Teorie je jedna věc a je lehké povědět cokoliv, praxe už je ale horší. Pardubické fotbalisty čeká i v letošní sezoně pořádná fuška. Také proto, že trenéři museli poskládat fungl novou obrannou čtveřici. Navíc v situaci, kdy na trhu nejsou k dostání stopeři. A jak je známo, obrana je prvopočátek úspěchu.

„Chtěli bychom ideálně stopera kolem sedmadvaceti, který je zkušený, atletický, dynamický. V této kombinaci, to není úplně jednoduché. Určitě jsme nelenili. Sháněli jsme úplně všude. Když se nějaký naskytl, tak stál strašně moc peněz. Zkušenost by se nám na tomto postu hodila,“ svěřuje se třiačtyřicetiletý Kováč v rozhovoru Deník.

FORTUNA:LIGA - 1. kolo

FK Pardubice (15. místo v loňské sezoně) - Bohemians Praha (4. místo v loňské sezoně)
Zítra od 15:00, CFIG Arena

Pardubice se dva roky potácely u dna tabulky. Jaký jste si vytyčil cíl pro následující sezonu?

Máme spoustu nových hráčů. Nemůžeme mít jiný cíl než jít zápas od zápasu. Uvidíme, co z toho vznikne. Každopádně chceme mít klidnější sezonu než tu loňskou. O konkrétním umístění hovořit nechci. Chceme se vyhnout bojům o záchranu.

Zdroj: Deník/Zdeněk Zamastil

Za pochodu a v krátké době

Angažovali jste vesměs mladé a talentované hráče, nicméně bez jakýkoliv prvoligových zkušeností. Není to tak trochu risk?

Risk je to vždycky. Podotýkám, že v minulé sezoně hrálo sedm kluků, kteří nikdy nehráli ligu, včetně Tomáše Vlčka. A hráli velmi dobře. Pardubice pokračují touto cestou. Samozřejmě bychom chtěli zkušené hráče, kteří jsou výkonnostně na topu. Na ně zatím ještě nedosáhneme. Brali jsme mladé kluky, kterým věříme, a kteří mají potenciál. Teď je to hlavně o nich, jak se budou dlouho adaptovat na první ligu.

S nadsázkou řečeno, brali jste to, co na Pardubice zbyde a co je ještě použitelné?

(důrazně) Tak to vůbec není. Spoustu hráčů jsme odmítli. Bereme si do týmu takové, kteří sedí do našeho způsobu hry. Je pravda, že jsou nezkušení. My se tady v České republice furt bojíme, že jsou mladí, ale na Západě hrají kluci ve dvaceti letech ty nejprestižnější soutěže. Jasně, mladí jsou, ale někdy musí začít.

K tomu se přímo nabízí ještě jedna otázka. V přípravě jste zkoušeli také dorostence. Řekl si někdo o místo v širším nebo snad užším kádru áčka?

O tom, že s námi zůstane v tréninkovém procesu, si řekl nahlas Štěpán Míšek. Je neskutečně silově a rychlostně připravený. Technicky i takticky vyspěl. Na to, že mu je sedmnáct let, tak v tomto věku jsem už dlouho takový talent neviděl. Za mě má před sebou velkou budoucnost. Jsou tady i další. Matyáš Hanč a Ondřej Sedláček. Absolvovali s námi prvních čtrnáct dní přípravy a pak se vrátili k béčku. Budeme si je postupně v repre pauzách vytahovat.

Josef Prorok se svým synem Tomášem Prorokem. Oba si zahráli druhou nejvyšší fotbalovou soutěž za Pardubice.
Pardubice se vyhnou baráži, říká Prorok v anketě Deníku. Nadstavbu by zrušil

Pardubice nejsou Sparta. Jak je pro vás náročné zapracovávat do systému stále nové hráče?

Samozřejmě, všechno děláme za pochodu a musíme to zvládnout v krátké době. Hodně používáme videa, hodně klukům vysvětlujeme, děláme hodně technicko-taktických věcí. Je to práce, která nás naplňuje, ale je to pořád dokola. Jeden den přijde nový hráč a jedeme znovu. Někdo si na to zvykne rychle, jiný potřebuje více času.

Nemáte už nahrané pokyny na nějakém záznamníku, abyste nemusel stále říkat to samé?

