Trvalo více něž padesát let, než se znovu Pardubice objevily mezi elitou. A bývalý řízný obránce nevynechá jediný domácí zápas. Dokonce jezdil i do Ďolíčku, kde Východočeši trávili dvě a půl sezony. Sledoval také, jak se svěřenci Radoslav Kováče na čtvrtou sezonu v samostatné české soutěži připravovali a pochopitelně mu neunikli ani rozsáhlé změny v kádru. V září mu bude 73 let.Josef ProrokJosef ProrokZdroj: archiv klubu

Co čekáte od vašeho bývalého týmu? Můžou se fanoušci těšit na dobrou sezonu?

Bude to znovu horko těžká práce. Myslím si, ale že půjde o lepší sezonu, než byla ta loňská. Záleží také na tom, jestli se ještě podaří doplnit kádr o nějakého obránce. Kluci, co přišli v bývalých klubech moc nehráli. Uvidíme, jak se rychle u nás aklimatizují. Líbil by se mi ještě jeden, nejlépe zkušený stoper a také forvard. Icha to tam odběhá a odkope. Soubojově je zdatný, ale chybí mu rozehra jako Hranáčovi nebo Vlčkovi. Je potřeba, aby střední obránce také uměl vyvézt balon. Pokud by se povedlo kádr ještě doplnit, neviděl bych to tak zle. Navštívil jsem všechny domácí přípravné zápasy a herně to nebylo úplně špatné. Škoda, že nám nevyšla generálka s Košicemi. Neproměnili jsme penaltu a hned dostali gól. Každopádně fanoušci se na ni mohou těšit, protože máme mladý tým plný elánu. Na jaře jsem si doma nenechal ujít jediný zápas. A plánuji to i v nové sezoně. Asi dvakrát jsem byl i na Bohemians, ale upřímně do Prahy se mi autem moc nechtělo. Kluky jsem viděl také v derby s Hradcem v Boleslavi.

Slavia, nebo Sparta?
PŘEHLED: Slavii věří na titul více expertů, nadstavba rozděluje fotbalový národ

Nahrává se anketa ...

Jak skončí Pardubice?

Já budu hlavně rád, když se vyhneme baráži. V loňské sezoně jsme si užili nervů až až. Považoval bych to za úkol číslo jedna. Takže umístit se mimo tři poslední příčky. Skončíme na třinácté příčce.

Kdo získá titul?

Želízka budou v ohni nejvíce žhavit pražská „S“. Na paty jim bude šlapat Plzeň. Bude to těsné, ale přiklonil bych se k tomu, že titul získá Sparta. I když za mě je to padesát na padesát. Oba týmy budou chtít uspět v evropských pohárech, vyhrát MOL Cup i ligu. Budou to mít náročné a bude na ně vytvářen tlak. Plzeň bude tak trochu skrytá, v tom spatřuji její výhodu. Ostatně předminulou sezonu z toho profitovala.

Předsezonní tisková konference FK Pardubice.
Na svém písečku. Pardubičtí fotbalisté poprvé odehrají celou sezonu doma

Tématem fotbalové ligy je i to, zda má smysl nadstavbová část. Jak to vnímáte, jste pro to, aby byla zachována?

Nadstavbovou část bych zrušil. Hrál bych klasickým způsobem na třicet kol. Každý hraje od prvního do posledního kola o nějaký flek. Tam už je to hra o ničem. Podle mě to nedává smysl. V loňské sezoně hráli z těch šesti ve vrchní skupině jen dva o titul. A prostřední skupina? Tak ta je naprosto zbytečná. Podobné jako ve vrchní je to i ve spodní skupině. Prostě, ať poslední spadne přímo a baráž hraje jen celek, na patnáctém místě. Se druhým ve druhé lize. Nevím, proč se do toho plete i čtrnáctý v pořadí a proč je šest týmů ve skupině o udržení. V žádné z vyspělých fotbalových zemích takový systém neuplatňují.