Padesátiletý trenér, který si za svou bohatou brankářskou kariéru vybudoval síť kontaktů nejen v České republice, (ne)dobrovolně přešel do manažerské pozice. Jeho zásluhou už se v Pardubicích objevilo několik zvučnějších jmen. Po zimní přípravě je spokojený nejen s personální otázkou.

„Vzhledem k tomu, že se nám nikdo vážněji nezranil a měli jsme fantastické podmínky na soustředění ve Španělsku, tak považuji přípravu jako velice vydařenou. Hráli jsme opravdu se skvělými soupeři, které v naší lize nepotkáte. Běžně se s nimi nestřetnete ani v jiných přípravách. Model letošní přípravy tak byl jedním z nejlepších, jaké jsem kdy v Pardubicích zažil,“ říká Martin Shejbal v rozhovoru pro Deník.

Pardubičtí fotbalisté polykají tréninkové dávky ve Španělsku.Martin Shejbal byl ve Španělsku v euforii z počasí. Po výhře nad Tromso i Odense pak ještě ve větší.Zdroj: Radek Klier

Kissiedou splnil slib, který nedal…

Jak jste jako sportovní manažer týmů dospělých spokojen se složením kádru pro jaro 2024?

Určitě spokojený jsem. Důležitější ale je, jak je spokojený trenér (usmívá se). Myslím si ale, že je spokojený taktéž. My jsme si řekli, jak chceme kádr doplnit. U koho chceme, aby zůstal. To se povedlo. Ještě vidím prostor pro jednoho hráče, ale musel by to být kořen do základní sestavy. Nezbývá si přát jen to, aby všichni kluci zůstali zdraví.

Došlo k nějakým změnám, tak si je pojďme probrat. Jako první přichází na řadu Laurent Kissidou?

Laurent Kissiedou je ještě příběh z éry trenéra Jirky Krejčího. Pozvali jsme ho na zkoušku před dvěma roky. Těsně před odjezdem na soustředění do španělské Estepony, kam také s námi odcestoval. Moc se nám zamlouval, ale bohužel v Memphisu si bez něj nedokázali sezonu představit. Tím, jak je nastavený, tak nechtěl z Ameriky utíkat. Omluvil se nám, i když to pro něj bylo vcelku nešťastné, protože se mu u nás líbilo. Vrátil se do zámoří, nicméně jsme s ním zůstali v kontaktu. Jak mu končila smlouva, tak měl zájem o návrat do Evropy. Jediným týmem, kam chtěl jít, jsme byli my. Přestože dostal zajímavější nabídky, tak projevil ochotu přestoupit do Pardubic. Přiletěl přes oceán na zkoušku. Trenér Radek Kováč, který ho do té doby neznal, z něj byl nadšený. Všechno si to sedlo a my s ním uzavřeli kontrakt.

Moc se o tom nemluví, nicméně získat hráče ze soutěže, kde působí slavný Lionel Messi, je pecka, nemyslíte?

Musíme si uvědomit, že fotbal v Major League Soccer je trochu odlišný. Soutěž je specifická a jiná než naše liga. Nicméně Laurent má návyky, které se nám strašně líbí a hodí se do stylu našeho fotbalu. Věříme, že úspěšnou přípravu přetaví v mistrovské soutěži.

A že si vybral zrovna Pardubice a ne například movitější nizozemskou, či belgickou ligu?

Záleží na povaze hráče. Laurent má skvělý charakter. Přestože nám nic před dvěma roky neslíbil, tak stejně nezapomněl. Byli jsme spolu v kontaktu a pořád jsme se oťukávali. Je to jako v běžném životě, když vám na něčem nebo na někom záleží, tak pro to uděláte maximum. Tenkrát jsme na něj zapůsobili tak, že opravdu nic jiného v Čechách neřešil. Jestli v jiných zemích, je to možné, ale jinak byl nastavený na Pardubice. Musím ještě podotknout, že jsme ho poprvé zkoušeli v době, kdy u nás ještě nebyl žádný stadion. Podmínky, které máme momentálně k dispozici, ho příjemně překvapily. Navenek se vyjadřuje se, že je v Pardubicích nesmírně šťastný. Takové hráče přesně hledáme. Nejen po sportovní, nýbrž i lidské stránce.

