Místo úlevy se mu zvedá žaludek… Vladimír Janata má za sebou premiérový rok v křesle předsedy Pardubického krajského fotbalového svazu. Ve svém rajonu žádnou větší nepříjemnost řešit nemusel, divizní kauzy mu však pořádně pokazily léto.

Obecně řečeno, český fotbal nemá momentálně na růžích ustláno a hojně ztrácí fanoušky na všech úrovních. Jaký je váš pohled na sport, který jasně býval národním?
Myslím si, že fotbal zůstal národním sportem, akorát jeho prestiž už není tak vysoká. Momentálně za to může několik příčin. Poměrně dlouho se vylízával z úplatkářské aféry v Gambrinus lize. Dospělé reprezentaci se nepovedla generační výměna a z výsluní propadla do šedého evropského průměru. Nedaří se ani na mezinárodní klubové scéně, kde naše týmy nestačí na rozvojové fotbalové země. Nejvyšší soutěž dospělých neoplývá dvakrát atraktivitou. Rovněž aféry na různých úrovních ke zlepšení situace nepomůžou.

Ano, závěr sezony důkladně očernily dvě kaňky v divizi. Ta první ukápla z Převýšova, druhá byla k vidění v Živanicích. Začněme tou, která se přímo dotkla Pardubického kraje. Co říkáte živanické kauze?
Tohle se nemělo stát a fotbalu to nic nepřineslo, spíše naopak. Našemu kraji přibylo více sestupujících týmů. První reakce živanického vedení, že nechtějí přihlásit tým do další sezony, mě šokovala, ale naštěstí po vychladnutí emocí se tak nestane. Rozhodnutí kvituji, protože na účasti v divizi nestojí svět. Živanickou kauzou veřejnost nebyla přesvědčena, že to někdo myslí s fotbalem dobře.

Z hodnocení jarních zápasů trenéry východočeských týmů v divizi někdy zřetelně někdy méně vyplývalo, že si sudí zápasy zrežírovali, jak chtěli. Vnímáte to jako notorické brečení či fakt, že si na Východočecha může každý dovolit?
Nemyslím si, že by tímto nějak omlouvali své prohry. Bohužel se musím přiklonit ke druhé variantě. Všechny články podrobně čtu a vlastně jsem to i slyšel z různých stran. V posledních pěti kolech tyto stížnosti gradovaly. Nemohl jsem se zúčastnit ostře sledovaného zápasu v Živanicích, ale měl jsem na místě nestranného pozorovatele. Z jeho úst jsem se dozvěděl, co tam letělo po tribuně. Že šest klubů se mělo dohodnout na sestupu Živanic.

Ti, co určovali o obsazení utkání v Živanicích buďto neznají zeměpis a nebo jsou si hodně silní v kramflecích. Jejich největší konkurent v boji o záchranu se jmenoval Turnov a delegát Štěpánek je ze Semil, což jsou dvě města vzdálená od sebe dvacet kilometrů. Co říkáte tomuto?
To mě hlava nebere. O nominacích rozhoduje Komise rozhodčích, respektive úsek republikových delegátů. Žádné rozdělení podle regionů, má to na starost jeden člověk, možná dva, tři.

A jdeme dál. Do role hlavního rozhodčího byl obsazen Lubomír Vídeňský z Ostroměře. Do divize nakoukl na jaře a byl mu svěřen nejdůležitější úkol. Opět se nabízí prostor pro dvě varianty. Buď je tak dobrý a v dohledné době se dostane do Gambrinus ligy a nebo byl nasazen jako tzv. bílý kůň?
Je to pro mě překvapení. Měl jsem za to, že divizi pískal delší dobu a že je zkušenější. V době, kdy jsme dělali výměnu rozhodčích mezi kraji, jsem ho jednou viděl v akci. Je to další podezřelá věc.

Ať se už utkání v Živanicích vyvíjelo jakkoliv, nakládačkou rozhodčím skončit nemělo…
Nikdy bych nevěřil, že je to možné. Je mi líto, že se tak stalo zrovna u nás, protože to nevrhá dobrý stín na náš kraj. Zákonitě selhala pořadatelská služba, i když ne všechny věci se dají předjímat a dá se jim zabránit. To by musel být na každém zápase kordon policistů. Živanice se kromě sestupu nevyhnou ani pokutě.

Druhou kauzou, která rozvířila hladinu divizních vod bylo počínání Převýšova. Z úst jeho sportovního ředitele vylétla věta směrem k Ústí: Můžete ztratit body? Je podle vás toto pokus o ovlivnění zápasu?
Abych byl upřímný osobně jsem se nesetkal s tím, aby se někdo tímto stylem ptal, jestli ještě jeho soupeř potřebuje vyhrát. Je to první krok k tomu, aby následoval další. Takže podle mě je to evidentní náznak ovlivnění utkání.

Případ je v řešení ČMFS. Jeho představitelé se nechali slyšet, že novináři předjímají. Nezajímal je ani důkaz v podobě nahrávky. Je to standardní postup?
V žádném případě. Stále se mluví o tom, že chybí důkazy. Právě proto si myslím, že by nahrávka měla vyjít na světlo. Myslím si, že by novináři měli mít větší slovo. Dokonce mohou nějaké věci i ovlivnit. Znám lidi, kteří se žurnalistů bojí hodně, ale i takové, co se jich nebojí vůbec.

Kdo jiný než vy jako předseda může proti tomuto zkaženému podhoubí bojovat? Nebo je to snad tak ošéfované, že s tím nedá nic dělat a předsedové krajských svazů jsou jen jakými si loutkami?
(Rozčileně) Budu usilovat o to, aby se živanická kauza nezahrála do autu. Postavím se do čela a pokusím se jí otevřít ještě více. Mám na mysli její prapůvod. Ten určitě nebyl v posledním utkání. Podobné excesy se nesmějí na žádné úrovni opakovat.