Jednou z duší Mezinárodního festivalu šachu a her je jeho generální manažer Jiří Petružálek. Kromě toho, že se stará především o finanční zabezpečení Czech Open, bedlivě sleduje jeho průběh. Nejinak tomu je na jubilejním 20. ročníku největší akce tohoto druhu na světě.

Festival každoročně provázejí nějaké změny, a to v různých oblastech. Letos se například změnilo logo Czech Open. Proč?
Pro nové logo jsme se rozhodli z jednoho prostého důvodu. Chtěli jsme, aby více symbolizovalo sekci her. Znak, kde sedí za stolem dvě postavy, nebylo pro náš festival až tak vypovídající. Za to volba kostky, která reprezentuje jak např. rubikovku tak šachovnici je geniální nápad.

Od letošního roku platí nové šachové pravidlo. Je podobně jako v některých jiných sportech. A sice, tomu kdo se v určitou dobu nedostaví k utkání, bude kontumován výsledek ve prospěch soupeře…
Požádali jsme šachovou federaci FIDE o výjimku a bylo nám vyhověno. Nedokážu si totiž představit, kdybychom měli hráče, který váží do Pardubic cestu přes půl světa tímto způsobem trestat. Stát se totiž může cokoliv: zaspí, nestihne spoj atd… To by bylo kruté. Své hráče hýčkáme, nechceme je ztratit.

V jedné věci ale jako pořadatelé postupujete velmi nekompromisně…
Zřejmě máte na mysli používání mobilních telefonů v průběhu partií. Hráči by je neměli vůbec nosit do místnosti. Pokud totiž budou v místnosti či mimo ní zahlédnuti při manipulaci s přístrojem nebo je prozradí nějaký zvuk z mobilního telefonu, nemilosrdně bude jejich partie zkontumována.

Šachy jsou sport, při kterém by mělo být ticho jako v hrobě. Zároveň s nimi se ale konaly hlučnější soutěže ve skládání Rubikovy kostky…
Zvýšený zájem o rubikovku nás pochopitelně těší. Při jejím skládání na čas stoupá adrenalin závratnou rychlostí nejen závodníkům ale také zvědavým divákům. Je pravda, že řešitelé dávájí svojí radost specificky najevo. A proč ne, vždyť světové rekordy se nepřekonávají každý den. Na druhou stranu nesetkali jsme se s žadnými stížnostmi od šachových stolků. ČEZ Arena je totiž specifická tím, že má vysoký strop a dobře udělanou podlahu. Zvuky se tak v ní utlumují.

Pro příznivce festivalu je připraveno ještě jedno lákadlo, které vám tak trochu spadlo do klína. Tím je osoba hokejového gólmana Dominika Haška, který v těchto dnech trénuje se svým týmem v malé hale…
Byl bych špatný manažer, kdybych si to nezjistil dopředu (smích). Samozřejmě, že jsme této skutečnosti využili a zveřejnili ji na stránkách Czech Open. Jméno Hašek je světovým pojmem. Zájem vidět ho v akci mají kromě našich především hráči ze zemí bývalého Sovětského svazu a Němci. Dominik bývá i aktivním účastníkem festivalu. V minulosti hrával šachový turnaj osobností či luštil sudoku. Osloven byl i letos.