Tři, dva, jedna, start. V pátek se do Pardubic sjede zbytek šachistů, kteří usednou ke stolům velmistrovského turnaje. Většina jich v dějišti Czech Open dávno pobývá. Účastnili se vedlejších turnajů i skvěle obsazeného klání v rapid šachu.

Hráčské návraty

Průvodním znakem letošního velmistrovského turnaje je ten, že mnoho šachistů se po kratší či delší odmlce vrací na místo činu. Naopak někteří tradiční účastníci letos ke stolům nezasednou.

První skupina se dá rozdělit na české hráče a cizince. „Po třech letech se vrací někdejší vítěz Zbyněk Hráček, loni nestartoval ani Petr Hába, který bydlí v Chrudimi, ale hraje za Zlín. Velkou událostí je návrat Tomáše Orala. Petr Velička tady ještě možná ani nehrál,“ vypočítal ředitel festivalu Jan Mazuch.
Ten pochopitelně vidí také do druhé části skupiny návratů. „Pavel Smirnov se vrací po několika letech. Mezitím si zlepšil rating a bude patřit k favoritům. Blízký vztah k Pardubicíc má Anton Korobov, který hrával za tehdejší Infinity,“ podotkl Mazuch.

Esa s mikrofonem

Kam se ale ztratila známá jména? Vysvětlení je prostinké, několik jich odčerpal nový projekt. „Stejně jako v loňském roce jsme pro účastníky festivalu i diváků připravili projekci v podobě promítání partií na prvních šachovnicích a deset on–line přenosů na webových stránkách Czech Open. Tou novinkou je komentovaní jednotlivých partií a zejména rozebírání od povolaných. Role se ujmou Šakrijar Mameďarov, Rauf Mamedov, Jevgenij Najer, Vladimír Potkin, Sergej Movsesjan a Alexander Motylev. Všem bude šéfovat mezinárodní mistr Lukáš Klíma, který má v této oblasti zkušenosti,“ objasnil ředitel festivalu.

Zmínění velmistři však mají také ještě jeden důvod, proč se neúčastnit bojů přímo na stolech s hodinami. „Všichni mají vysoký rating a turnaj jim už nemá po sportovní stránce, co dát. Museli by získat ohromné procento bodů, a jelikož švýcarský systém je nevyzpytatelný, spíše by tratili. Nechtějí však přijít o atmosféru našeho festivalu, a tak kromě turnaje v rapid šachu jsou jeho součástí při podávání odborných rad,“ říká Jan Mazuch.
Z důvodu ztracení ELO bodů se turnaje nezúčastní ani česká jednička David Navara a pardubický odchovanec Viktor Láznička. „David se připravuje na Grand Prix v Soči, a také Viktor vyhledává uzavřené turnaje. Navíc on loni skončil druhý, což byl pro něj vrchol,“ osvětlil Mazuch.

Na scéně Jepišin

Favority turnaje lze hledat v první dvacítce nasazených. Ředitel turnaje však má jiný názor. „Vyhrát může každý z první sedmdesátky. Dlouho již nikdo neobhájil pozici jedničky. Naposledy Gurevič,“ zapátral v paměti ředitel této mezinárodní akce.

Letos je jedničkou Boris Gračev, který má vysoké ELO, konkrétně 2640. „K favoritům určitě bude patřit Zbyněk Hráček, kterému se v Pardubicích vždy dařilo. Doslova bombou je premiérová účast legendy světového šachu Vladimíra Jepišina. Ten v dobách největší slávy hrával s těmi nejlepšími. Samostatnou kapitolou je Vlastimil Babula, který loni zlomil mýtus, že jeden hráč nemůže vyhrát velmistrovský turnaj dvakrát. Je to velmi kvalitní šachista, klidně může pomýšlet na třetí titul. Zmínit bych chtěl Dimitrije Čuprova, který zde startuje poprvé a ve vedlejších turnajích i rapidu se mu dařilo. Na svou šanci čeká vítěz z roku 2006 Stanislav Novikov a v loňském roce zaujal třetím místem Philipp Schlosser,“ nastínil své favority Mazuch.

Pardubická klika

V téměř čtyřsetčlenném startovním poli ani na 19. ročníku nechybějí pardubičtí šachisté. I když… O absentujícím Lázničkovi již byla řeč. Velmistrovského klání se nezúčastní ani tradiční účastník a vítěz jednoho z ročníků Jan Votava. „Honza těsně před Czech Open změnil zaměstnání a tudíž si nemohl dovolit přijet,“ objasnil Mazuch.

Po roce se vrací na známá místa do ČEZ Areny Jan Bernášek z RC Sport, kterému ředitel turnaje dává šance na dobré úmístění. Navíc Bernášek bojuje o získání velmistrovské normy. U kterého jména se chce zastavit, to je Luboš Roško. „V poslední době neuvěřitelně vylétl. Ze třetí stovky českého žebříčku se dostal do padesátky. Také proto přestupuje z Polabin do extraligového RC Sportu Pardubice,“ seznámil nás s novinkou Jan Mazuch.
Pardubické barvy budou ještě hájit: Martin Petr (RC Sport), Aleš Jedlička a Michal Novotný, oba z Polabin.