Když se řekne Rubikova kostka, těm dříve narozeným se okamžitě vybaví osmdesátá léta a jméno Ernö Rubik. Maďarský vynálezce tenkrát jistě netušil, že se jeho hlavolam stane světovým fenomenem. Tři roky je také součástí Czech Open.

Jeho „logická hračka“ má momentálně mnoho podob, ve kterých si soutěží. V ČEZ Areně byly k vidění nejen klasické kostky 3x3x3, které zná asi každý, ale také hlavolamy s rozměry 5x5x5, 6x6x6 a největší kostky 7x7x7. Loňské překonání světového rekordu v královské disciplíně (kostka 3x3x3) o více než 1,5 vteřiny přineslo nečekaný zájem o tento turnaj. Ve všech třech hracích dnech se ho zúčastní celkem 70 závodníků (loni 40, předloni 20), kteří přijeli například i z Indonesie, Thajska a Kanady. Do soutěže se přihlásilo v porovnání s loňskem i mnohem více Čechů. Přijel také držitel zmiňovaného rekordu, jehož hodnota je 7,08 vteřiny, Erik Akkersdijk.

Všichni závodníci ohromovali přihlížející fanoušky hbitostí svých prstů. Dokonce se podařilo zlomit i několik rekordů. V disciplínách 5x5x5 a 4x4x4 poslepu překonal maďarský národní rekord István Kocza. V disciplíně s kostkou 5x5x5 složil kostku jako jediný. Poslepu se skládalo rovněž několik kostek. Nejúspěšnější byl maďarský závodník, který si prohlédl celkem osm různě nastavených kostek 3x3x3. Poslepu jich složil sedm.

Asi nejpozoruhodnější disciplínou byla Square (známa take jako Cube 21). „Jedná se o český patent. V podstatě je to kostka složená s dílků různých tvarů, takže při skládání se z kostky mění na jiná tělesa. Složit Cube 21 je asi dvěstěkrát těžší než obyčejnou rubikovku,“ přiblížil netradiční disciplínu český specialista Martin Zahradník.

V závěru soutěže se zrodilo překvapení. Svým nejlepším výsledkem 12,50 překonal polský mladík Piotr Michal Padlewski světový rekord.
Další variantou skládání rubikovky jsou Magic a Master Magic. „Laicky řečeno jde o placatý hlavolam, který se skládá z několika vzájemně spojených čtverců. V téhle disciplíně nejde ani tak o to, vymyslet, jak hlavolam vyřešit, protože má vždycky jednu výchozí a jednu konečnou pozici. Postup je tedy daný a hlavní je rychlost. Dosavadní světový rekord má hodnotu něco pod vteřinu,“ vysvětlil český zástupce v turnaji Martin Zahradník.