Pardubičtí fanoušci, aby se začali učit cizí řeči. Nejlépe španělštinu a francouzštinu. Musí si totiž zvyknout na to, že jejich tým dostává internacionální podobu. Je to i tím, že české kluby, kromě silné trojky, nechtějí úplně posilovat konkurenci. A tak se musí jejich manažeři a sportovní ředitelé přeorientovat na zahraničí soutěže a lovit v evropských vodách. V Lotyšku ulovilo kamerunského útočníka Mukwelleho a v Dánsku kolumbijského obránce.

Rodák z přímořského města Tumaco narostl do výšky 190 centimetrů. Kariéru začínal v CD América de Cali. Na jaře si vyzkoušel také druhou portugalskou ligu v celku Mafra. Sloup se zkušenostmi z dánské nejvyšší soutěže přichází vyztužit pardubické obranné řady.

Celým jménem Pablo Antonio Ortiz Cabezas dorazil na východ Čech teprve ve čtvrtek. Prostřednictvím klubových kamer pozdravil pardubické příznivce a navnadil je na své schopnosti. „Snažím se být na hřišti důrazný. Myslím, že mojí silnou stránkou je rychlost. Také rád v zápasech tvořím hru a snažím se být pro soupeře nepředvídatelný,“ říká posila FK Pardubice

Nemá na vybranou. Tenhle borec musí být od začátku jasnou stoperskou jedničkou a také dispečerem zadní řady.

William Mukwelle příchází, aby navázal na své střelecké dovednosti z Lotyšska i v Pardubicích.
Pardubice si pořídily h(r)otového hráče. Kamerunec Mukwelle srší sebevědomím

„Budu se v Pardubicích snažit co nejvíce pomoci týmu, zároveň se ale chci nadále zlepšovat. Je skvělé, že si budu moci vyzkoušet českou nejvyšší soutěž. Jsem šťastný, že mohu v pardubickém dresu zkusit novou výzvu,“ usmívá se Ortiz.

Tento vytáhlý střední obránce přichází do Pardubic na roční hostování z dánského klubu FC Midtjylland, v jehož dresu nastoupil také do jednoho utkání předkola Konferenční ligy. V nabitém kádru dostal příležitost na poslední čtvrthodinu při demolici kyperského týmu Omonia Nicosia. Tím, že moc nehrál, tak pardubickou příležitost neodmítl.

 „Vnímám ji jako zkušenost pro můj další fotbalový růst. Je to jedině dobře. Moc se těším na nové lidi a hlavně fanoušky. Věřím, že si je svojí hrou rychle získám,“ věří kolumbijský legionář.

V České republice se nachází čtyřiadvacet hodin a jako obyvatel daleké Jižní Ameriky toho o ní moc neví. Teď bude mít rok na to, aby si zemi v srdci Evropy procestoval. Minimálně při venkovních výjezdech na zápasy.

„Jediné, co o Česku vím, že je to moc hezká země. Musím se tu nejdříve adaptovat, potom ale chci navštívit některá česká města, jako je třeba Praha,“ říká Ortiz.

A s Prahou bude mít co do činění už příští týden, kdy po reprezentační přestávce pokračuje FORTUNA:LIGA. Lepší debut si nemohl přát. Do CFIG Areny totiž dorazí Slavia.