(úsměv) Ne, face to face je to vždycky nejlepší. Kluci navíc musejí vidět to video a pak tu jasnou ukázku na hřišti. Situace se mění a oni přesně tu reakci potřebují vědět. Jak to poberou, záleží už na nich, tam už jim to úplně nenamalujete. Je to o tom, jak zvládají herní inteligenci a komunikaci na hřišti.

Muselo vám tedy ulehčit práci, že jste mohl přivítat v týmu hráče, kteří už v pardubickém dresu nastupovali?

Hodně nám to pomohlo. Nemuseli se přizpůsobovat prostředí. Vojta Patrák, Láďa Krobot a hlavně Míša Surzyn, který už je v Pardubicích potřetí, všechno znají. Nejpodstatnější ale pro mě je, že tady chtěli být oni sami.

Jak je pro vás jako trenéra zásadní, že máte k dispozici většinu hráčů, kteří podepsali přestup a ne že vám je budou stahovat z hostování?

Pro nás je to dobře do budoucna. Hráči jsou naši. Můžeme do nich vkládat energii. Konečně někam patří, což je hrozně důležité pro klub i nás trenéry. A hlavně pro ty kluky. Navíc se z nich dá potom případně profitovat finančně.

Zdroj: Deník/Zdeněk Zamastil

Výsledky v přípravě tolik neřeším

Jak hodnotíte letní přípravu? Rozdělme si to na dvě poloviny. První představuje zvládnutí náročnosti po fyzické stránce. 

Pro prodloužené sezoně měli kluci minimální volno. Přes tři týdny, z toho v tom posledním už pracovali na individuálních plánech. Takže toho moc neztratili. Prvních čtrnáct dní přípravy jsme věděli, že do toho musíme šlápnout. Bylo to i na úkor zápasů. K tomu jsme na konci prvního týdne přípravy dlouho cestovali do Norimberka. Vše bylo náročnější, protože jsme trénovali i hráli ve vedrech. Kluci, kteří toho v loňské sezoně moc nenahráli, když si vesměs prošli zraněním, tak pro ně to bylo hodně náročné. Všichni ale makali příkladně.

Nedílnou součástí příprav jsou testovací zápasy. Jak jste spokojen s vystoupeními vašeho týmu a neznervózňují vás tři prohry ze čtyř?

(vypálí) Vůbec. Výsledkům v přípravě nepřikládám velkou váhu. Měly by ale být varováním a v žádném případě je nepodceňujeme. Začíná se ale až v sobotu a v lize to budou úplně jiné zápasy. Musíme se jednoznačně zlepšit při bránění standardek a přidat i směrem dopředu. Respektive proměňovat šance. Takový Bartosz Pikul, jde v každém zápase sám na bránu. Střelecky se naopak ukázal Vojta Patrák, který dal dva naše góly ze tří. A jednou se prosadil Láďa Krobot.

Sportovní ředitel FK Pardubice, Vít Zavřel, na předsezonní tiskové konferenci mluvil o tom, jak těžké bylo udržet Dominika Janoška.
Největší věc ve fotbalových Pardubicích. Na koho si ukázali, tak je na soupisce

Kdybyste se měl dotknout jednotlivých zápasů…

První dva zápasy jsme jeli na poločas. Harcovali jsme se do Norimberku, ale chtěli si vyzkoušet kvalitu celku ze druhé Bundesligy. My potřebujeme takové zápasy, protože nás posouvají. Chceme při podobné konfrontaci zjistit, jak na tom jsme. Stejné to bylo proti Dukle. Když jsme na ni vyrukovali v silné sestavě, tak to bylo podle našich představ. Potřebovali jsme však vyzkoušet kluky z dorostu a další mladé hráče. Soupeř pak ve druhém poločase otočil. Porazili jsme akorát Chrudim. No a generálka s Košicemi nám vůbec nevyšla. Možná lepší, že ten zápas přišel na konci přípravy a ne teď v sobotu. Jinak Košice to byl protivník, kterého bychom měli porazit. Nedosahoval žádných velkých kvalit, přesto jsme ho prohráli, navíc jsme nedali ani jeden gól.

(Pokud se ještě chcete dozvědět, jak se v nejvyšší české soutěži shánějí stopeři, přejdete do placeného obsahu Deníku…)

Adaptace na prvoligový fotbal musí být okamžitá. Naznačily přípravné zápasy, jak přechod neligoví hráči zvládají?

