Na mezinárodním festivalu šachu a her Czech Open 2008 se dohrála řada turnajů. Událostí včerejšího dne však byl příjezd nejvýše postaveného hráče v šachových turnajích. Do Pardubic přijel osmý hráč světa Šakrijar Mameďarov z Ázerbajdžánu, jenž se ve středu a ve čtvrtek zúčastní otevřeného MČR v rapid šachu.

Šachy
Řešitelská soutěž (KAVÁRNA EVROPA OPEN): 1. Klemen Šivic (Slovinsko) 74 bodů, 2. Nikola Predrag (Chorvatsko) 73 bodů, 3. Piotr Murdzia (Polsko) 72,5 bodů.
Turnaj dvojic v rapid šachu (ČSOB POJIŠŤOVNA OPEN): 1. Dněpr (Ukrajina) 12 bodů, 2. Jandemirov – Hasangatin (Rusko) 11 bodů, 3. 1. Novoborský ŠK (Cvek, Šimáček) 9,5 bodů.

Scrabble
Kvalifikace na Mistrovství České republiky (MIROS OPEN): 1. Pavel Podbrdský 13 bodů (skóre: 5969), 2. Robert Vlk 11 bodů (skóre: 5555), 3. Ludmila Rusá 11 bodů (skóre: 5433).
Bleskový turnaj (HARMONY CLUB OPEN): 1. Luboš Vencl 6 bodů (skóre: 2625), 2. Sára Matějková 6 bodů (skóre: 2467), 3. Michal Přikryl 5 bodů (skóre: 2570).

Go
Pandanet Evropský pohár (MOYO OPEN): 1. Seul–ki Hong (Jižní Korea) 6 bodů, 2. Catalin Taranu (Rumunsko) 5 bodů, 3. Pal Balogh (Maďarsko) 4 body.

Dáma
Mezinárodní dáma (PVV OPEN): 1. Batjargal Baldangotov (Mongolsko) 9 bodů, 2. Václav Křista 9 bodů, 3. Jiří Sysel 8 bodů.
Česká dáma (HOTEL LABE OPEN): 1. Jiří Sysel 10 bodů, 2. Pavel Truhlář 8 bodů, 3. Tomáš Novotný 8 bodů.

Toguzkumalaku
Hlavní turnaj ve druhé z mankalových her: 1. Temirbaev Galimgan (Kazachstán) 4,5 bodů, 2. Assel Dalieva (Kazachstán) 4 bodů, 3. Miroslav Voráček 4 bodů.

Gamecon
Mistrovství ČR v Dračím doupěti: 1. Dušek, Dušková, Hromádková, Saitz, Soukup, Strmeň, Tourek, Voldřich. 2. Froemmer, Kostelňák, Novák, Pitron, Trávníček, Zaoral. 3. Hanák, Iš, Jarolím, Pazderka, Petřík, Skokaničová, Tomšej, Vaněk. Celkem se zúčastnilo 132 hráčů v 18 družinách.
Osadníci z Katanu: 1. Jan Vorlíček 15 bodů, 2. Miloš Procházka 14 bodů, 3. Daniel Dubský 12 bodů.
Proroctví Standard: 1. Jan Vaněček, 2. Marek Jerie.
Aréna Single: 1. Daniel Mentlík, 2. Tomáš Stejskal.
Talisman: 1. Jar oslav Umlášek.

Festivalové aktuality 14. 7.

Zajímavost
Otevřeného mistrovství ČR v bleskovém maratónu CASINO ALFREDO OPEN, jež probíhá od pondělní 19. hodiny do úterní 19. hodiny, se účastní 103 hráčů. Nejmladšímu účastníkovi, který přijel z Německa, je 11 let.


Jak hrát šachy s manželkou aneb řešitelská soutěž
Řešitelská soutěž je svérázná disciplína. Řešitelé dostanou před sebe úlohy, podobné těm, které se čas od času objevují v šachových rubrikách novin. Kromě známého „mat příštím tahem“ však řeší i obtížnější úlohy. Šachisté musí vyřešit co nejvíce úloh v šesti disciplínách. Těmi jsou dvojtažky a trojtažky, tedy maty druhým, respektive třetím tahem. Dále mnohotažky a studie, ve kterých šachisté řeší, jakými způsoby lze nejlépe táhnout, aby dal bílý mat černému. Posledními dvěma kategoriemi, které jsou velmi specifické, jsou samomaty a pomocné maty. Hlavní rozhodčí Pavel Kameník zná pro tyto dvě kategorie úsměvnou mnemotechnickou pomůcku. V pomocných matech černý jako by pomáhá bílému k co nejsnazšímu matování. „Je to stejné, jako když šachista hraje s dítětem, kterému se svými tahy snaží pomoci, aby mu dalo mat.“ V samomatech je situace ještě složitější. „Tentokrát totiž šachista hraje proti manželce, která prokoukne, že ji chce nechat vyhrát, a tak se začne bránit, aby jí nepomáhal.“

Úlohy pro řešitele vybíral Pavel Kameník z publikací. „Vybíral jsem je po večerech několik dní. Snažil jsem se je vybrat tak, aby nebylo hned vidět téma úlohy, ale řešitelé si museli trochu lámat hlavy,“ řekl. Nejtěžší je podle něj vybrat úlohy pro studie. Nelze totiž ověřit, zda jsou skutečně korektní, bez vedlejšího řešení. „Právě letos se to v jedné studii stalo. Řešitelé dokázali, že černý vyhraje, takže se výsledek úlohy musel anulovat. Občas se to stává,“ komentoval Kameník.

(Tomáš Rais)