Újezd je jeho srdcovka. V jeho dresu sváděl bitvy v krajské soutěži. Nesmlouvavý obránce, který neuhnul v žádném souboji. Po skončení kariéry se přesunul do role funkcionáře. Jiří Zima vykonával i funkci předsedy. Momentálně zastává post sekretáře. Na papíře. Jinak mu nedělá problém posekat hřiště. V čestných prostorách CFIG Areny mohl být na své následovníky při výhře 3:1 nad Býští pyšný. A možná, že zalitoval: Proč mi není o patnáct let míň? Ono zahrát si na prvoligovém stadionu se nepoštěstí každému. Spíše málokomu…

"Pro kluky to byl vrchol sezony a dá se říct, že také vrchol kariéry. S kým jsem se bavil, tak se každý hrozně těšil. Už jenom na to, že se ocitnou na ligovém pažitu. Navíc věděli, že podpora našich fanoušků bude určitě vyšší než na mistrovském, byť obyčejném zápase. To, že jsme vyhráli byla pověstná třešnička na dortu," říká Jiří Zima v rozhovoru pro Pardubický deník.

Jiří Zima, duše újezdského fotbalu.Jiří Zima, duše újezdského fotbalu.Zdroj: klub

Třešnička na dortu

Když za pět let uslyšíte, kdy ještě určitě nestačíte dojít do ligových soutěží, že Újezd vyhrál zápas ve CFIG Areně. Co vám prolétne hlavou?

(pousměje se) Vzpomenu si na nádhernou kulisu na nádherném stadionu, kde si kluci zahráli jako jeden tým. A také na mediální odezvy. O zápas byl zájem v celém okrese. Utkání bylo velmi sledované. Kluci si to užili, fanoušci si to užili. My to bereme jako odměnu za poctivou práci, kterou na té naší malé vesnici odvádíme.

Každý chce vyhrát, ale už jenom to, že jste se dostali do prvoligového prostředí přímo na hřiště je sám o sobě zážitek, který už asi nic nepřebije, souhlasíte?

Pro kluky to byl vrchol sezony a dá se říct, že také vrchol kariéry. S kým jsem se bavil, tak se každý hrozně těšil. Už jenom na to, že se ocitnou na ligovém pažitu. Navíc věděli, že podpora našich fanoušků bude určitě vyšší než na mistrovském, byť obyčejném zápase. To, že jsme vyhráli byla pověstná třešnička na dortu.

Zaznamenali jste největší úspěch v dějinách újezdského fotbalu?

(zamyslí se) V novodobých určitě. Nicméně za největší úspěch považuji, když jsme hráli krajské soutěže. Náš dorost dokonce jednou vyhrál I. A třídu. Bohužel jsme nemohli postoupit, protože jsme neměli obě dorostenecké kategorie. Chlapi několik let nastupovali v I. B třídě a v tehdejší silné konkurenci si počínali dost solidně. Já osobně ale stavím tento triumf v poháru hodně vysoko. Nejvíc za éru, co se tady angažuji ve fotbale. Právě pro ten náboj zápasu, zájem o utkání a všeho okolo. Byla to zároveň společenská akce. Zkrátka nejhezčí osobní fotbalový zážitek, co se Újezdu týče.

Finále Poháru předsedy OFS Pardubice zvládl vítězně Újezd (v červeném). Těsně pod vrcholem zůstala stát Býšť.
Újezd se na ligovém pažitu dotkl fotbalového nebe. Ve finále poháru přebil Býšť

Nezviditelnili jste jen klub, ale celou obec. Geograficky je trochu zapadlá na konci okresu a moc se oni neví. Co vy na to?

Taky my jsme de facto poslední obcí na Pardubicku. Vedle nás už je Královéhradecký kraj na jednu stranu a Středočeský na druhou. My fotbalisté zviditelňujeme naší obec neustále. Kromě nás jsou tady už jen hasiči. Musím říct, že nás vedení obce hodně podporuji, za což jsme rádi. Je to i tím, že fotbalový klub pořádá v kulturním areálu mezi dvěma hřišti koncerty. Tím, je Újezd známý i mimo sportovními příznivci. Musím přiznat, že asi víc. Každopádně vítězství v Poháru předsedy OFS Pardubice nám určitě pomůže.

Ano. V okolí vaší obce je vaší zásluhou opět sportovní haló. Nicméně teď jste zanechali výraznou stopu i v centru Pardubic…

„Když se asi zeptáte lidí na Újezd, tak jich je v republice strašně moc. My tedy máme oficiální název obce Újezd u Přelouče, což však místní lidi nemají moc rádi. Troufám si tvrdit, že když léta hrajeme okresní přebor, tak jsme v podvědomí fotbalových fanoušků i v Pardubicích. Většinou jsou v soutěži týmy všechno kolem Přelouče a Pardubic. Připouštím, že lidi, kteří nemají s fotbalem nic společného, mohli o našem Újezdu slyšet po úterku poprvé.