Je to pochopitelně práce i pro nás trenéry, abychom jim co nejrychleji předali informace. Aby to zvládali, zejména co se týče nabírání ve vápně. Mladí hráči většinou sledují míč a nedívají se na soupeře. S tím jsme měli problémy i v minulé sezoně. Dobře bránit obranný box je naše priorita. Způsob hry mezi oběma šestnáctkami je také důležitý, ale vždycky se rozhoduje až uvnitř.

Vaší hře chyběl klid a přehled Pavla Černého. Proč nehrál?

Pavel měl nějaký šrám na noze. Nastoupil pouze v Norimberku, ale pak jsme mu dali volno. Uvidíme, jestli se dá do kupy. Zatím je to na hraně základní sestavy.

Z kádru zmizel také Jan Jeřábek. Na první ligu už neměl?

Hrozně mě mrzí, že Honza Jeřábek už není v klubu. Myslím si, že je to obrovská škoda, jak se rozhodl. Vím, že dostal nabídku dělat mentora klukům ve třetí lize. On je neskutečně kvalitní hráč, nicméně, co se týče pohybu, tak v tom jsme viděli pro první ligu velký problém.

Přepálení stopeři na Slovensku

Obrana se po loňské sezoně na chvíli ocitla v troskách. Odešel i hvězdný gólman Florin Nita. Dokážete všechny hráče nahradit?

Náhrada je talentovaná a kvalitní. Sami čekáme, co kluci předvedou. Nemáme ale žádné pochyby, že by to nezvládli. Koneckonců, proto u nás jsou. Jasně, počítáme s tím, že budou dělat nějaké chyby, stejně jako je dělali Robin Hranáč s Tomášem Vlčkem, ale musíme je minimalizovat. Hodně se spolu bavíme o tom, že jejich adaptace musí být neskutečně rychlá. K tomu jsme přizpůsobili intenzitu tréninků, protože nás tlačí čas.

Zdá se, že nahradit Vlčka s Hranáčem bude na pozicích stoperů pořádná fuška. Stoperů totiž není nazbyt. Berete každého?

Ne, ne. Vůbec. Odmítli jsme několik hráčů. Těch nabídek, co jsme předložili bylo nespočet. Jednoznačně nebereme všechno, co je k dispozici. V tom málu se dá ještě vybírat, ale ti hráči, které jsme chtěli, jsou většinou pod smlouvami. My bychom hrozně chtěli nějakého zkušeného stopera. Podnikli jsme k tomu kroky, ale nevyšlo to.

Můžete být konkrétní?

Lanařili jsme Ondru Čelůstku, který se nedohodl ve Spartě na smlouvě. Jenže šel do Turecka. Měli jsme v hlavě Svozila, rozhodl se pro Karvinou, protože bydlí v Ostravě. Na druhou stranu rok laboroval se zraněním. Čelda vlastně byl také rok mimo kvůli achilovce. Chtěli bychom ideálně stopera kolem sedmadvaceti, který je zkušený, atletický, dynamický. V této kombinaci, to není úplně jednoduché. Určitě jsme nelenili. Sháněli jsme úplně všude. Když se nějaký naskytl, tak stál strašně moc peněz. Zkušenost by se nám na tomto postu hodila.

Neohlíželi jste se po nich v zahraničí? První na ráně bývá Slovensko.

I tam jsme zabrousili. Jsou však strašně drazí. Kluby se nebojí říct o částku mezi tři sta a pěti sty tisíci eury. Přitom ti kluci nikdy nehráli českou ligu, která je kvalitativně lepší než ta jejich. Jednoho jsme si vyhlédli, ale nakonec šel do Maďarska.

Předsezonní tisková konference FK Pardubice.
Na svém písečku. Pardubičtí fotbalisté poprvé odehrají celou sezonu doma

Jak si jako bývalý stoper vysvětlujete, že na tomto postu nejsou hráči?

Je pravda, že tomu dříve takto nebývalo. Nevím, jak je to možné, ale stopeři prostě nejsou. Ten problém nemáme jenom my. Možná, že jsou na ně kladeny velké nároky. Co se týče rychlosti. Dneska už ten stoper musí být daleko více dynamičtější než býval.

Máte ještě registračku?

Já už bych to nedal (chechtá se).

Když to shrneme, je obrana nejpalčivějším bodem současného prvního týmu FK Pardubice?

