Obhájit je těžší než získat. Už jen proto, že se na vás chce každý vytáhnout. V této situaci se ocitli fotbalisté Holic. Po podzimu vedou krajský přebor, čímž si na sebe upletli pořádný bič. Patnáct jejich zápasů ukáže, jak s ním umějí mrskat. Pokud jako Indiana Jones, tak bez problémů postoupí do divize. Holický lodivod JIŘÍ TESAŘ zůstává ledově klidný.

Pane trenére, jak jste v Holicích spokojeni se zimní přípravou?
 Kdybych měl známkovat jako ve škole, tak bych průměrem dal dvojku. Někteří borci to ovšem trošičku chladili. Mám na mysli docházku, neboť při trénincích všichni makali. Týdenní cyklus jsme měli následující: jednou posilovna, jednou terén a jednou umělá tráva. Když byly velké mrazy, museli jsme improvizovat. Samozřejmě jako všude, byli někteří hráči na dovolených na horách. To nikomu nezakazuji, nejsme profíci (úsměv). Jinak s přípravou převládá spokojenost.

V přípravných jste ovšem nebyli tak suverénní jako v létě. O čem to vypovídá?
 Z toho bych nedělal nějakou vědu. Do přípravy naskočilo přes dvacet hráčů. Noví a někteří také z béčka. Všichni se chtěli poprat o nominaci do áčka. Každý tu šanci ode mne dostal. Sestavy v přípravných zápasech byly různé a někdy to mělo dopad i na hru. Dvakrát jsme měli v jeden termín společně zápas s béčkem a tak nominačky byly promíchané. Navíc jsme v zápasech neproměňovali vše, co jsme měli. Každopádně s kvalitou přípravných zápasů jsem spokojen. Na jednu stranu jsem rád, že kluci okusili i prohru.

Došlo přes zimu k nějakým změnám v holickém kádru?  
 V přípravě k nám naskočil Petr Münzberger a Martin Braun. Sice pro mě ofenzivní hráči, nikoli však typičtí útočníci. Prvně jmenovaný už bude připraven k dnešnímu utkání, protože jednání ze Zámrskem a Srchem dopadla dobře. Příchod Brauna je ještě v jednání. Po delší přestávce naskočil do přípravy opět Vašek Strnad.  Je to pracovitý hráč a doufám, že až se dostane opět do formy, bude  přínosem. Po operaci začal i Lukáš Pištora, ale jeho dnešní  start je nejistý. Celou zimní přípravu absolvoval po delší pauze i Radek Machatý. Tak doufám, že bude v jarní sezoně fit.

Po podzimní části máte v čele tabulky čtyřbodový náskok. Jako vedoucí tým tabulky vás bude chtít každý soupeř zakousnout. Jste připraveni na roli, řekneme, štvané zvěře?
 Kdo nám jakou roli dá, to uvidíme (úsměv). Každopádně jsme si všichni moc dobře vědomi, že nás bude chtít každý pokořit. Pokud bude soupeř fotbalovější a vyhraje, tak mu jen  pogratulujeme.

Jaký je tedy cíl vašeho týmu pro jarní část?
 Cíl je jediný. Chceme se poprat o čelo a pokud možno soutěž vyhrát. Náskok je malý, takže to bereme, jakoby se začínalo od nuly. Jsem přesvědčen, že to bude velmi těžké. Uvidíme, kdy přijdou nějaké překvapivé výsledky. Doufám, že nám pomohou i fanoušci, kteří nás již na podzim zdatně povzbuzovali.

Podobné plány mají i jiné týmy. V kuloárech se šeptá, že si dělají choutky na postup zejména Cerekvice a Svitavy. V kterém vidíte největšího konkurenta?
 Zaslechl jsem, kdo se k postupu hlásí, ale já to beru jak se říká: Jedna paní povídala. Všichni dobře víme, že postup nezáleží jen na kvalitě hráčů, kteří soutěž dokážou vykopat, ale velkým faktorem je ekonomická stránka klubu. Doufám, že každé posílení v různých týmech přidá jen na kvalitě utkání. Samozřejmě jsem sledoval kdo a jak posiluje a musím říci, že některé celky nezahálely. Jsem velice zvědav na výkony Cerekvice, Svitav a České Třebové.

Na druhou stranu tím, že je váš náskok pouze čtyři body nemůžete si dovolit polevit v koncentraci, viďte?
 Maximální koncentraci chci od každého hráče a v každém utkání. Je jedno kolikátý je kdo v tabulce. Pokud chceme vyhrávat, nesmíme v soustředěnosti polevit. Spokojeni můžeme být vždy, pokud zahrajeme pěkný fotbal a vyhrajeme. Tudíž nikoho nesmíme podcenit. Na druhou stránku všichni fotbaloví příznivci vědí, že je to sport ve kterém se i prohrává…

Na úvod se lídr představí na Parapleti 

Sobota 15.00: FK Agria Choceň (9. místo, 21. místo, skóre 16:17) – SK Holice (1. místo (1. místo, 33 bodů, 33:14).

V prvním utkání jara čeká vedoucí tým Choceň, která na rozdíl od něj absolvovala veškerou přípravu na umělé trávě. Možná tak bude rozehranější.
„Na umělce jsme také něco odehráli a dokonce i u našeho dnešního soupeře, jeho  zimní turnaj. Takže na umělku naříkat určitě nebudeme. V tréninkovém procesu bych ji určitě přivítal vícekrát, ale nestěžuji si,“ podotýká trenér Jiří Tesař.

Choceňský kádr doznal v zimní přestávce několika změn. Škatulata hejbejte se se odehrála zejména v kolonce odchodů.
„Neznám toho příčiny ani důvody, tak to nebudu obšírněji komentovat. Zda se to projeví i na hře, to uvidíme,“ říká Tesař.

Každopádně ztrácet body u takto postavených týmů je luxus. Plány holického mužstva asi nemohou být jiné než tříbodové…
„Souhlasím. A naše plány? Především se dobře herně rozjet a vyhrát. A je jedno jakým výsledkem,“ má jasno Jiří Tesař.