Éra, kdy SK Pardubice nastupoval v nejvyšší soutěži, trvala od roku 1937 do roku 1946. „SK Pardubice postoupil do ligy v roce 1937, v první sezoně se zachránil. V následujících třech sezonách slavil třetí místa,“ říká tiskový mluvčí současného FK Pardubice Radek Klier, který se historií fotbalu v krajském městě zabývá.

Je to tak, na přelomu třicátých a čtyřicátých let patřily Pardubice k české špičce. Na první medailové umístění dosáhly v roce 1939.

Už po podzimní části se tehdy noviny ptaly: Na cestě do Středoevropského poháru? Skutečně k němu bylo blízko, jenže… Ani třetí místo nestačilo, protože počet účastníků pro další ročník evropské soutěže byl snížen ze tří na dva kluby.

I přesto se Pardubičtí v zahraničí představili. „V roce 1939, kdy byla v březnu okupace Československa, pardubický tým jel hned v dubnu do Lucemburska na zájezd a ještě cestoval po Evropě,“ připomíná Klier.

O rok později byly Pardubice znovu nejlepším mimopražským klubem. Za Spartou a Slavií. A třetí místo zopakovaly i v roce 1941.

„Ke konci války už to šlo s umístěním trochu dolů. Sezona 1944/1945 se už vůbec nehrála. První poválečná pak byla pro SK Pardubice poslední, po této sezoně sestoupil a už se do ligy nevrátil,“ uvedl Klier.

KREUZ, SYNEK A SPOL.

Pardubický fotbal si může připomínat řadu velkých hráčů z tohoto období. Jako hráč Pardubic se na mistrovství světa v roce 1938 dostal Arnošt Kreuz. V roce 1943 se do Sparty přesunuli brankář Karel Horák a Jiří Zástěra. „Pardubice tehdy hodně pomohly Spartě, protože jí poslaly své nejlepší hráče,“ dodal mluvčí FK Pardubice.

Nejvíce startů v této ligové éře dále napočítali Maxmilián Synek, Bohumil Zoubek, František Heřmánek a další.

Do nejvyšší soutěže se SK Pardubice mohl vrátit ještě v roce 1948, kdy hrál kvalifikaci proti Dukle. V té ovšem uspěl soupeř, za kterého již hrál i Zástěra. Tento muž se do historie pardubického fotbalu zapsal i jako trenér v pozdějším období. A v další ligové éře, která následovala. Již po jiným názvem klubu.

Z Pardubic na MS

Jako hráč Pardubic odjel Arnošt Kreuz s československou reprezentací na mistrovství světa v roce 1938 do Francie. Na východ Čech se dostal hráč německé národnosti přes Teplice, Spartu a DFC Praha. Za Pardubice odehrál 4 sezony. V roce 1940 se mu narodil syn, který se později jako fotbalista prosadil v německé bundeslize v dresu Hamburku.

Rekordman SK

V roce 1925 přišel ještě na hřiště Na Olšinkách a tehdejšímu sekretáři Oto Reschovi řekl: „Chtěl bych si zachytat v brance.“ Tak se Maxmilián Synek stal členem SK Pardubice a později v ligové éře nastupoval už jako hráč v poli ve všech osmi sezonách. Dohromady nasbíral 148 startů, nejvíce ze všech hráčů.

33 ligových gólů

Nejlepším střelcem SK Pardubice v ligových zápasech byl Josef Skala, jenž v 67 zápasech vstřelil 33 gólů. Do Pardubic se přesunul ve svých 18 letech (1940) z Rosic nad Labem, kde s fotbalem začínal.