Turnaj vyhrál Artem Kolomiyets z Ukrajiny, Česká republika měla v tomto turnaji jen jediného zástupce. Pro šógi se někdy užívá také výraz Japonské šachy, protože v Japonsku jsou šógi nejpopulárnější variantou šachové hry.

Šógi je v našich zeměpisných šířkách exotická hra. V České republice ho podle Vojtěcha Hrabala z Prahy, organizátora mistrovství, hraje deset lidí. Přijet na mistrovství Evropy, které je za humny, se však nikdo (s výjimkou organizátora) neodvážil. „Stydí se, že by všechno prohráli,“ sděluje důvod Hrabal.
Je proto zvláštní, že se evropské mistrovství pořádá právě v Pardubicích, letos již potřetí. „Trvalo to několik let, než se mi podařilo vedoucí federace přesvědčit, že v rámci Czech Open bude taková akce nejlepší,“ popisuje Hrabal. „Nemusíme totiž organizovat ubytování nebo dopravu, dohlížíme jen nad samotným turnajem.“ Evropská federace šógi (FESA) sdružuje přibližně 1000 hráčů z 15 zemí.

Šógi jsou sportem především japonským. „Trvalo dlouho, než mezi sebe Japonci začali pouštět ostatní národy. Šógi hrají od dětství, nikdo z Evropanů se jim nemůže vyrovnat,“ komentuje organizátor. I proto, že jde především o zábavu, je komunita hráčů šógi odlišná. „Při každé akci třeba naházíme batohy na jednu hromadu a nestaráme se o ně. Nehrozí, že by je někdo ukradl. Důvěřujeme si,“ tvrdí Hrabal. „Jednou se mi stalo, že jsem zahrál špatný tah. Soupeř by prakticky vyhrál. Jenže nechtěl partii po patnácti minutách ukončit a další dvě hodiny čekat na další kolo, tak mi povolil, abych svůj tah zahrál jinak. Před okamžitým vítězstvím preferoval kvalitní partii, chtěl si především dobře zahrát,“ doplňuje, v čem vidí největší odlišnost oproti šachové komunitě: „V té by něco podobného bylo nemyslitelné.“

Dalším rozdílem je fakt, že v šógi nejsou remízy a hra je více akčnější. Hráči mohou zajatý soupeřův kámen znovu nasadit na své straně.

Výsledky – ME v šógi (KYB OPEN): 1. Artem Kolomiyets (Ukrajina) 8 bodů, 2. Karl Wartlick (Německo) 7 bodů, 3. Marc Theeuewen (Nizozemsko) 7 bodů, 29. Vojtěch Hrabal 3 body.

(Tomáš Rais)