Tehdejší fotbalové bitvy se odehrávaly na Letním stadionu, kam diváci na zápasy VCHZ chodili. „Tento klub vznikl už v roce 1925 jako Explosia Semtín, proto to později byly Východočeské chemické závody,“ říká Radek Klier, tiskový mluvčí současného FK Pardubice.

V Pardubicích chyběla nejvyšší soutěž od roku 1960, kdy sestoupila Dukla. „Od začátku šedesátých let se tady tvořilo mužstvo, které se snažilo o postup. Až v sezoně 1967/68 to vyšlo. V posledním kole tady Pardubičtí porazili Cheb 7:0 a postoupili na úkor Vlašimi, kterou předběhli díky lepšímu skóre,“ připomíná Klier.

Na slavné okamžiky a radost z postupu vzpomínal před časem i Ladislav Procházka, člen tehdejšího kádru. „Tým byl solidní, ale dá se říct, že jsme postoupili s dvanácti nebo třinácti lidmi. Bylo to dost náročné,“ uvedl Procházka.

Právě on byl autorem jednoho z gólů v úvodním utkání v nejvyšší soutěži. Pardubický tým zdolal Košice 4:0.

„Pepík Veverka mi to narazil, dal jsem první ligový gól, to bylo něco úžasného,“ vzpomínal místní odchovanec, který začínal v pardubickém Slovanu.

Pro VCHZ to byla obtížná sezona. „Tým trénoval Václav Provazník, který dříve hrál a měl i ligové starty za SK Pardubice,“ doplňuje Klier. V kádru byli jednak místní hráči, ale i řada dalších, kteří se později prosadili i v jiných klubech.

Pardubický dres v sezoně 1968/1969 oblékali i Jan Mareš, později opora pražské Slavie. Za Spartu zase hrál Vladimír Kára, členem týmu byl i známý trenér František Cipro.

Po slibném úvodu ovšem přišlo slabší období. Pardubice ze čtrnáctičlenné soutěže jen o bod sestoupily. Mistrem se tehdy stal Spartak Trnava.

„Po podzimu to nebylo ztracené, ale už příprava na jarní část nebyla dobrá. Taky se to tam hádalo, že někteří kluci chtějí jít pryč,“ vzpomínal Procházka.

Sezona, kterou taky ovlivnily události ze srpna 1968, tak končila sestupem. „Podzim byl až nad očekávání dobrý, ale jaro nás potom už zastihlo v takovém útlumu. Už to zachránit nešlo,“ potvrdil v magazínu Libero Jaromír Možíš, další hráč z tehdejšího kádru.

Možíš nastupoval za Pardubice, ale má ve sbírce i ligový titul se Spartou Praha. Na Pardubicku se usadil, jeho vnuk Nicolas Šmíd je jedním z gólmanů v současném kádru FK Pardubice.

Jeho spoluhráč Ladislav Procházka (zemřel v roce 2018), jehož syn Martin nastupoval taky v první lize, dlouhá léta působil u pardubické mládeže. I tam mohl o lize vyprávět.

Následovníci v současném FK Pardubice se nyní snaží o to, aby se nejvyšší soutěž po dlouhých letech do krajského města opět vrátila.

Dukla Pardubice, 1959
Kvašňák, Lála a spol. Ligu hrála Dukla Pardubice