Prima Den s Deníkem nepřinesl jen vážné hovory o problematice chátrající secesní Pasáže na třídě Míru.
Připravena byla i řada soutěží, které kromě Deníku nachystala také Klasa či televize Prima. Nechyběly ani stánky Deníku, kde si lidé mohli předplatit noviny a vyzvednout si drobné dárky. Děti soutěžily v kopání míčem do nafukovací fotbalové branky.
O doprovodný program se postaraly mažoretky Berušky. Ve čtvrtečním vydání Pardubického deníku zveřejníme výherce soutěže o set–top–boxy.

Prima Den s Deníkem zavítal na Pernštýnské náměstí v Pardubicích. Veřejnost se tak mohla pod širým nebem seznámit s redakčním týmem, zasoutěžit a sledovat doprovodný program. A k tomu se zúčastnit debaty s pozvanými hosty, tentokrát věnované záležitosti, jež se dotýká zejména dříve narozených. Na přetřes se totiž dostala chátrající Pasáž v centru města.

Architekt a kupec

Na včerejší Prima Den s Deníkem pozvání přijali dva lidé, kteří mají blízký vztah k památkově chráněné Pasáži. Zastupitel města Miroslav Petráň, jenž může k této stavbě zaujmout i postoj z pozice profesionálního architekta. Druhým účastníkem diskuze byl Miloslav Šimek, člověk, který zastupuje skupinu patriotů Pardubic. Ta počátkem roku poslala svou nabídku do v pořadí již druhé obchodní veřejné soutěže na prodej Pasáže, kterou vyhlásil Městský rozvojový fond Pardubice. Ze soutěže ale byla vyřazena a patrioti reagovali podáním trestního oznámení. Ať už dopadne jakkoli, zastupitelé Pardubic počátkem května rozhodli, že se Pasáž v tuto chvíli prodávat nebude a městský fond má sám zpracovat varianty rekonstrukce.

Podle Miroslava Petráně je Pasáž významnou stavbou, která chátrá již od 60. let minulého století. Od té doby vzniklo několik projektů na rekonstrukci. „Ani jeden z nich se neuskutečnil,“ uvedl s tím, on sám vyhrál před třinácti lety soutěž na řešení přestavby Pasáže. „Projekt existuje, podlé mého názoru je možno podle něj dále dělat. Protože má různé etapy a také se nemusí všechny realizovat. Myslím si, že Pasáž může být opravena, dokonce z městských prostředků. Domnívám se, že je chybou prodávat majetek města, který vznikl před rokem 1948. Je to historický majetek a město by se o něj mělo umět postarat. Na druhou stranu také vnímám, že peníze dneska nejsou a finance mohou být klíčovým problémem. Takže v určité době bych se nebránil prodeji nebo kombinaci prodeje a pronájmu, všechno je možné,“ uvedl zastupitel s tím, že nedokáže odhadnout, zda k zásadnímu kroku ve věci Pasáže dojde ještě letos. „Myslím si, že je k tomu nakročeno, ale nechci mluvit za ostatní, kteří jsou za to spoluzodpovědni. Snaha tady určitě bude a myslím si, že není nutné Pasáž prodávat.“

Miloslav Šimek by naopak uvítal, kdyby Pasáž změnila majitele, a získala tak řádného správce. „My chceme Pasáž zachránit. Slavnostně mými ústy tady nabízíme spolupráci. Pomůžeme se sponzorskými penězi, s evropskými fondy, protože i na to máme odborníky. Nejsme politicky svázáni s žádnu politickou stranou,“ uvedl představitel skupiny patriotů Pardubic, která nabízela za Pasáž 80 až 100 milionů korun. Protože však nabyla dojmu, že se s ní nikdo nebaví a kolem chystaného prodeje jsou pletichy, obrátila se na státní zastupitelství. „Stojí za námi česko-americký kapitál. Jsou to Češi žijící ve Spojených státech. Stavějí se ke kulturním památkám úplně jinak než my v Pardubicích. Přemýšlí jinak než něco koupit a draze prodat,“ dodal k finančnímu zajištění koupě a rekonstrukce Pasáže Miloslav Šimek.

Chátrající památka

Jak už bývá zvykem, Pardubický deník se na akcích připravených pro své čtenáře vedle představení novin a zábavného programu zaměřuje i na věci vážnějšího charakteru. Pro nastávající Den s Deníkem si vybral problematiku pardubické Pasáže, stavby uznávaného architekta Ladislava Machoně, která od 20. let minulého století zdobí střed Pardubic.

Slovo zdobí by se ale v tuto chvíli slušelo označit uvozovkami. Zpočátku tomu skutečně tak bylo, poslední desetiletí ale památku značně nahlodal zub času. Je tak trochu Potěmkinovou vesnicí. Čelní strana do hlavní třídy je sice opravena a spolu se sochařskou výzdobou navozuje dojem, že je vše v pořádku. Stačí ale vstoupit do chodby s prosklenou střechou a pocit se hned změní. Opadající fasáda, omšelá zákoutí a když zaprší, dlažba Pasáže se mění v brouzdaliště. Uvnitř budovy sice fungují krámky, ale zrakům chodců již jsou zapovězeny prostory s mnoha prázdnými byty a nevyužité velké sklepy.

Pasáž patří městu Pardubice, respektive je vložena do majetku Městského rozvojového fondu Pardubice. Tato městská akciovka se vloni a opakovaně počátkem tohoto roku pokusila získat na Pasáž kupce. V poslední obchodní veřejné soutěži na sídlo fondu dorazily dvě nabídky, z nichž jedna byla vyřazena pro nesplnění podmínek soutěže. Následovalo podání trestního oznámení ze strany skupiny patriotů Pardubic. S druhou nabídkou přišla Pražská správa nemovitostí. Za Pasáž s vedlejším objektem a pozemky byla ochotna dát 46 milionů korun. Na březnovém zasedání zastupitelů k rozhodnutí nedošlo a představitelé města si dali dvouměsíční odklad. Konečný verdikt v otázce prodeje ale již padl počátkem května. Zněl: Pasáž neprodáme. Důvodem byla především nízká cena. Vedení městského fondu nyní dostalo za úkol zpracovat možné varianty rekonstrukce Pasáže včetně technických a ekonomických kritérií. Otázka je tak stále otevřená. Na dnešním Dnu s Deníkem budeme o významné budově hovořit s pozvanými hosty z řad architektů a potenciálních kupců.