Jde se na to! V neděli do Varnsdorfu, příští sobotu doma s Třincem a pak dalších dvanáct zápasů. Fotbalisté Pardubic vstupují do jarní části FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY z pátého místa. „Na podzim chceme navázat z pohledu produktivity a zároveň se zlepšit v obranné fázi,“ říká pardubický trenér Jiří Krejčí.

V hráčském kádru došlo během zimní přestávky k několika změnám. Co pro vás bylo nejdůležitější?
Jsme rádi, že jsme zaplnili díru v obraně po Jakubovi Klímovi tím, že přišel Jirka Piroch. Navíc kvitujeme to, že už tady dříve byl, začlenění do kolektivu bylo jednodušší z obou stran. Druhá věc je, že jsme kádr prakticky udrželi pohromadě. Pak přišli dva Korejci, kteří budou potřebovat čas na aklimatizaci. Jeden se navíc zranil. Z toho důvodu jsme ještě pomýšleli na jednoho hráče do kraje. Ale přišel Martin Toml a ten by to mohl splnit. Můžeme být spokojení.

Kromě brankáře Knoblocha, který chtěl sám odejít, a Klímy skončili ještě Lukáš Kühnel a Roman Kašiar…
Kühnel je spíše středový hráč, tam máme řadu možností. Může tam být Kovář, Pavel Černý, třeba i Fousek. Byl taky zraněný, radši jsme ho uvolnili, aby hrál. U Kašiara jsme za ten rok neviděli posun. Byl tady bez rodiny, to nebylo úplně v pohodě, proto jsme ho uvolnili zpátky.

O některé hráče byl zájem z jiných klubů, Michal Petráň či Adam Fousek nakonec zůstali. Necítil jste z jejich strany nějaké zklamání?
Měli jsme z toho trochu obavy, ale musím říct, že to vzali za správný konec. Celou přípravu odjezdili velmi dobře, nepoznali jsme to, spíše naopak.

V útoku se právě na Petráně hodně spoléháte. Očekáváte góly především od něj?
Očekáváme to od Petráně, Černého, Fouska a od těchto útočných hráčů. Góly by mohli dávat i Solil, Kovář nebo Tischler. Je jich tam víc. Mají na to, aby se na tom podíleli všichni. Je to o jejich hlavách, věřím, že se začnou střelecky prosazovat. Jen se do toho musí více tlačit.

V přípravě hrál hodně devatenáctiletý záložník Tomáš Solil, který značnou část podzimní části marodil. Berete ho jako posilu?
Ano, Solda odvedl v zimě parádní práci. V přípravě byl jeden z našich nejlepších hráčů. Je to o tom, aby mu vydrželo zdraví. Přípravu zvládl nad očekávání.

Ve středu hřiště se tedy rýsuje spolupráce zkušeného Jana Jeřábka s mladíky Solilem či Emilem Tischlerem?
Když tam v zimě oba hráli nad Honzou, tak nám to fungovalo. Jsou běhaví, nejsou líní na krok a chytří z hlediska taktiky. V přípravě se zdálo, že si vyhoví, to bylo celkem milé překvapení.

Po odchodu Knoblocha se budete spoléhat na jednoho z mladých brankářů. Jak to podle vás zvládnou?
Ukáže to samozřejmě čas a sezona. Myslím, že všichni tři mají perspektivu, pracují na sobě. Jediné, co by je mohlo poznamenat, je psychika. To se doufám nestane. Podle mě se budou posouvat, což je pro klub jedině dobře.

Po podzimu Pardubicím patří páté místo. Jaké ambice budou mít do druhé poloviny sezony?
Dávat si cíle je dobré, ale měly by být reálné. Řešili jsme to i s hráči. Ti říkali, že by chtěli současnou pozici minimálně udržet. To je podle mě reálný cíl, ale na druhou stranu říkám, že to nebude jednoduché.

Proč myslíte?
Je tam hodně mužstev, které chtějí hrát baráž nebo o postup. Dalším specifikem je, že o záchranu bude hrát řada mužstev, které mají svou kvalitu. Když jsme ještě viděli, co se dělo na trhu, tak se všichni snaží udělat vše pro to, aby se rychle dostali nahoru. Bude to těžké jaro.

Co si z podzimní části chcete přenést do jara?
Myslím, že na podzim jsme hráli dobrý fotbal a podpořili jsme to produktivitou. Po Českých Budějovicích jsme druhé nejlépe střílející mužstvo. Dříve jsme hráli taky dobře, ale nedokázali jsme to zúročit vstřelenými brankami. Na podzim tedy chceme navázat. A zároveň se zlepšit v obranné fázi, protože jsme inkasovali devatenáct branek. Věřím tomu, že se to dá skloubit.

V neděli jedete k prvnímu utkání do Varnsdorfu. Jaký je to soupeř na úvod?
Měli jsme strach, jaké tam bude počasí. Zatím to vypadá dobře, tak věříme, že terén bude připraven v rámci možností. Varnsdorf se snaží hrát běhavý a technický fotbal, tak pro to udělají maximum. Soupeř je těžký, soused v tabulce, hraje se o šest bodů. Nemáme s ním navíc dobrou bilanci. Věřím, že hráči udělají maximum pro to, abychom tam uspěli.