Dne 16. dubna 2021 by se dožil 90 let pan František Pýcha. Bohužel z tohoto světa odešel náhle v nedožitých 72 letech. Celý plnohodnotný a spokojený život prožil v Dolní Rovni, celý svůj život pracoval v zemědělství. Jeho nejkrásnější vzpomínky patřily jeho aktivní sportovní kariéře. Hrál Českou házenou, pravidelně nastupoval za výběr Čech v prestižních zápasech Čechy – Morava.

Demoliční práce v protorách bývalé Tesly - Kyjevská, kde se kdysi vyráběly kromě jiného televizory a oblíbené radiomagnetofony.
FOTO: Továrna Tesla, fenomén elektrotechniky, mizí pamětníkům před očima

Česká házená byla populárním sportem v Rovni i širokém okolí. V letošním roce uplyne již 70 let od doby, kdy se Tělocvičná jednota Sokol Roveň zúčastnila Mistrovství republiky, které se konalo v roce 1951v tehdejším Gottwaldově (dnes Zlín) a obsadila celkové deváté místo. František Pýcha se stal mistrem republiky v době výkonu základní vojenské služby v týmech ATK, později ÚDA Praha, což byl armádní tým, který dnes nese název Dukla Praha. Mezi jeho spoluhráče patřili např. Artur Mašita nebo Jiří Vícha, vynikající gólman reprezentace a pozdější reprezentační trenér házenkářů ČSSR.

Z výstavy Pernštejnské ženy a Evropa.
OBRAZEM: Znáte tajemství pernštejnských žen? Šlo o módu i gastronomii

Nabídku přestoupit do týmu mezinárodní házené (dnes známe jen pod pojmem házená) a zůstat jako hráč v Praze musel s těžkým srdcem odmítnout. Zemřel mu totiž otec a mladý František se musel vrátit domů, pomáhat matce na rodném statku hospodařit…I takové byly osudy talentovaných sportovců.

Jaromír Pýcha, Dolní Roveň