Ofenzivní záložník je součástí řady fotbalistů, kteří přišli do tuzemska ze třetí španělské ligy. Asi to nezní fanouškům moc vábně, leč pro zdejší kluby můžou být tito hráči zajímaví.

Jen vzpomeňte na skvělého technika Néstora Albiacha, kterého si z Dukly koupila mocná Sparta. Na Letné ho však zradilo zdraví, měl těžké problémy s kolenem. Přesto v 87 zápasech v lize zapsal 14 gólů a 12 asistencí, což je velmi slušné číslo.

González je zatím jeho nejviditelnějším nástupcem. Také on začínal v Dukle, odtud se posunul dál. A rovněž on prožil martyria, s nimiž se vypořádávají i další borci získaní ze stejné soutěže: v Ostravě se otrkává mladý Pepe Mena, Olomouc už má v kádru Francouze Florenta Poulola, jenž ze Španělska přišel. Podobný osud sdílí také Jhon Mosquera, zavedená opora Liberce.

Finanční záležitosti

Ti všichni přinášejí klubům nedostatkové dovednosti. „Jsou kreativní, mají kvalitní práci s míčem i kvalitu ve výstavbě hry,“ chválí sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann.

Ale pojďme k jistým zapeklitostem.

Zaprvé není vůbec jednoduché takové hráče získat. Ve Španělsku berou až 10 tisíc eur měsíčně, což v Česku nedostanou. Proto přicházejí hráči z menších klubů.

„Všichni, které jsem přivedl, přistoupili na nižší či stejné peníze. Nalákali jsme je na možnost hrát první ligu, a v budoucnu třeba evropské poháry,“ popisuje agent Petr Bartoníček, jenž má „monopol“ na fotbalisty z nižších španělských soutěží.

Druhým úskalím jsou jejich zvyky. „Netrénovali tak tvrdě,“ říká Látal. „Je to tak,“ potvrzuje Bartoníček. „Proto tu všichni měli potíže se stehenními svaly,“ upozorní.

Borci rovněž musejí uvyknout vyššímu tempu hry, tvrdosti. Proto záleží na tom, zda má klub trpělivost. „Pablo si zvykl. Zrychlil, ubral dotek s míčem. Trenér Látal ho dal kondičně dohromady. Teď je osvalený, že od něj soupeři odpadávají,“ vykládá Bartoníček. Důkazem budiž gól proti Spartě: stoper Martin Vitík od Španěla při souboji doslova odlétl.

Příště ještě níž

U Gonzáleze přerod vyšel. V Baníku nyní čekají, jak se rozjede Mena, jehož na podzim zbrzdil covid a zranění. „Co teď zažívá, je pro něj nové, a proto zatím nedostal větší prostor. Ale my s ním počítáme a jeho čas přijde,“ říká trenér Luboš Kozel.

Jde však také o to, zda dorazí i další fotbalisté podobné úrovně. Třetí španělská liga se totiž bude měnit, místo 102 klubů ji bude hrát 40. „Podepsali smlouvu na televizní práva. Hráči budou pro české kluby s výjimkou elity nedostupní,“ popisuje Bartoníček.

Vyústění bude logické. Posily, které mohou tuzemskou ligu provzdušnit, se budou hledat ještě o patro níž. Ve čtvrté španělské lize.