Na východě Čech to dobře zná, stejně tak si fanoušci pamatují jeho výkony v pardubickém dresu. K devětadvaceti zápasům, které zvládl během roku 2017, nyní může JIŘÍ PIROCH přidat další. Do Pardubic se vrací třiadvacetiletý obránce, který patří Viktorii Plzeň a minulou sezonu strávil na hostování v Jablonci a Karviné. Ve čtvrtek už se hlásil na tréninku.

Podobně jste přijel poprvé v roce 2017. Jak se to seběhlo, že jste nyní zpátky v Pardubicích?
Začal jsem přípravu s Plzní, absolvoval jsem ji celou i se soustředěním. Na konci jsme si řekli, že jsou dvě varianty. Mohl jsem zůstat, ale možnost, že bych hrál, nebyla velká. Proto jsem byl rád, že se ozvaly Pardubice, abych se vrátil a zase tady hrál. Domluvili jsme se s vedením. Dořešili jsme to celkem rychle, tak už jsem tady.

Plzeňský kouč Pavel Vrba to s vámi taky konzultoval?
Určitě, říkal mi, ať se rozhodnu sám. Byl by rád, kdybych zůstal, ale taky pochopí to, když budu chtít odejít, abych měl vytížení. Minulý rok jsem toho tolik v lize neodehrál, i proto chápe, že potřebuji někde hrát.

Navíc v Pardubicích, kde máte za sebou úspěšnou roční kapitolu…
Opravdu jsem byl rád, že jde o Pardubice, kde to znám a mám to tady rád. Moc jsem se sem těšil.

Po pardubickém angažmá jste působil v Jablonci a v Karviné. Jaký byl z vašeho pohledu rok 2018?
Opět jsem začal přípravu s Plzní a potom jsme se dohodli, že půjdu hostovat do Jablonce. Tam mi to nevyšlo herně, protože klukům se dařilo, já jsem takový prostor nedostal. Po půl roce jsme zkusili variantu hostování v Karviné, kde to bohužel bylo to samé. To už teď házím za hlavu. Dívám se dopředu.

Neberete tedy návrat na východ Čech jako krok zpět?
To, že jdu do Pardubic, neberu jako krok zpátky. Někdo si třeba řekne, že jsem zpět ve druhé lize, ale já to tak neberu. Prostě jsem šel někam, kde je kvalitní zázemí a hraje se tu dobrý fotbal.

Přípravu jste absolvoval s Plzní, odehrál jste i přípravné zápasy po boku Romana Hubníka či Lukáše Hejdy. Co vám to dalo?
Jedině pozitivní věci. Jenom na tréninku si od spoluhráčů můžu hodně vzít, taky to tak dělám. Myslím, že mi příprava po náročném roce jen pomohla. Vrátil jsem se domů do Plzně, kde mě zase fotbal začal bavit. Celou přípravu jsem si užil, nakoplo mě to. Cítím se dobře kondičně i psychicky a myslím, že jsme zvolili dobrou cestu. Uvidím, jestli se tady opět probojuji do sestavy. Budu jen rád, pokud v Pardubicích budu hrát.

Odcházel jste na konci roku 2017 a nyní se vracíte. Jak se za tu dobu Jiří Piroch po fotbalové stránce změnil?
Řekl bych, že jsem se zase tolik nezměnil. Samozřejmě jsem nabral další zkušenosti, už jenom teď při soustředění s Plzní. To mi určitě něco dalo. Doufám, že to bude hlavně vidět na hřišti. Minule jsem přicházel do Pardubic z třetí ligy, skoro z juniorky. Tehdy to byl pro mě větší skok než teď.

Jak vás před prvním tréninkem přivítali spoluhráči?
Toho jsem se vůbec nebál. Sám jsem říkal, že se do kabiny zase těším. Den předem jsme si volali, i s trenérem, v kolik je trénink a tak dále. V tom není žádný problém.

Pardubice jsou po podzimní části na páté pozici. Těšíte se, že budete hrát o přední příčky ve F:NL?
To je jasné, Pardubice tam už jsou delší dobu. Jak říkám, hraje se tady dobrý fotbal, což se potvrzuje už několik sezon. Je pravda, že když jsem přicházel, tak to nebylo ideální, ale pak jsme se společně zvedli a hráli jsme tam, kde máme.

S Plzní jsme se rychle domluvili
Defenzíva Pardubic se po návratu Jakuba Klímy do Mladé Boleslavi opět formuje. „Byli jsme domluveni, že si ho v zimě mohou vzít zpátky do přípravy. Dopadlo to tak, že se hostování ukončí a Klíma tam zůstane,“ uvedl Vít Zavřel, sportovní manažer FK Pardubice.
Na stole měl Zavřel dvě varianty. „Chtěl jsem Tondu Křapku nebo Jirku Pirocha, jednal jsem s Boleslaví i s Plzní. Rychleji jsme se domluvili s Plzní, proto už tady Jirka je. Cítil jsem i zájem ze strany Jirky, že se chce vrátit. V první lize toho tolik neodehrál, ale měl kvalitní tréninkový proces. Bavili jsme se o tom, že bychom si měli opět vzájemně pomoci,“ dodal k návratu Pirocha.