Magické slovo derby v posledních dnech zřejmě slyšíte často. Co pro vás takový zápas znamená?
Jde o úplně jiný zápas. Smazávají se veškeré rozdíly v tom smyslu, že je někdo favorit. Je podle mě jedno, jestli hrajete doma nebo venku, protože zápas má mnohem větší náboj. Možná by se to dalo přirovnat k finále play off. Na druhou stranu je potřeba k utkání přistoupit jako obvykle, ne nijak přemotivovaně. Člověku se to může vymknout a začne potom bláznit.

Zkušenosti máte i z regionálního souboje Opavy proti Baníku Ostrava. V předminulé sezoně jste v něm dvakrát nastoupil. Byl to zatím váš největší zápas?
Rozhodně, já řadím utkání na Baníku ještě výše než finále poháru proti Zlínu. Bylo to vidět na tom, co se dělo a jak už to žilo před zápasem. Fanoušci Opavy přišli den předem na hlavní stadion, kde nám na tréninku tisícovka lidí fandila. Člověk už nasával atmosféru, druhý den to pokračovalo při samotném utkání. Vím, že na tento zápas nikdy nezapomenu.

Právě kvůli atmosféře, když na stadionu ve Vítkovicích bylo přes 12 000 diváků?
Byl tam jen jeden prázdný sektor z důvodu bezpečnosti, jinak bylo plno. O zápas byl obrovský zájem, protože se derby hrálo po dlouhé době. Oba zápasy jsme prohráli, ale doma jsme nedali velké šance. Tento zápas trochu utrpěl tím, že fanoušci Baníku nebyli přímo v hledišti, ale jen za tribunou.

Co derby v zahraničí? Máte nějaké oblíbené zápasy?
Líbí se mi derby, která probíhají v Turecku, hlavně mezi istanbulskými týmy. Třeba zápas Besiktas – Fenerbachce má grády. Je znát, že oba tábory se nenávidí. Když hrál brácha ještě za Trabzonspor, tak zápas proti Fenerbachce brali taky jako takové derby. Říkal mi, že to byly neuvěřitelné zápasy. Ukazoval mi video, co se dělo, když jeli na stadion a fanoušci kolem už jim fandili cestou na zápas.

Váš bratr Ondřej nyní hraje v Turecku za Antalyaspor, vrátil se do české reprezentace. Prožívá úspěšné období?
Rozhodně. Je rád, že dostal šanci. Myslím, že může ukázat, jak velký je hráč. Přeji mu to a doufám, že získá pozici, kdy bude jeden z lídrů reprezentace.

Má teď náročný program. Stihl nebo stihne nějaký zápas Pardubic?
Nyní na podzim ne, protože je vytížený. Kdyby byla možnost, tak by se určitě přijel podívat, ale i vzhledem k tomu, že má malého chlapečka, tak to nejde.

Po posledním utkání Ondřej zmiňoval, že měl o to větší radost, když zjistil, že Pardubice vyhrály nad Táborskem. Sleduje vás na dálku?
Hráli jsme oba ve stejný den. O chvíli později vyhrál zápas na hřišti Kasimpasy, kde hraje další český hráč David Pavelka. Jsem rád, že se jim daří, jsou nyní na třetím místě. Brácha přeje zase nám a Pardubice pečlivě sleduje. Po každém utkání si píšeme a voláme.

Po zranění už je tedy zpět v plné síle?
V utkání na Ukrajině si zlomil prst na ruce, ale sádru nechtěl, protože by byl na tři týdny mimo a nestihl by reprezentační sraz. Po zákroku vynechal jeden ligový zápas, teď už zase nastoupil. Je v pořádku.

Zápas proti Hradci Králové jste poprvé přímo poznal v jarním utkání. Jak na něj vzpomínáte?
Kulisa utkání se mi líbila, přijeli hradečtí fanoušci a naši byli taky skvělí. Zápas jsme neodehráli podle našich představ, ale podle mě to byl spíše remízový zápas.

Jak vnímáte výchozí situaci před nedělním zápasem? Na Hradec ztrácíte v tabulce pouze bod.
Nemáme se čeho bát. Můžeme si věřit, máme určitou herní kvalitu. Podle mě je v našich silách, abychom Hradec porazili.

Čeká vás zajímavý konec podzimu. Nejprve zápas v Hradci, pak s Jihlavou…
Ve hře je šest bodů, které jsou důležité. Pokud oba zápasy zvládneme, tak budeme mít připravenou perfektní pozici pro jaro.

Jak se osobně cítíte v průběhu podzimu? Ve druhé lize jste nechyběl ještě ani jednu minutu…
Vidíte, to jsem si ani neuvědomil (usmívá se). Když mám důvěru trenéra, tak je to výborné. Snažím se to splácet na hřišti a podávat dobré výkony. Jsem rád za každou minutu na hřišti. Co se týká fyzické a psychické stránky, tak se cítím nyní velmi dobře.