Pardubičtí fotbalisté se připravovali na jarní část také ve Španělsku.
Pardubičtí fotbalisté vstoupí do jara v počtu sedmadvaceti. Nováčkem Kissiedou

Tohle sice změna není, získali jste však i pro druhou polovinu sezony Kryštofa Daňka. Jak hodně to byla priorita?

Vzhledem k tomu jak nám na podzim pomohl, když byl klíčovým hráčem, tak jsme vyslovili přání, aby zůstal. Nicméně, pokus hráč není váš, tak se vždy jedná o takový vabank, loterii. Kryštof měl také své priority. Samozřejmě Sparta pro něj byla číslo jedna. V momentě, kdy prohlásila, že by bylo pro jeho vývoj nejlepší, aby pokračoval u nás, tak jsme z toho měli radost. On upřednostňoval zahraniční nabídku, řeknu Švýcarsko, Rakousko. Tím, že se žádná neobjevila, protože, za mě, v zimě není čas na přestup úplně ideální, tak jsme se domluvili na tom, že když pokračovat v české lize, tak jedině v Pardubicích. To se naštěstí ztvrdilo a my jsme za to rádi.

Naopak jste, pro někoho trochu překvapivě, uvolnili Davida Hufa, nejlepšího střelce druhé ligy.

Ono to zase tak překvapivé nebylo. David Huf už před časem projevil přání změnit prostředí. On to nemyslí zle. Pro mě je to jeden z mála inteligentních hráčů. Cítil, že je v Pardubicích dlouho a to prostředí ho tak ovlivňuje, že nebude schopen dalšího vývoje. Na podzim zaznamenal v Chrudimi dvanáct branek, čímž potvrdil, že je střelec. A tak jsme se s ním dohodli, že dostane nějaký prostor. Postupem času jsme ale docházeli k názoru, že bude nejlepší, když mu dáme možnost odejít. Přišla nabídka z Bohemky, tak jsme mu nebránili. Uvidíme, jak se mu tam bude dařit. Zatím se jedná o hostování s opcí.

(Pokud se chcete dozvědět o dalších změnách, či jak Martin Shejbal hodnotí zimní přípravu a jak bude vzpomínat ne soustředění ve Španělsku, pokračujte ve čtení v placeném obsahu Deníku).

Staronovou tváří je Martin Chlumecký. Proč zrovna on?

Po loňské půlsezoně jsme nepočítali s tím, že by chtěl u nás zakotvit. Martin Chlumecký si vybral druhou polskou ligu. Postupem času jsme došli k závěru, že nám styl levého obránce, jaký vyznává, chybí. Když se naskytla možnost, protože celek kde působil, se dostal do finančních problémů, oslovil jsem jeho agenta. A poté samotného hráče. Projevil zájem se vrátit. U něj je to obráceně než u Davida Hufa. Zvolili jsme sice hostování, ale když se mu bude dařit, tak neříkám, že se nemůžeme v létě dohodnout na dlouhodobější smlouvě.

Pardubický klub je pověstný svojí fotbalovou akademií. Doplnili jste kádr nějakým „zajíčkem“?

Do zimní přípravy jsme zapojili Vaška Jindru, Artura Brože a Filipa Brdičku. Brďu jsme natrvalo zakotvili do áčka. Chceme jít touto cestou a Filip je první vlaštovkou. Myslím si, že do budoucna bude těch mladých kluků přibývat, protože akademii sledujeme. Ani ne tak výsledky jako výkony mládežnických hráčů. Je tam spousta zajímavých jmen (mrkne).

Koho postavit mezi tři tyče?

Když to shrneme, máte na každý post rovnocennou náhradu, jak se říká, je zdvojený?

