Takhle nějak vypadá (ne)komunikace mezi zástupci těchto odvětví. Do sporu se dostávají i v Pardubicích, přesněji řečeno fotbalový FK a futsalový Torf. Sportovní ředitel FK Pardubice, VÍT ZAVŘEL, vnímá problém jako celorepublikový.

Jaký máte názor na střet fotbalu s futsalem?
 Tak především je škoda, že se futsalová sezona neodehraje od listopadu do konce ledna, kdy má velký fotbal přestávku. Byl by to dobrý doplňkový sport, ale takto futsal zasahuje do konců zimních příprav i prvních mistrovských utkání fotbalu. A to je špatné. Dříve hráli futsal hráči krajských soutěží, kteří trénovali velký fotbal dvakrát v týdnu a nebyl problém k tomu zvládat futsal.

Mluvíte o minulosti. Znamená to, že se časy mění?
 A výrazně. Dnes futsalové kluby oslovují hráče z vyšších soutěží a diví se, že je funkcionáři nechtějí uvolňovat. Přitom tito hráči trénují čtyřikrát týdně a hrají přípravné zápasy, takže jsou pětkrát v týdnu na hřišti. Pokud by k tomu přidali ještě futsal, přibude jim hodně cestování, a tak budou přetěžováni a zákonitě často zraněni.

Jaký jste k této problematice zaujali postoj ve vašem klubu?
 Ve vedení klubu jsme se shodli, že našim hráčům z kádru A mužstva budeme futsal zakazovat. Mrzí mě, že konkrétně vedení a trenér Torfu Pardubice si často stěžují na to, že jim hráče neuvolňujeme. Asi doposud nepochopili, nebo nechtějí pochopit, že my hráče vychováváme od pěti šesti let. Jejich výchovu celoročně financujeme a hráče, které jsme nevychovali, tak jsme draze koupili. Oni poté jen zvednou telefon a bez našeho souhlasu hráče osloví, zaregistrují a následně si na ně kladou stejné právo (kroutí hlavou).

Vypadá to na začarovaný kruh. Máte nějaký návrh jak se dostat z něj?
 Asi jediným řešením tohoto problému, aby nedocházelo ke kolizím, by bylo odehrání v zimní pauze, nebo zaregistrování hráče na ČMFS pouze na jediný registrační průkaz. Pak už by bylo na hráčích, jak se rozhodnou. Jenže abychom byli na stejné lajně, musel by si futsalový klub hráče koupit. Tak, jak musí všichni ve velkém fotbale. Toto by měli řešit funkcionáři svazu. Také by bylo dobré, že by se futsalové kluby musely o své hráče starat celoročně, jako my ve fotbale velkém. Zatím to je tak, že velký fotbal jim hráče připravuje (zvýší hlas).

Asi pro vás není moc příjemné slyšet, že za prohru futsalistů, může fotbalové vedení…
 Silně se nás to dotýká. A velmi nás uráží, když si v novinách přečteme, že futsalisté nevyhráli jenom kvůli tomu, že jim trenér FK Pardubice Svědík neuvolnil hráče. Trenér ale naše hráče dlouhodobě připravuje na velký fotbal. Je nereálné aby hráč v pátek odehrál 200 km od Pardubic futsalový zápas a v sobotu dopoledne byl připraven na velký fotbal. Ještě jsem se nesetkal, že by některý futsalový klub vychoval hráče pro velký fotbal. Vždy je to opačně. My se navíc hráčům věnujeme dvanáct měsíců v roce, kdežto futsal jen šest. Je potřeba zdůraznit, že se o hráče staráme komplexně, nejen trénováním, ale i sehnáním práce. A v neposlední řadě po zdravotní stránce. Mám na mysli rehabilitaci, fyzioterapeuta a lékaře. Všichni naši hráči v A týmu mají poloprofesionální smlouvy.

V kádru áčka ale máte jednoho hráče, kterému futsal tolerujete. