Již třetí mistrovství světa školních týmů opět přilákalo pozornost mladých šachistů a jejich učitelů z celého světa. Do Pardubic se sjelo celkem osmnáct školních týmů z České republiky, Bulharska, Ruska, Izraele, Řecka, Portugalska, Islandu a Jihoafrické republiky. Nejdelší cestu musely absolvovat děti z JAR.

„Šachy u nás nejsou tolik populární. Děti hrají více kriket nebo fotbal,“ popisuje situaci trenér jihoafrického týmu Louis Holtzhausen a dále uvádí. „Naše škola se dobře umístila v národním mistrovství, a když jsme na internetu objevili stránky Czech Open a konání světového šampionátu školních týmů, rodiče rozhodli dětem jejich účast v Pardubicích zaplatit. Částečně na všechny výdaje přispěla i škola. Největší jsou samozřejmě na cestu. Naopak ubytování a stravování je zde pro nás levné,“ doplňuje Holtzhausen, jenž se s dětmi věnuje královské hře jednou týdně.

„Fungujeme jako zájmový kroužek s tím, že si jej děti mohou zapsat jako jeden z nepovinných předmětů. Rodiče i škola jsou spokojení, protože děti se učí logicky myslet a jsou vychovávány k tomu, aby svoje znalosti samostatně rozvíjely. Bez internetu by však šachy v Jihoafrické republice nemělo cenu hrát. Takhle se můžeme na dálku konfrontovat s hráči z jiných zemí a zlepšovat se,“ tvrdí Louis Holtzhausen a uzavírá. „Je to náš první mezinárodní turnaj, doma není mnoho příležitostí porovnat svoje síly."