Posledních šest duelů

Sezona 2017/18: Střelec Schwarz

3. kolo – 14. srpna 2017:

Hradec Králové – Pardubice 2:1 (0:1). Branky: 60. z pen. Pázler, 73. Schwarz – 13. P. Černý. Rozhodčí: Ardeleanu – Ratajová, Šimáček. ŽK: Čech – Piroch, Jeřábek. ČK: 59. Piroch. Diváci: 2551. Hradec: Ottmar – M. Černý, Bederka (66. Žondra), Plašil, Shejbal – Jirsák, Schwarz – Martan, Zorvan, Vlkanova (65. Krátký) – Pázler (82. Čech). Pardubice: Knobloch – Přibyl, Piroch, Šejvl, Surzyn – Jeřábek – Mužík, Řezníček, P. Černý (74. Kopřiva), Ladra – Petráň (67. Kovář).

17. kolo – 24. března 2018:

Pardubice – Hradec Králové 0:1 (0:1). Branka: 28. Schwarz. Rozhodčí: Lerch – Vlček, Vlasjuk. ŽK: T. Čelůstka – M. Černý, Urma. Diváci: 1710. Pardubice: Knobloch – Prosek, Kopřiva, Šejvl, T. Čelůstka – A. Fousek (62. D. Novák), Jeřábek, Řezníček, Sokol (62. Mužík) – P. Černý, Petráň (72. Kašiar). Hradec: Ottmar – M. Černý, Čech, Kvída, Urma – Martan (84. Súkenník), Janoušek, Schwarz, Funda (64. Zorvan) – Vlkanova, Pázler (90. Plašil).

(Pozn.: Pardubice skončily v tabulce třetí s 51 body, Hradec byl o bod čtvrtý)

Sezona 2015/16: Remíza a obrat

2. kolo – 16. srpna 2015:

Hradec Králové – Pardubice 1:1 (1:0). Branky: 15. Vaněček – 73. Kopřiva. Rozhodčí: Machálek – Kubr, Černý. ŽK: Vaněček – Kopřiva. Diváci: 3792. Hradec: Ottmar – Holeš, Nosek, Krmaš, Mareš – Schwarz (70. Pázler), Černý – Súkenník (69. Malinský), Trubač (85. Zorvan), Vlkanova – Vaněček. Pardubice: Frydrych – Šejvl, Kopřiva, Pospíšil, Kakrda – Kim (69. Fusek), Jeřábek, Řezníček, Kudrna (67. Valenta), Fousek (46. Pánek) – Fousek.

22. kolo – 19. dubna 2016:

Pardubice – Hradec Králové 1:2 (1:0). Branky: 40. Petráň – 53. Holeš, 62. Pázler. Rozhodčí: Berka– Kříž, Koval. ŽK: Kovář, Petráň - Mareš, Holeš, Chleboun, Krmaš, Malinský, Krátký, Lindr. Diváci: 2147. Pardubice: Frydrych – Šejvl, Jeřábek, Vencl, Kakrda – Pospíšil, Řezníček, Kudrna (69. Kovář), Kim (78. Pánek) – Fusek (78. Fousek), Petráň. Hradec: Lindr – Holeš, Krmaš, Chleboun, Mareš – Janoušek (46. Krátký), Schwarz (46. Trubač) – Vlkanova, Zorvan (89.Bederka), Malinský – Pázler.

(Pozn.: Hradec postoupil do ligy z 2. místa (59 bodů), Pardubice byly 6. (38 bodů))

Sezona 2013/14: Góly Kakrdy a Haliloviče

1. kolo – 28. července 2013:

Hradec Králové – Pardubice 2:2 (0:0). Branky: 77. z pen. Šisler, 78. Kraják – 54. Hundák, 84. Kakrda. Rozhodčí: Příhoda – Gallo, Vostrejž. ŽK: Rolko, Šisler, Malinský – Hundák, Řezníček. ČK: 14. Rolko. Diváci: 4350. Hradec: Lindr – Zelený, Hochmeister (74. Kopáč), Rolko, Poděbradský – Šisler, Kučera, Janoušek, Kraják – Zec (62. Kulič), Voltr (46. Malinský). Pardubice: Frydrych – Tischler, Pospíšil, Přibyl (75. Dostálek), Rešetár, Kudrna (64. Řezníček), Petrus (82. Kakrda), Norek, Šejvl, Jeřábek, Hundák.

30. kolo – 4. června 2014:

Pardubice – Hradec Králové 0:1 (0:0). Branka: 77. Halilovič. Rozhodčí: Bílek – Blažej, Filípek. ŽK: Klátil, Dostálek, Kudrna, Vencl, Jeřábek – Kulič, Čermák, Koubek, Dvořák. Diváci: 2500. Pardubice: Frydrych – Přibyl, Jeřábek, Vencl, Šejvl – Fusek, Řezníček (58. Němeček), Kudrna, Dostálek – Fikejz (81. Kim), Klátil. Hradec: Koubek – Holeš, Plašil, Rolko, Poděbradský – Hable – Malinský (62. Zelený), Kulič, Halilovič (81. Križko), Shejbal (70. Čermák) – Dvořák.

(Pozn.: Hradec postoupil do ligy z 2. místa (61 bodů), Pardubice byly 10. (37 bodů))