Červnové volné přestupy kdekdo označuje jako kradení hráčů. Jaká je kompenzace za fotbalistu, který se rozhodne ve volném okně změnit působiště? Na dubnovém zasedání Výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky bylo odsouhlaseno několik změn. Volné přestupní okno od letoška trvá pouze dva týdny oproti dřívějším třem, zároveň se zvýšily tabulkové ceny za hráče.

„Důvodem pro zkrácení volného přestupového okna je, že kluby budou před losovacími aktivy vědět, s kolika hráči mohou počítat. Asociace tím získá čas navíc, ve kterém vyřeší palčivý problém, kterým je pomalé vyplácení částek za odstupné. Nově dojde k rozdělení částky na dvě splátky, a to první již na začátku července,“ informoval web FAČR www.fotbal.cz.

MUŽI
David Norek (ročník 1988): Horní Ředice – Rosice nad Labem
Jaroslav Lejsek (1989): Pardubičky – Rosice nad Labem
Miroslav Pištora (1986): Přelouč – Rohoznice
Jan Fidra (1988): Libišany – Lázně Bohdaneč
Petr Motyčka (1988): Libišany – Lázně Bohdaneč
Zdeněk Semelka (1987): Libišany – Lázně Bohdaneč
Adam Vančura (1999): Řečany nad Labem – Týnec nad Labem (OFS Kolín)
Jakub Moravec (1992): Řečany nad Labem – Jankovice
Filip Dalecký (1995): Choltice – Lány na Důlku
Tomáš Linha (1991): Újezd – Dražkovice
Jiří Homba (1993): Újezd – Týnec nad Labem (OFS Kolín)
Roman Pavlíček (1985): Mikulovice – Starý Mateřov
Giovanni Borrelli (1994): Chvojenec – Lokomotiva Hradec Králové
Tomáš Havlíček (2004): Křičeň – Rohoznice
Ondřej Kubát (1996): Valy – Semín
Lukáš Chýle (1999): Lány na Důlku – Semín
Martin Klička (1999): Kojice – Záboří nad Labem (OFS Kutná Hora)
Lukáš Herman (1982): Kojice – Chvaletice
Václav Volný (1982): Zdechovice – Kojice
Matěj Šnokhous (1998): Zdechovice – Kojice
Jan Prášil (1999): Zdechovice – Kojice
Michael Bleha (1997): Zdechovice – Kojice
David Miřejovský (1999): Zdechovice – Žleby (OFS Kutná Hora)
Ladislav Kapucián (1972): FK Pardubice – Lípa nad Orlicí (OFS Rychnov nad Kněžnou)
MLÁDEŽ
Michal Dvořák (2008): Přelovice – Újezd 
Vojtěch Veselý (2008): Jankovice – Újezd
Jakub Šmerda (2009): Jankovice – Újezd
Dominik Šípoš (2007): Selmice – Chvaletice

A jak se hýbalo s tabulkovými cenami? Týmy v třetí nejvyšší soutěži platily za hráče, kterým je 19 až 23 let sedmdesát tisíc korun, nově zaplatí sto tisíc. V divizi stouplo odstupné z padesáti tisíc na sedmdesát tisíc a v krajském přeboru z třiceti tisíc na padesát tisíc. U hráčů mezi 24 a 29 roky je nárůst v ČFL z šestapadesáti tisíc na osmdesát tisíc, v divizi ze čtyřiceti tisíc na šestapadesát tisíc a v krajském přeboru ze čtyřiadvaceti tisíc na čtyřicet tisíc.

U fotbalistů mezi 30 a 33 lety zaplatí kluby v ČFL nově padesát tisíc místo pětatřiceti tisíc, v divizi pětatřicet tisíc místo pětadvaceti tisíc a v krajském přeboru pětadvacet tisíc místo patnácti tisíc.

close Výše tabulkového odstupného za přestup v kategorii mužů. info Zdroj: FAČR zoom_in Výše tabulkového odstupného za přestup v kategorii mužů.

Od I. A třídy níž připlatí kluby za nové hráče tabulkově o jednotky tisíc více. Například za mladíky mezi 19 a 23 lety stouplo odstupné v prvních třídách o pět tisíc na třicet tisíc v áčkových, respektive pětadvacet tisíc u béčkových. O deset tisíc vzrostlo v rámci okresního přeboru, kde oddíl nově zaplatí dvacet tisíc (všechny sumy najdete přehledně v tabulkách).

Vždy platí, že klub musí zaplatit sumu podle soutěže, kterou hraje nejúspěšnější mužstvo v kategorii mužů. Změnou prošla také tréninková kompenzace, která se nově nevyplácí do 23 let, ale pouze do 21 let. Částky však byly rovněž navýšeny.