Jak jste spokojen se svým vystoupením na Czech Open 2007?

Fischerovy šachy jsem hrál pěkně. Partie byly spíše zajímavé než kvalitní, ale při tomto tempu hry se těžko dá očekávat něco jiného. V aktivním šachu jsem začal dobře, byť s určitým štěstím, ale během druhého dne jsem hrál opravdu špatně a výsledek mohl být ještě výrazně horší. Se sedmi body bych byl vcelku spokojen, takto ovšem bodový zisk (Navara uhrál 6,5 bodu - pozn. red.) a zejména kvalita partií zůstaly trochu pod mým očekáváním.

Která partie v turnaji ve Fischerových šachách byla pro Vás nejtěžší?

Asi ta poslední, s velmistrem Vorobiovem. K prvnímu místu mi stačila remíza, ale nabídku jsem ve druhém tahu odmítl. Pravda, nevšiml jsem si, že vedlejší partie už skončila remízou, ale stejně jsem měl v plánu remízu odmítnout. Soupeř postupně získal převahu. Když jsem ji neutralizoval, udělal jsem znovu chybu. Po obtížné obraně se mi nakonec podařilo v časové tísni rozhodnout partii ve svůj prospěch.

Jak moc je pro vás titul mistra republiky ve Fischerových šachách cenný ve srovnání s dalšími úspěchy, kterých jste ve své kariéře dosáhl?

Zisk 6,5 bodu ze sedmi partií je samozřejmě cenným úspěchem, ale přeci jen to byly "pouze" zrychlené partie a z české "klasické" špičky se zúčastnil pouze zlomek. Nelze se divit, Fischerovy šachy u nás stojí trochu stranou zájmu, což je velká škoda.

V turnaji v rapid šachu jste skončil až čtrnáctý? V čem vidíte největší příčinu toho, že se vám turnaj příliš nepovedl?

Příčin je několik. Zaprvé byl turnaj velmi silně obsazený. Nebo chcete-li, já nehraji dostatečně dobře. A zadruhé jsem si večer vzal pozdě prášek na uklidnění, takže jsem před rozhodujícím dnem příliš nespal. Nechci se vymlouvat, toto je samozřejmě moje chyba.

Proč jste se letos rozhodl nezúčastnit se velmistrovského turnaje?

Protože mi většina lidí říkala, že bych se měl účastnit silnějších turnajů. A také se snažím ve škole složit nějaké zkoušky, na které během roku, mimo jiné kvůli turnajům, nezbyl čas.

Jaký je váš další letní program?

Rád bych složil nějaké ty zkoušky, zejména u jedné jde o nutnost, nikoli o možnost, a připravil se na zářijové postupové zkoušky. Bez těch bych totiž nemohl pokračovat ve studiu. Zúčastním se pár menších šachových akcí v aktivním a Fischerově šachu. Například turnaje v německém Mainzu či zápasu s velmistrem Shortem. Klasický turnaj mě čeká až v září, mám hrát v Karlových Varech ve velmistrovském turnaji organizovaném Pavlem Matochou.