„Pěti hlavních šachových turnajů se letos zúčastní minimálně 1800 hráčů. Do Pardubic přijede osm desítek šachových velmistrů a přes sto mezinárodních mistrů. Hlavním velmistrovským turnajem bude Pardubice Open. Nejvýše nasazeným hráčem se stane řecký velmistr Vasilios Kotronias, dalším bude Boris Gračev z Ruska. Třetím nasazeným hráčem je domácí želízko v ohni – velmistr Viktor Láznička z Pardubic,“ sděluje Mazuch a dodává: „Silně obsazené je také otevřené Mistrovství České republiky v rapid šachu. Jeho hlavní hvězdou bude Šachrijar Mameďarov z Ázerbájdžánu, který je aktuálně šestým hráčem světového žebříčku.“

Letos poprvé se v rámci Czech Open koná festival Gamecon, který je zaměřený na moderní deskové a rolové hry, takzvané larpy. Poprvé je na programu festivalu i série tří pokerových turnajů pro začátečníky i profesionály.

Mamutí festival si nepochybně vyžaduje početný sbor pořadatelů: „V průběhu celého roku se o přípravu festivalu stará asi deset lidí, vlastní organizaci má však na starost více než stovka pořadatelů,“ sděluje ředitel festivalu. Většina z nich prý velmi dobře ovládá angličtinu, ale hůře pořadatelé hledají ruštináře a kupodivu i německy mluvící adepty do sboru pořadatelů.

Festival dnes tedy oficiálně začíná šachovým turnajem OCÉ Open – MČR čtyřčlenných družstev v ČEZ Areně, dále MS školních týmů, a svůj první turnaj dvojic dnes absolvují hráči bridže.