Mezinárodní festival šachu a her s názvem Czech Open slaví v letošním roce dvacáté narozeniny. Za tu dobu se malého turnaje pro čtyřicet hráčů stala největší světová akce svého druhu. Vždyť do Pardubic každoročné míří pět tisícovek vyznavačů tzv. duševních sportů.
Historii festivalu mapuje kniha dvou šachistů. Autorem psaného slova je mezinárodní mistr Lukáš Klíma. Rozbor nejzajímavějších partií a komentáře k nim vypracoval velmistr Sergej Movsesjan. Oba dva patří k dlouholetým účastníkům tohoto pardubického sportovního fenoménu. Právě tak nazvali svojí publikaci.

Kniha je určena především vyznavačům královské hry, nicméně je psána tak, aby se v šachovém prostředí orientoval i ten největší laik. „V první části je obsaženo velice stručné, nestatistické shrnutí toho, jak se festival vyvíjel. Po sondě do historie se čtenáři mohou těšit na povídky. Jedná se o osobní zážitky Lukáše Klímy a jeho přátel. Vesměs to jsou humorné příhody jak ze šachového prostředí, tak z doprovodného programu či volného času hráčů,“ přibližuje obsah knihy Jan Mazuch, ředitel Czech Open.
Autoři vytvořili knihu jako dárek k dvacátému výročí mezinárodního festivalu. „O něčem podobném jsme uvažovali už před deseti lety, ale nakonec jsme se k tomu neodhodlali,“ přiznává Mazuch.

Oslavy jubilea Czech Open nekončí jenom u knihy. Společenské večery pro účastníky festivalu jsou již zažitou tradicí, ovšem velká věc se chystá na středu 29. července. „Společně s jednou agenturou pořádáme na Pernštýnském náměstí akci s názvem Napříč staletími aneb Hry od středověku až po současnost. Vstup je zdarma a kromě návštěvníků festivalu se mohou přijít podívat obyvatelé Pardubic i okolí,“ říká Jan Mazuch.

Věrnost se počítá

Dvacet let je relativně krátká doba, nicméně někteří účastníci mluví jinak. Z mladíků se stali muži středního věku, z těch pak senioři. Ano, na festivalu jsou šachisté, kteří pamatují téměř celou historii. Pořadatelé si je proto hýčkají.
„Máme zaveden systém slev podle počtu odehraných ročníků. Jedná se o startovné, upomínkové předměty či knihy,“ objasňuje dlouhodobý ředitel Czech Open.

Za všechny matadory hovoří jméno Jevgenij Melikset Bek. Nejde však o hráče, nýbrž rozhodčího.