To je přesně to, co se nám v zimě povedlo. Vytvořili jsme tady konkurenční prostředí. Každý tvrdí, že věta: Konkurence je nejlepším trenérem zní jako otřepané klišé, ale ono to tak prostě je. Troufnu si říct, že máme zdvojené posty. Tím pádem musí každý o své místo bojovat. My jako trenéři zase může být klidnější, když se něco přihodí, že se můžeme spolehnout na adekvátní náhradu.

U gólmanů nemůže platit jiné slovo. Disponujete vyrovnanou dvojicí Antonín Kinský – Viktor Budinský. Pro ně asi překážka, za to pro vás jako trenéra brankářů výhoda, co říkáte?

I pro mě je to nevýhoda. Už několik dní si lámu hlavu, kdo z nich zahájí jarní sezonu. Nechám si to zatím pro sebe, ale oba gólmani mi to neulehčují. V zimní přípravě byli tak vyrovnaní a jejich výkony natolik přesvědčivé, musím zmínit i nízký počet obdržených gólů, že jsem dlouho nedělal tak těžké rozhodnutí. Člověk musí zahodit nějaké osobní věci. Je to ale velice povzbudivá zpráva pro celý tým, protože ví, že má dva velmi dobré gólmany.

Jak byste zhodnotil zimní přípravu?

Vzhledem k tomu, že se nám nikdo vážněji nezranil a měli jsme fantastické podmínky na soustředění ve Španělsku, tak jako velice vydařenou. Hráli jsme opravdu se skvělými soupeři, které v naší lize nepotkáte. Běžně se s nimi nestřetnete ani v jiných přípravách. Model letošní přípravy tak byl jedním z nejlepších, které jsem kdy v Pardubicích zažil.

Radoslav Kováč se již těší na soustředění do Španělska.
Pardubice do Španělska. Těšíme se na hřiště. Už nám je kropí, směje se Kováč

Dávali jste nějak nezvykle moc gólů, je to příslib pro jaro a co za tou proměnou vězí?

Myslím se , že by to mohl být příslib. Je to tím, že manšaft je delší dobu pohromadě. Trenéři mají klid a více času na práci s ním. Hráči jsou hlavně zdraví. Takový Tomáš Zlatohlávek k nám přišel v nějakém stavu a dnes je úplně jinde. To samé Láďa Krobot. Do systému se zapracovává Filip Brdička. Goly bychom měli střílet i v lize.

Defenziva v testovacích zápasech navázala na podzim, kdy jste patřili k nejlepším obranám celé soutěže, což nepotvrdily jen debakly od Sparty a Plzně.

Defenziva se ještě zlepšila. Obrana je kompaktnější. Navíc se na ni projevuje práce gólmanů. Na podzim nám trochu haproval levý kraj obrany. Nastupoval tam Emil Tischler, což je sice skvělý univerzál, který může zaskočit na několika pozicích, ale není to kovaný bek. Martin Chlumecký je naopak typický levé obránce. Navíc může hrát i stopera.

Pardubice mají rok nový stadion, teď si dovolily soustředění v destinaci, kam jezdí Sparta. Už se definitivně etablovaly mezi smetánku?

Od prvního kroku, kdy jsme si troufli mezi elitu bez stadionu až po současnost, kdy už ho máme, tak se tady změnilo spousta věcí. Pochopitelně stále je co zlepšovat. Podle mého názoru jsme ale na první ligu etablováni dostatečně.

Vytáhli se před Haškem

Na soustředění v Puerto Banús pějete ódy. Jak byste kemp na jihu Evropy zhodnotil?

Po všech stránkách, hlavně té sportovní, bylo fantastické. Když si představíte devatenáct stupňů, bezvětří, nebo sluníčko. Žádných třicet ani minus deset. Hráči měli ideální klimatické podmínky, komfort, vynikající jídlo, skvělé ubytování. Přímo na hřišti byla posilovna, takže jsme mohli hned provádět cviky, které mají silové charaktery. Za mě naprostá paráda.

