Tehdy celé dění sledoval u televize šestiletý syn Petera Kasper, dnes gólmanská jednička dánské reprezentace.

„Vzpomínám si, jak fotbalem žilo celé Dánsko. Pro naši zemi to byl nejkrásnější moment v dějinách,“ vzpomíná brankář Leicesteru. „Kéž bych to dokázal taky, táto,“ zasnil se.

Josephine Siw Hojbjergová
Domácí pohoda Dánů. Tyhle krásky budou fandit čtvrtfinálovému soupeři

Když otec Peter viděl synovo nadšení pro fotbal, rozhodl se jej vzít na pár svých tréninků s týmem Manchesteru United. A že to byla pořádná smetánka. Malý Kasper podával míče hráčům jako Ryan Giggs, Gary Neville nebo Eric Cantona.

V jednom klubu

Schmeichel starší se v roce 1999 rozhodl opustit rušnou Anglii a dohrát hvězdnou kariéru v Portugalsku. To znamenalo rovněž přesun dravého syna, který snil o gólmanské kariéře. A tak jej po roce přihlásil do akademie Estorilu, kde se rodily první krůčky brankářské legendy.

Jenže po dvou letech je Portugalsko omrzelo a následoval návrat na Britské souostroví. Otec i syn zamířili do organizace Manchesteru City. Kasper se otrkával v juniorské soutěži, otec bavil zaplněné tribuny.

Trenér Dánska Kasper Hjulmand.
Probuzení! Vikingové opět válčí a sní o zopakování slavného triumfu

„Byl to splněný sen. Nikdy jsem si nedokázal představit, že bych s tátou působil v jednom klubu,“ zavzpomínal Schmeichel junior. Dánská pýcha neměla obdoby.

Psal se rok 2003 a Peter Schmeichel definitivně ukončil profesionální kariéru. Zhasla tak svíčka možná největší osobnosti v dánských fotbalových dějinách. A syn zůstal sám. V Citizens panovala nevídaná konkurence, prosadit se ve společnosti Joea Harta či Davida Jamese bylo nad Kasperovy síly.

Zdroj: Youtube

Následovaly čtyři roky hostování. Na přípravu se vždy vrátil, ale nikdy nepřesvědčil natolik, aby si jej v Manchesteru nechali. Na úplné dno si sáhl v roce 2010, kdy chytal až ve čtvrté anglické lize. Být jako táta? Iluze se vzdalovala.

Největším fanouškem byl však stále právě jeho otec. „Nepřestávej a věř, ty to dokážeš,“ říkával Kasperovi.

Trénink českých fotbalistů před osmifinále s Nizozemskem.
AeroEuro. Tragédie, diví se Evropa. Češi nalétali už přes osm tisíc kilometrů

A jeho slova byla svatá. V roce 2011 přišla lukrativní nabídka z tehdy druholigového Leicesteru, který ho přivedl jako spasitele v cestě za Premier League.

Bingo. Trefa do černého. Schmeichel se v pětadvaceti podruhé narodil. Nová šance mu vlila do žil nevídanou porci energie a kariéra se rozjela na plné obrátky.

O rok později poprvé nakoukl rovněž do národního týmu a zdálo se, že Peter bude mít přeci jen úspěšného pokračovatele.

S Leicesterem se vydal na cestu, která ve fotbalové historii nemá obdoby. Po postupu do nejvyšší soutěže se rok ohřáli ve středu tabulky a po roce nadobro přepsali dějiny ziskem mistrovského titulu.

Kasper Schmeichel se stal vítězem anglické Premier League! Navíc ve stejný den, jako to v roce 1993 dokázal otec Peter. Ty dva snad spojuje nadpozemská síla.

A je to tak. Otec je vášnivým fanouškem Kaspera. Pravidelně navštěvuje utkání reprezentace. Ze židle ho zvedá každý synův zákrok.

Trenér Dánska Kasper Hjulmand.
Raději bychom hráli s Nizozemskem, řekl dánský trenér před zápasem s Čechy

„Je neuvěřitelnou podporou. Kdykoliv je na stadionu, tak cítím sílu,“ říká syn.

A nyní se může stát hrdinou nejen pro svého otce, ale také pro celé Dánsko. V cestě však stojí silná parta českých kluků. Po triumfu totiž prahnou i Tomáš Vaclík a spol.