Bystré, Polička, Svojanov a Žďár nad Sázavou. Čtyři místa, kde se odehrál náš víkendový příběh krásných zážitků. Tereza Nováková, Jaroslav Vrchlický, Vojtěch Jasný a Jaromír Pýcha. Čtyři jména, z toho tří významných osobností a jednoho nevýznamného amatérského čtenáře reportéra. Čtyři jména jako příklad těch, kterým učaroval kraj kolem Bystrého u Poličky. I proto můj návrat do těchto míst prakticky po dvou měsících.

Polička, pro ty, kdo to náhodou nevědí, je místem narození významného hudebního skladatele Bohuslava Martinů (žil 1890 -1959). Narodil se ve věžní místnosti kostela svatého Jakuba, vystoupat nahoru obnáší 192 schodů. Otec Bohuslava Martinu byl povoláním švec a vykonával funkci pověžného. Jeho úkolem bylo ve dne v noci držet stráž proti ohni, aby se neopakovala tragédie obrovského ničivého požáru ve městě. Po schodech nahoru si museli přinést jídlo, vodu, uhlí, dřevo, ale i krmení pro kozenku, kterou měli tam nahoře. Ale výhledy měli parádní.

Výlov Bohdanečského rybníka.
VIDEO: Rozsáhlý rybník vydal svá tajemství. Podívejte se, co uvázlo v síti

O tom, že v Bystrém natočil režisér Vojtěch Jasný filmy Všichni dobří rodáci a Návrat ztraceného ráje, jsem psal již v srpnu. Nyní bych zmínil třeba jen významnou památku, kterou udržuje, hlavně pro mladou generaci, město Bystré, Brtounovu chaloupku. Jedná se o jedno z nejstarších dochovaných stavení z roku 1723, které slouží jako krásné minimuzeum z let minulých. Když ji chcete navštívit, zavoláte na zveřejněné telefonní číslo a pan průvodce vám zaujatě popíše vystavené předměty a poví o tom, jak se v chaloupce žilo. Pro zajímavost, víte například, kolik lidí spalo v jedné, z mého pohledu nevelké místnosti a v jedné nevelké posteli? Celkem deset lidí a na jedné posteli čtyři!

Nebudu vás dále unavovat psaným slovem, takže jen stručně doplním, že pár obrázků je ze Svojanova, kde zrovna o víkendu frčely oživené noční prohlídky starých pověstí a legend a také ze Žďáru nad Sázavou, kde probíhal v sobotu 28. 10. 2023 Den dýní a zajímavý program byl připraven především pro šikovné dětské návštěvníky.

Tři sestry v Dolní Rovni.
Tři sestry v Dolní Rovni: Nejstarší z nich dopadla nejhůře

Koukněte na obrázky, pokud tedy máte zájem. Podzim dokáže vymalovat neskutečně krásné a nádherné scenérie, které ani foťák nedokáže zachytit v plné kráse. Samozřejmě mám na mysli ten můj foťák a s ním spojené pokusně- amatérské neumělecké závěry. Co říci na závěr? Určitě jsme v tomto kraji nebyli naposled a rádi se tam zase někdy příště podíváme.

A ještě dodám. Brtounova chaloupka v Bystrém je hezká, minimuzeum je zajímavá atrakce. Jo, kdyby jednou v Dolní Rovni vzniklo Prvorepublikové muzeum, třeba v historicky významné Udržalově vile, byla by to památka přesahující krajský význam.