Jak hodnotíte své vystoupení na turnaji?

Celý turnaj jsem pomýšlel na vítězství, bohužel mi to nevyšlo. Druhé místo je ale nádherné a jsem spokojený. Hrál jsem dobře, dařilo se mi. Byl to můj životní turnaj.

Jak moc vás mrzí, že se turnaj nepovedlo dotáhnout do vítězného konce?

Trochu mě to mrzí. V posledním kole jsem dostal slabého soupeře, který mi snížil průměrné ELO, což nakonec rozhodlo. S tím se ale nedá nic dělat, zkazil jsem si to sám. Měl jsem v posledním kole vyhrát, šanci jsem měl.

Vlastimil Babula ve své poslední partii poměrně brzy remizoval. Jaké to bylo, hrát s vědomím, že musíte vyhrát?

Nebylo příjemné hrát s vědomím, že kdybych prohrál, propadl bych se v tabulce hodně dolů. Snažil jsem se na to nemyslet a soustředit se na svoji hru. Šance, které jsem na výhru v partii měl, jsem nevyužil. Myslím, že jsem na druhém místě skončil spravedlivě. Vlastík je velmi kvalitní šachista, hráč české špičky. Řadu let podává stabilní výkony, vítězství v turnaji si zasloužil.

Vaše vzájemná partie v pátém kole skončila remízou. Jak byste partii popsal?

Měl jsem černé a čekal jsem, jako taktiku bude Vlastík hrát. Po zahájení jsem stál o něco hůř, takže mě překvapilo, když mi Vlastík nabídl remízu. Asi to bylo součástí jeho taktiky. Později se to ukázalo jako správný tah, který mu stačil k vítězství.

Poslední rok pro vás musel být náročný. Skloubit šachy a maturitu asi nebylo jednoduché, že?

Bylo to náročné. Spadl ze mě stres, už nemusím myslet na školu a na učení. Jsem ve hře daleko víc uvolněnější než v průběhu roku. Hraje se mi lépe a potvrdilo se to i na výsledcích tady na Czech Open, protože jsem mohl poslední měsíc myslet jenom na šachy.

Kam se chystáte na vysokou?

Budu studovat Vysokou školu ekonomickou, obor mezinárodní vztahy. Snad to nebude příliš nároční studium a zvládnu ho skloubit se šachy.

Jaké jsou vaše další plány?

Chtěl bych získat ELO body. Rok jsem stál na místě, získával jsem zkušenosti proti silnějším. Teď bych chtěl postoupit nahoru. V srpnu mě čeká velmistrovský turnaj v Polanici, v září velmistrovský turnaj v Karlových Varech. Mým cílem je se maximálně připravit na tři následné akce Mistrovství světa juniorů, Mistrovství Evropy družstev a Světový pohár. Chtěl bych na těchto akcích uspět.