Helešic je odchovancem ostravského Baníku. První fotbalové krůčky udělal v šesti letech a v mateřském klubu vydržel do své plnoletosti. Potom si ho vyhlédly České Budějovice. Následoval návrat do Slezska. Nikoliv do Baníku, nýbrž do Opavy. Tam působil v posledních třech sezonách.

„Pardubice projevovaly dlouhodobý zájem. Pan Shejbal (pozn. red. – sportovní manažer) mi pravidelně volal. Od prvního kontaktování uplynuly snad už dva roky. Ozýval se každé přestupové období a zjišťoval, na jak dlouho mám ještě smlouvu,“ říká Matěj Helešic a vysvětluje:

„Měl jsem dlouhodobý kontrakt v Opavě a teď, rok před jeho vypršením, se kluby domluvily. Měl jsem zájem přijít do Pardubic. Musím přiznat, že je pro mě velkým lákadlem také možnost zahrát si na novém stadionu, který v Pardubicích roste.“

Matěj Helešic je původem bek. Nicméně v Opavě se čím dál častěji pohyboval ve středové formaci.

„Většinu času, po který hraji fotbal, bylo moje místo v obraně. Ale postupně jsem se začal víc posouvat do záložní řady. Minulou sezónu jsem tam odehrál celou a aktuálně se ve středu pole cítím o něco lépe než v obraně,“ přiznává Helešic.

Po plzeňském Václavu Míkovi, je druhou zcela novou tváří FK Pardubice. Ještě před nimi se také natvrdo upsal klubu Adam Lupač.