (471 m), i když v zádech výletníků se honila mračna obtěžkána vodou; jen taktak že nenaplnila léta prázdnou nádrž na Sukově (336 m). Památek a zajímavých míst po cestě bylo nepřeberné množství – od rozhleden, přes smírčí kameny, památníky hornických a husitských bouří, po novo i starodobé vinice, Opatovickou oboru, konče barokními sochami Bezhlavého Jana a sv. Markéty a především zříceninou letohrádku Belvedér s kaplí sv. Jana Křtitele.

Na pořádném výletě nesmí chybět ohýnek a opékání buřtů. Tuto labužnickou část hostilo posezení pod Malým Kuklíkem (359 m), jenž navzdory názvu je vyšší Velkého Kuklíku (356 m). Dalším protimluvem daného výletu jsou dva vrcholy „Kutnohor“ – Miskovický vrch (406 m) a Opatovický vrch (421 m) – spadají už pod okres Kolín.

Příští rok 2022 se výšlap na přání spokojených účastníků zopakuje. Ovšem opačným směrem z Vysoké na Kaňk. Kdo máte chuť se přidat, sledujte stránky SPHM, nechť vám neuteče stanovený den. Budete vítáni.

Vlastimil Hloupý, člen SPHM