Poslední den turnaje ozdobila soutěž ve skládání klasické kostky 3x3x3. O tuto královskou disciplínu byl největší zájem, proto se uskutečnila ve třech kolech. Z prvního postupovalo 32 řešitelů, mezi nimi i Martin Zahradník. Ze druhého kola se kvalifikovalo dvanáct soutěžících a do užšího finále nakonec postoupilo šest mladíků.

Mezi nimi nemohl chybět světový rekordman Erik Akkersdijk. Jeho světový rekord z loňska (7,08 vteřiny) zůstal pevně nepřekonán. Nejblíže k němu se dostal sám Nizozemec, který jako jediný složil hlavolam pod deset sekund. „Erik se tím svým loňským rekordem vrhnul někam o tři sta let vývoje téhle soutěže dopředu, takže jsem pesimista, co se týče jeho překonání. Stabilní časy jsou kolem deseti vteřin, pod deset skládá častěji jen Erik“ podotkl ředitel turnaje ve skládání Rubikovy kostky Jaroslav Flejberk.

V dalších variantách kostky je situace ale jiná. Rekordy se upravují téměř vždycky, když se rubikovka skládá. V kostce 5x5x5 udivil svým výkonem nikdo jiný než Akkersdijk. Kostka se skládala na pět pokusů, nejlepší a nejhorší se vždy škrtají a do celkového pořadí se počítal průměr tří zbývajících časů. Akkersdijk svým průměrem překonal evropský rekord, ale to mu nestačilo. Nejlepší čas, ve kterém hlavolam 5x5x5 vyřešil, byl 1:11,02 min. Byl tedy opět nejrychlejší na světě. „Vím, že vedle hrající šachisté nemají hluk rádi, ale prostě jsem se neudržel. Měl jsem obrovskou radost. Zlomit hned dva rekordy na jednou, prostě super,“ zářil nadšeně čerstvý rekordman.

Vedle Akkersdijka řádil maďarský krotitel hlavolamů Istán Koczka. „Koczka je specialista na skládání poslepu. Na festivalu překonal hned tři národní rekordy.