Náplň semináře byla obvyklá. Účastníky pozdravil předseda Výkonného výboru PKFS René Živný, nechyběla prověrka teoretických znalostí, se svými přednáškami vystoupil lektor Tomáš Baťa, který se mimo jiné zaměřil na problematiku hodnocení rozhodčích. A to nejen ze strany delegátů asociace. „Podstatné je, aby si svůj výkon dokázali po utkání zhodnotit i rozhodčí sami, jak ze svého osobního pohledu, tak v rámci celé trojice,“ zdůraznil Baťa. Na přetřes přišla také nutnost řádné přípravy na utkání, která začíná samotným převzetím delegace, domluvou s kolegy, včasným příjezdem a zodpovědným plněním předzápasových úkonů a povinností.

Libišany (v červeném) obhajují vítězství v Poháru hejtmana Pardubického kraje.
Pohár hejtmana opět vyvrcholí v ligové aréně. A ve hře může klidně být „double"

„Z pohledu komise rozhodčích panuje se seminářem naprostá spokojenost. Účast rozhodčích a delegátů byla výborná. Celý seminář se odehrál v dobré, přátelské a pohodové atmosféře. Všichni přítomní si také splnili pravidlový test, který se skládal ze třiceti otázek,“ vyjádřil se předseda komise Kamil Schmeiser. Ten bude mít na jarní nominační listině celkem 66 rozhodčích, což je oproti některých předešlým sezonách znatelný posun, který mu při obsazování vysokého počtu utkání nechává přece jenom volnější ruce.

K výkonům svých „oveček“ v průběhu první poloviny soutěžního ročníku neměl Schmeiser příliš mnoho připomínek. „Na semináři došlo samozřejmě i k hodnocení podzimní části sezony. Mohu říci, že až na několik výjimek, které jsme řešili v rámci komise, panovala s výkony rozhodčích spokojenost,“ vyjádřil se šéf krajských rozhodčích.

Zimní seminář rozhodčích Pardubického krajského fotbalového svazu.Zimní seminář rozhodčích Pardubického krajského fotbalového svazu.Zdroj: Tomáš Rais

Jarní část startuje čtyřmi zápasy čtvrtfinále Poháru hejtmana o druhém březnovém víkendu, v dalších týdnech se potom přidají jednotlivé soutěže dospělých a mládeže. „Věřím, že do jara půjdou naši rozhodčí dobře připraveni a odvedou zodpovědnou práci,“ věří Kamil Schmeiser a zdůrazňuje, že příprava rozhodčích na sezonu není pouze záležitostí účasti na semináři a zkoušky z pravidel, ale také individuální přístupu každého z nich. „Komise si přeje a v tomto směru důrazně apelovala na všechny rozhodčí, aby se rozhodovalo pouze na hřištích,“ dodal předseda KR PKFS.

Dalším z úkolů pro rozhodčí bude důsledným trestáním čelit stále narůstajícím projevům agresivity jak vůči jim samotným, tak mezi hráči a realizačními týmy, neboť právě tohle se napříč českým fotbalem stává jedním z palčivých problémů současnosti.