Nechtěl bych mluvit o tom, že máme slabší defenzivu než ofenzivu. Musí totiž bránit i útočit celý tým. Do brány přišel Tonda Kinský a k němu máme Viktora Budinského. Oba dva pracovali v přípravě perfektně. Mezi třemi tyčemi tedy problém nevidím. Do obrany jsme získali velkou posilu v podobě Michala Surzyna. To je hotový hráč, o kterého se už starat nemusíme. Dáme ho na hřiště a on přesně ví, co má dělat. Chlumecký je pryč, trochu jsme ztratili na kraji obrany výšku. Je tam Matěj Helešic, který se s tím bude muset porvat. Stopeři měří kolem 190 centimetrů. Denis Donát už v lize hrál, Denis Halinský má za sebou dvě plné sezony v první lize. Jak v Příbrami, tak ve Vlašimi si počínal velice zdatně. Jsou to rychlostní typy. Věříme, že to zvládnou.

Soupeře v lize ale asi nebudete moc přestřílet a v obraně to také není růžové. Jakou zvolíte strategii?

Všude slyším, že naše defenziva není moc dobrá. Já bych tomu ale dal čas. Kluci ještě neměli možnost předvést se v ostrém utkání. Jsou nezkušení, což podepíšu, ale fotbal hrát umějí.

Bohemka nám nedá ani milimetr

FORTUNA:LIGA odstartuje za několik hodin. Lepší los jste si nemohli přát. Dvakrát hrajete doma, tedy v prostředí, které vám přineslo záchranu. Jste rádi?

Stoprocentně jsme rádi, že hrajeme doma. Samozřejmě ale víme, že je to zavazující. Nicméně chceme začít lépe než v minulém roce. Máme dva domácí zápasy s Bohemkou a Jabloncem, které vůbec nebudou jednoduché. Přesto bychom chtěli v úvodu soutěže urvat nějaké body. Nejlépe plný počet. Musíme však respektovat sílu soupeřů. Věřím, že přijdou lidi a my ten první zápas zvládneme. Fakt bych si přál, aby bylo plno. Aby přišli lidi, přestože jsou prázdniny. Vždycky nám dodají strašně moc energie. Pomáhají nám hlasivkami i rukama. Pak už to bude jenom na nás trenérech a hlavně hráčích, jak to zvládneme.

Začátek je vždy extrémně důležitý. Pokud ho totiž tým nezachytí, tak se to s ním veze. V Pardubicích by o tom mohli psát ságy. Co musíte učinit, aby vám vyšel?

Je potřeba velmi dobře bránit a nedostávat zbytečné góly. Musíme zlepšit standardní situace, které nám v přípravě moc nešly. Vloni jsme dostávali více gólů, než jsme stříleli. V letošní sezoně bychom to chtěli otočit.

Pardubičtí fotbalisté prohráli generálku bez vstřelené branky.
Generálka odkryla největší neduhy. Pardubičtí střelecky mlčeli a neuhlídali roh

Má to však i opačnou stranu mince. V prvních kolech bývají zápasy zrádné. Všechny týmy jsou plné sil a odhodlání. Nemělo přijít dvakrát doma v jiné fázi podzimu?

To je otázka. To uvidíme, až po těch dvou domácích zápasech.

Prvním soupeřem je vám Bohemians. Co říct na jeho adresu?

Bohemce se musíme vyrovnat v agresivitě a v osobních soubojích. Těch očekávám opravdu mnoho. Mají obrovskou kvalitu. Nemluvím o dvanácti hráčích ale dvaceti. Disponují silnou lavičkou, v průběhu zápasu mohou tým doplnit čerstvou krví, aniž by ztratili na tempu. My ale také máme svou kvalitu.

V týdnu po vstupním zápase čeká Klokany pořádně těžká zkouška v evropských pohárech. Může to být vaše výhoda?

To ani náhodou! Bohemka bude chtít, stejně jako každý jiný tým, vstoupit do sezony vítězně. Rozhodně se nebude u nás šetřit na Nory. Naopak. Kluci, co nastoupí proti nám, budou extrémně motivovaní. Hrají o sestavu na pohár. A jelikož je v týmu Bohemians velká konkurence, tak kdo zahraje v sobotu v Pardubicích, má jistý flek ve čtvrtek proti Bodo/Glimt. Soupeř nám nepovolí ani milimetr.