První tři starty v nejvyšší fotbalové soutěži. A potom taky návrat do reprezentace. Pardubický záložník MICHAL HLAVATÝ nechyběl na srazu národního týmu do 21 let, během kterého nastoupil do kvalifikačního duelu ve Skotsku.

Na startu sezony musel kvůli zranění kolena několik zápasů vynechat. Přišel i o reprezentační akci v září, ale věděl, že má šanci se vrátit.

„Bylo mi řečeno, že v případě povedeného utkání s Libercem bych se do nominace mohl dostat. Jsem rád, že to vyšlo. Být v národním týmu je čest,“ říká Hlavatý.

Nejprve se vrátil do základní sestavy Pardubic. Po výhrách nad Libercem a Slováckem pak odcestoval na reprezentační sraz.

Ve Skotsku nastoupil v dresu Lvíčat poprvé v základní sestavě. „Vzpomínat na premiéru budu moc rád, i když to byl zápas s hořkým koncem. Prohráli jsme tam 0:2, nebyl to zápas podle našich představ,“ uvedl dvaadvacetiletý středopolař.

V utkání odehrál 81 minut, Češi ovšem ani jednou neskórovali. „Nastoupil jsem jako podhrotový hráč pod Vencou Drchalem. Skotové hráli z bloku, byli zalezlí, což umocnila i jejich branka. Bohužel jsme se neprosadili,“ dodal Hlavatý.

JEŠTĚ DO ŘECKA

Před dalším duelem v Litvě se čeští trenéři rozhodli sestavu upravit. Do dramatického utkání již Hlavatý nezasáhl. Češi po brance Ondřeje Šašinky vyhráli 1:0.

„Všichni jsme s týmem žili a přáli jsme si, aby to dopadlo dobře. Byl to jeden z nejdůležitějších zápasů kvalifikačního cyklu. Máme šanci bojovat o postup,“ poznamenal Hlavatý.

To je fakt, hra o postup na evropský šampionát do 21 let je pro český tým otevřená. Češi jsou první, ale odehráli již o zápas více než Skotsko a Chorvatsko za nimi.

„Výhra v Litvě je další impuls do posledního zápasu v Řecku. Ukázali jsme vnitřní sílu, že se z neúspěchu dokážeme oklepat. Věřím, že tak naladění pojedeme i do Řecka,“ řekl pardubický záložník.

Český tým nastoupí k poslednímu utkání kvalifikační skupiny v listopadu. „Máme na to, Řekům se poslední zápasy tolik nevedou. Doufám, že toho využijeme,“ doplnil ještě Hlavatý.

STÁLE NA HOTELU

I na mezinárodní scéně se pochopitelně dodržují přísná hygienická opatření. To poznali i čeští fotbalisté na uplynulém srazu.

„Opatření byla opravdu přísná. Převážnou část srazu jsme byli zavření na pokoji. Z hotelu jsme vyjížděli jen na tréninky, i na hotelu jsme nosili roušky při kontaktu s kýmkoliv,“ přibližuje nejlepší hráč předchozího ročníku FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY.

Testy, dodržování pravidel, opatření. Na to si v současné době profesionální fotbalisté zvykli.

„Nebylo to úplně ideální, ale jsou to opatření, která se dají zvládnout. Je to nutné k tomu, abychom mohli hrát,“ okomentoval reprezentační sraz Hlavatý.

Po návratu se připojil k týmu pardubických fotbalistů. Ti se připravují opět dle upravených podmínek. „Nemůžeme chodit do vnitřních prostorů. A hlavně nemůžeme hrát zápasy, kvůli nim fotbal děláme,“ konstatoval Hlavatý.

Nejvyšší fotbalová soutěž se po reprezentační pauze nerozeběhne, vzhledem k aktuální situaci je přerušena. Východočeši mohou nyní pouze trénovat.

„Na návrat do Pardubic a na spoluhráče jsem se těšil. Nyní jsem rád, že můžeme alespoň trénovat v plném počtu,“ uzavřel pardubický fotbalista.