Na začátku roku 2022, 12. ledna, si připomeneme začátky fungování parašutistů z výsadku Silver A na území Protektorátu Čechy a Morava, jejichž úkolem bylo zajištění úspěšného radiového spojení s Londýnem. Na počest všech obětí heydrichiády zapálíme u pomníku 194 svíček. S uctěním památky začneme od 13 hodin za účasti zástupců města Pardubice, jako zřizovatele Památníku Zámeček, a dalších hostů. Po zbytek dne má veřejnost možnost se k uctění památky připojit, a to zapálením svíce či položením květinových darů.

„Nechceme a ani nemůžeme zapomínat. Proto se město Pardubice a památník rozhodly přispět do cyklu připomínek svojí symbolickou akcí. Srdečně zvu veřejnost napříč všemi generacemi, aby se k uctění památky připojila a přišla svoji svíci zapálit. Společně tak dáme vědět, že nezapomínáme na minulost a jsme si vědomi, že za náš osud vděčíme tichým bojovníkům, kteří ve jménu svobody a dobré věci obětovali život,“ říká primátor města Pardubice Martin Charvát.

V tento významný den bude expozice otevřena, a to od 13 do 18 hodin. Vstup je zdarma. Jinak během zimního období, tedy do března, je památník otevřen o víkendech v čase od 13 do 17 hodin.

Kateřina Tomišková