Po celý březen můžete na třídě Míru a před hlavním nádražím v Pardubicích zhlédnout venkovní výstavu Vaše smrt – naše svoboda, kterou připravil Památník Zámeček. Zjistíte více nejen o tématu válečných let na Pardubicku, ale také o revitalizaci a činnosti Památníku Zámeček.

Další březnový program 

9. března, kdy je Den památky obětí vyhlazení terezínského rodinného tábora ve vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau, se v kinosále Památníku Zámeček v Pardubicích uskuteční přednáška Zuzany Pavlovské, vedoucí Odboru pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze a odbornice na problematiku antisemitismu a šoa. Přednáška Terezínský rodinný tábor v Osvětimi-Březince začíná ve středu v 17 hodin. Vstup je zdarma.

Krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny.
Pozor, mimořádná sbírka! Charita naléhavě prosí o potraviny pro uprchlíky

Ve druhé přednášce naplánované na 23. březen nám Mgr. Monika Němcová z Vojenského historického ústavu Praha představí „Nejzajímavější osudy obětí pardubického popraviště“. Hosté se seznámí s osudy známých i méně známých osobností, jež zahynuly na pardubickém popravišti před 80 lety. A to díky odbornici, která přispěla ke vzniku současné expozice.  

Březnové aktivity Památníku Zámeček se připojí k dalším regionálním i celostátním připomínkám tragických událostí 2. světové války. „Je nám ctí, že v letošním cyklu přednášek můžeme na půdě památníku přivítat přední odborníky, jejichž zaměření je úzce propojené s charakterem naší expozice. V příštích měsících se návštěvníci mohou těšit na setkání s dalšími řečníky, kteří si pro ně připravili zajímavosti z jejich bádání,“ uvádí k programu ředitel Památníku Zámeček Mgr. Viktor Janák.   

Kateřina Tomišková