Vít Drašar, předseda pořádajícího florbalového klubu, kterým jsou Sokoli Pardubice doufá, že atmosféra v hledišti multifunkční haly dotlačí jeho „ovečky“ k důležitému vítězství, kterým by se tým přiblížil k předposlední příčce. Má to ale háček. V sokolském derby hostí Královské Vinohrady, kterým jde o play off.

„V posledních šesti kolech základní části nás čeká pět zápasů se soupeři ze spodní poloviny tabulky. Takže máme reálnou šanci posunout se výš pro nadstavbovou část,“ říká Drašar v rozhovoru pro Deník.

Dlouhodobá spolupráce

Letošní School Match má speciální nádech. Můžete prozradit, o co jde?

Zápas domácích Sokolů Pardubice s hosty ze Sokola Královské Vinohrady je součástí předsletových soutěží. Jedná se o sérii utkání napříč různými sportovními odvětvími, která představují činnost v České obci sokolské. K tomu propagují pořádání 17. ročníku všesokolského sletu, který se v červenci uskuteční v Praze.

Jakým stylem jste se rozhodli slet propagovat?

K běžnému utkání Livesport Superligy jsme připravili doprovodný program. Jeho prvním bodem bude slavnostní zahájení včetně představení hostů z České obce sokolské a seznámení všech přítomných s programem a myšlenkou Všesokolských sletů. V jedné z přestávek mezi třetinami se mohou návštěvníci těšit na ukázku jednoho ze dvanácti sletových vystoupení. Skladba se jmenuje Fitness a zacvičí ji starší žactvo.

Akce je nazvána School Match. Můžete vysvětlit pro neznalé věci?

Jedná se o školní zápas, jak je patrné z anglického označení utkání. To znamená divácké osazenstvo tvoří žáci ze základních škol. Do enteria areny by mělo dorazit kolem 3500 dětí ze třinácti škol.

Vyhlásíte nejdříve School Match a pak sháníte diváky po školách, nebo se vám zástupci „základek“ hlásí sami?

Základní školy s naším klubem spolupracují už delší dobu. Máme navázanou spolupráci, která se opakuje a obnovuje. Z naší strany dochází k oslovení škol se zájmem o návštěvu tohoto speciálního utkání. Následně řešíme pozvánku a seating (místa k sezení) v aréně.

(Pokud se chcete dozvědět, jak se pardubickým florbalistům hraje ve velké hale a jak se do děje utkání zapojují fanoušci, pokračujte ve čtení v placeném obsahu Deníku).

Využíváte této hromadné akce k náboru nových členů? Hlásí se vám po takovém utkání zájemci o florbal?

Určitě. Vždycky máme po utkání velmi pozitivní reakce jak od žáků, tak od zástupců škol. Myslím si, že zápas je pro děti zábava a zároveň to ukazuje naši činnost. Tentokrát je to ještě speciálně propojené s propagací činnosti v Sokole i zmíněného sletu.

Přivítají školáci jen to, že se „ulijí“ ze školy a v aréně si to povinně odsedí, nebo se aktivně do děje zápasu zapojují?

Děti jsou obecně nejlepší fanoušci. Každoročně panuje na školním zápase naprosto unikátní atmosféra. Na rozdíl od běžného utkání Livesport Superligy.

Jak se vám hraje v enteria areně před nějakými čtyřmi tisícovkami diváků?

Pro většinu hráčů je to zážitek, který se už nemusí opakovat. Myslím si, že ze sebe dokážou vymačkat maximum a podat svůj nejlepší výkon.

Stejný povrch jako na Dašické

Není překážkou fakt, že mistrovské zápasy hrajete v hale Dašická a na multifunkční arénu nejste zvyklí?

Už jsme několik zápasů v enteria areně odehráli, takže zkušenější hráči trochu vědí. Zároveň bude na ploše haly položen stejný speciální povrch, jako pokládáme na Dašické. Základní setup (založení) hřiště bude podobný. Je to samozřejmě o orientaci v hale. Nicméně stále by to měla být naše výhoda, protože jsme v aréně odehráli určitě více zápasů než náš soupeř.

Dotkl jste se slova orientace. Pardubičtí basketbalisté zmiňují na jiné prostorové vidění při střelbě na koš. Co florbalisté?

Podle mého názoru v našem případě to nehraje až takovou roli. Nemohu to úplně posoudit, neboť už delší chvíli nejsem aktivním hráčem (úsměv). Myslím si, že zásadní je povrch a ten se nezmění.

Pardubickým sokolům se historicky ve velké aréně daří. Čím si to vysvětlujete?

Podle mě je to faktor speciálního zápasu, který vždy vyšperkuje divácká podpora. Z bouřlivé kulisy se pak snažíme těžit i na hrací ploše.

Tím, že je reprezentační hokejová přestávka se vám uvolnila enteria arena. Náhoda, nebo dlouho dopředu naplánovaná akce?

Pravidelně s vlastníkem arény komunikujeme. Snažíme se rezervovat termín tak, aby nebyl v kolizi se žádnou další akcí. V tuto chvíli je tedy aréna připravena jen pro náš zápas?

Vyšel volný termín v enteria areně na sokolské derby, či jste k tomu přihlíželi už při losu soutěže, protože přijet nesokolský tým, asi by propagace sletu byla poloviční?

Ano. Myšlenka na tuto sezonu byla zcela konkrétní. Propagovat všesokolský slet a k utkání pozvat druhý sokolský tým hrající nejvyšší florbalovou soutěž. Tím pádem uspořádat zápas speciálně pro Sokol.

Přejděme ke sportovní stránce. Královské Vinohrady mocně usilují o desáté místo, vy se potřebujete vyškrábat z poslední příčky. Na čí straně bude vyšší motivace?

Motivace je vzájemně vysoká. Ano, Vinohradům jde o účast v play off, nebo předkolo play off. Nás v posledních šesti kolech základní části čeká pět zápasů se soupeři ze spodní poloviny tabulky. Takže máme reálnou šanci posunout se výš pro nadstavbovou část.

Domácí zápasy vašeho týmu jsou nadějné, ale v poslední třetině vaše naděje zhasnou. V posledních čtyřech duelech před vlastním publikem jste dopadli vždy stejně. Jaké pro to máte vysvětlení?

Těžká otázka. V tuto chvíli je asi objektivním faktorem nezkušenost našeho kádru. Nemáme úplně zkušené tahouny, kteří by dokázali zápas v poslední třetině rozhodnout. Je potřeba na tom pracovat a poctivě si ty zkušenosti získat.

Nabízí se zmínit slovo psychika doprovázené strachem o výsledek. Vždyť proti Ostravě jste vedli za polovinou třetí periody 3:1 a stejně prohráli 3:5. Co vy na to?

(zamyslí se) Může to tak být. Souvisí to ale s těmi zkušenostmi. Zároveň florbal je občas trochu nespravedlivý v tom, že může za krátkou chvíli padnout hodně gólů. Náš sport je v tom zajímavý, ale zároveň i krutý.