Zmiňujete sportovní stránku. V čem to bylo jiné než soustředění v domácích podmínkách?

Naprosto odlišné terény a klima. Když přijedete do takového prostředí, tak musíte první den dbát hlavně na to, aby se vám tam hráči nezranili. Sluníčko je pohltí a dostanou takovou chuť, že se musejí brzdit. Jsou jako malé děti. Ale musím přiznat, že jsme z toho počasí byli v euforii všichni. S podmínkami v České republice v zimních měsících s to nedá srovnat.

Hráči se také mohli lépe poznat i mimo trávníky. Jak se tužila parta?

Hráči si udělali jeden společný večírek. Trenér Kováč má dispozice k tomu, aby vždycky nějakým způsobem dokázal vytvořit tu správnou atmosféru a chemii v kabině. Pochopitelně takový výjezd tomu jen napomáhá. Trávili jsme spolu celé dny a v tomto soustředění splnilo účel také.

Na Pyrenejském poloostrově jste se střetli se dvěma kvalitními soupeři. Norské Tromso jste porazili 1:0 a dánské Odense 2:1. Dá se ze zápasů, kromě sebevědomí, něco vytěžit pro domácí soutěž?

Stoprocentně. Tempo přípravných utkání bylo úplně odlišné, než někde v Tipsport lize, nebo když se potkáte s českým protivníkem. Jednalo se o dva severské týmy, ale byly si odlišné. Utkání měla vysokou kvalitu. Tromso se ukázalo jako vynikající soupeř. Přesto jsme si vypracovali více šancí. K tomu jsme výborně pracovali v defenzivě. To je obrovský příslib pro ligu. Do utkání s Odense jsme naopak vstoupili příšerně, možná proto, že se blížil odlet. Vlítli na nás, protože jsme do zápasu vstoupili vlažně. Za velice důležité považuji, že se ukázal charakter týmu, na rozdíl od podzimu, a my utkání otočili. Pak až do konce jsme byli lepší a na hřišti dominovali.

Martin Shejbal v současnosti koučuje především Florina Nitu, který předvádí v Pardubicích výborné výkony.
Sportovní manažer Shejbal: Už neexistuje, když prohrajeme, zkusíme to příště

Ptám se také proto, že ač se dal možná očekávat severský styl nakopávaných míčů, tak jste si zahráli technický fotbal. A to se v lize až na pár výjimek neděje, ale ty jsou zase kvalitativně někde jinde…

Systémově hrají Seveřané výborný fotbal již několik let. Týmy mají dobře poskládané. Figuruje v nich spousta zahraničních akvizic. Proti takovým soupeřům si nemůžete dovolit chvilku zaváhání. Bylo to jako mistrovské utkání, akorát jsme za ně nedostali tři body do tabulky.

Nechcete pro příští sezonu přihlásit Pardubice do dánské nebo norské ligy?

(rozesměje se) Ne. My zůstaneme v té naší. Nasbírali jsme zkušenosti a na jaře půjdeme tabulkou výše.

Na utkání s Tromso byl přítomen i trenér reprezentace Ivan Hašek, věděli jste to dopředu?

Ano věděli, protože jsme ho potkali na hotelu. Pro naše kluky byla jeho přítomnost velmi dobrou motivací. Představte si, že na zápase pardubických kluků, takového rodinného týmu, se najednou objeví reprezentační trenér. Musím říct, že ten náš výkon byl velmi dobrý a někteří hráči se museli Ivanovi Haškovi líbit.

Pobavili jste se spolu, přece jenom jste trenérem dvacítky?

Spíše jsem se bavil s vedoucím týmu, které ho znám dvacítky. S panem Haškem jsem se pozdravil, ale myslím si, že Radek Kováč s ním strávil dostatečně dlouhou dobu a bavil se i s našimi majiteli.

S jakými vyhlídkami odcestoval FK Pardubice ke vstupnímu utkání jarní části na Slovácko se dozvíte zítra časně ráno na webu Deníku.