CZECH OPEN 2009
PROGRAM ZDE

Mezinárodní festival šachu a her je letos výjimečný tím, že se koná již po dvacáté. Za tuto dobu se vypracoval z chudého příbuzného v bohatého strýčka. Vždyť Czech Open je největší akcí svého druhu ve světě.

Zpočátku se jednalo o ryze šachový turnaj. Mistrovským tahem se ukázalo rozšíření programu o deskové a karetní hry. Díky tomu se festivalové sály otevřely také pro účastníky z Dálného východu. S trochou nadsázky se dá říci, že se nyní jedná o evropsko – asijský podnik.
Stejně jako v předchozích letech, ani v jubilejním roce se nenechávají pořadatelé zahanbit. Z rukávu vytáhli několik es. „Součástí bohatého programu Czech Open bude MS v Polgárových šachách. V této disciplíně, kterou vynalezli rodiče slavných šachistek se koná vůbec první světový šampionát v historii,“ uvádí letošní novinku Jan Mazuch, ředitel turnaje.

Dochází také ke změně na mládežnickém poli. „Mistrovství světa školních týmů nahrazuje ME juniorských družstev. Jedná se o daleko kvalitnější soutěž, neboť někteří mladí hráči už se mohou pochlubit titulem velmistra či mezinárodního mistra,“ vysvětluje Mazuch.
Hlavním lákadlem šachové části bývá silně obsazený turnaj v rapid šachu a rovněž velmistrovské klání. Příznivci královské hry se mohou těšit na světové i domácí veličiny. V pardubické ČEZ Areně, kde se odehraje drtivá většina šachových turnajů, určitě představí své umění Sergej Movsesjan, David Navara, Viktor Láznička, Anton Korobov, Vlastimil Babula, Rauf Mamedov a mnoho dalších.

Pořadatelé mají už teď vysledováno, že poprvé v historii nebude vytvořen účastnický rekord. „Důvod je prostý: ekonomická krize se dotýká i šachů. Očekáváme zhruba desetiprocentní úbytek. Nejvíce se tato situace dotýká ruských hráčů. Naftařské i plynárenské společnosti mají finanční potíže, a tak si nemohou dovolit sponzorovat zejména mladé hráče,“ objasnil Petr Laušman, zástupce ředitele festivalu.

Nejsou to jen šachy, které hýbou pardubickým festivalem. Deskové hry se ihned po zavedení do programu ujaly a v některých případech je o ně obrovský zájem. „Historicky nejlépe obsazenou by měla být soutěž v Go. Dokonce jsou přihlášeni korejští hráči se sedmým danem,“ vybírá jednu z her Jan Mazuch.

Doslova renesanci, alespoň ve sportovním smyslu, prožívá vynález z osmdesátých let – Rubikova kostka. Každoročně stoupá účast v těchto turnajích o téměř padesát procent. „V loňském roce zde padl jeden světový rekord a zřejmě se to rozkřiklo. Dokonce se zvýšil zájem rovněž mezi českými řešiteli,“ pochvaluje si ředitel festivalu.

Nedílnou součastí životního stylu je internet. Rovněž organizátoři Czech Open nespí. „Kromě výsledků a fotografií, budeme opět on–line přenášet přenosy z vybráných turnajů,“ říká Mazuch.