Tři, dva, jedna, start… Dnes úderem půl čtvrté odpoledne zahájí jubilejní 20. ročník Mezinárodního festivalu šachu a her.

Jako první zasednou k šachovnicím účastníci premiérového mistrovství Evropy juniorských družstev. Nejen o této novince bude informovat Jan Mazuch, ředitel festivalu.

Můžete více přiblížit zařazení ME juniorských društev do již tak bohatého programu Czech Open?
Musím předeslat, že tento turnaj žádný jiný z programu nevytěsňuje. Evropský šampionát totiž nahrazuje mistrovství světa školních týmů. Dojde však k výraznému posunu kvality. Do Pardubic dorazí silná družstva z Německa, Ázerbajdžánu, Rakouska, Polska a Turecka.

Rovněž Česká republika není v šachu rozvojovou zemí. Může těmto velmocem konkurovat?
Určitě. Do soutěže naskočí naše reprezentační družstvo a také celek z Říčan. Chlapci budou bojovat ve čtyřčlenných kolektivech, dívky pak v párech. Na rozdíl od soutěže školních týmů se můžeme těšit na účast mezinárodních mistrů a dokonce i velmistrů.

Součastí Czech Open 2009 bude jeden světový šampionát. Také v tomto případě se jedná o novinku…
Po loňském úspěšném představení Polgárových šachů, letos pořádáme mistrovství světa v Polgár Superstar Chess. Nutno podotknout, že v této disciplíně se ještě nikde na světě šampionát nekonal. Šachovnice mají šestiúhelníková pole ve tvaru hvězdy. Celkem se uskuteční pět turnajů: klasická hra, blesková hra, dvě soutěže pro mládež a jedna řešitelská.

Jméno Polgár není v šachovém světě neznámým pojmem?
Duchovními rodiči těchto šachů jsou László a Klara Polgárovi. Jejich všechny tři dcery se nezaměnitelně zapsaly do šachových dějin. Zsuzsa získala v jedenadvaceti jako první žena velmistrovský titul. Rychle ji následovala tehdy patnáctiletá Judit. Ta již dvacet let patří do světové špičky. Jako jediná dokáže konkurovat mužům.