Tesla Pardubice i Sokol Živanice totiž mohou na Pardubicko přilákat ve druhém kole Poháru ČMFS prvoligovou Spartu Praha a FK Mladá Boleslav. K tomu je potřeba jediné. Proklouznout do druhého kola, i kdyby to mělo být třeba až na pokutové kopy.

Sokol Živanice – OEZ Letohrad (so 17). Letohrad sestoupil z ČFL, ale zkušenosti z vyšší soutěže mu zůstanou. Z prvního kola poháru žádnou vědu ale nedělá. Trenér Jaroslav Veselý mírně favorizuje domácí Živanice. „Mají stabilizovaný mančaft, žádné převratné změny oproti minulé sezoně. Ale nejedeme do Živanic prohrát, cílem je jednoznačně postoup,“ sděluje Veselý a odhaduje, že ve střetnutí dvou celků, které se v přípravě už jednou potkaly, se nebude hrát žádný „beton“.

„Oba týmy hrají ofenzivní fotbal, doufám že to bude pěkná podívaná a ať vyhraje ten šťastnější nebo lepší,“ vzkazuje na dálku do Živanic Jaroslav Veselý, který připouští útočný potenciál prvního letohradského soupeře. Dobře ví, o čem mluví, v přípravě totiž jeho beci dvakrát neubránili nebezpečného Mergance…

Živanický kouč Rostislav Macháček vidí šance obou týmů také velmi vyrovnané: „V týdnu měl zdravotní problémy Jakub Jedlička, jinak bychom měli být v pořádku. Gólman Radek Hlouš je na dovolené, Martin Michal si v těchto dnech užívá svatební cestu,“ připouští jisté absence v sestavě Macháček. K postupovým ambicím dodává: „V přípravě se nám dosud dařilo, myslím, že o výsledku rozhodne momentální forma…“

Jiskra Ústí nad Orlicí – FK Pardubice (so 17). V kabině divizního nováčka z Ústí, kam se opět vrátil záložník Filip Matějka, panuje před výkopem bojovná nálada. Vidina Sparty Praha v druhém kole žene svěřence Ivana Kopeckého za vítězstvím. Stejně tak vedení klubu, jak přiznává i jeho sekretář Jan Skácel, přikládá dnešnímu střetnutí velký význam. „Jsme si vědomi důležitosti utkání, přitáhnout sem Spartu je pro hráče velká motivace a pro oddíl možnost ekonomického zisku,“ zmiňuje otevřeně dvojí přínos případného postupu do 2. kola zkušený fotbalový funkcionář Skácel.

„Penalty? No snad se jim vyhneme…“

Ústí se sice v poslední sezoně krajského přeboru střílelo „ostrými“, soupeři obdrželi 88 gólů, ale dnes se zřejmě podobné brankové hody očekávat nedají. „Myslím, že se nikdo nebude hrnout do útoku, je začátek sezony. Takže to bude tak o gól. Zápas by mohl být v lecčem podobný loňskému prvnímu kolu proti Týništi,“ míní Jan Skácel.

Právě na pohárové utkání s exdivizním Týništěm před rokem nevzpomínají Ústečtí rádi. V normální hrací době měli vítězství na dosah, soupeř ovšem v závěru šťastně vyrovnal a infarktový závěr na penalty zvládl lépe.

„Už jsem si všiml, že se na tréninku pokutové kopy zkouší. No snad se jim vyhneme, ale opět to k nim může dospět,“ připomíná ústeckého strašáka na cestě za postupem sekretář oddílu a doplnil. Odpovědnost v takovém případě musí převzít především zkušení hráči. „Určitě by šel kopat Dostál, Borek, Jarda David, Šrut, kluci, kteří na penalty běžně chodí,“ uzavírá Skácel. Martin Svědík, trenér FK Pardubice: “ K pohárovému utkání přistupujeme jako k další přípravě na novou sezonu. Soupeř postoupil do divize, takže lze očekávat kvalitní zápas. Samozřejmě si jsme vědomi toho, že se hraje o atraktivního soupeře ve druhém kole, bude to zajímavý zápas pro hráče i pro diváky. Náš kádr je v řešení a od toho se bude odvíjet sestava. Jedinou jistotou je, že nebude hrát zraněný Škvrňák.“ V zápase jde o Spartu Praha a proto fandové pardubického fotbalu, udělejte si výlet do Ústí a podpořte tento pardubický celek. Sparta Pod Vinicí? To by byla bomba. ⋌ (jma,jpo,ašo)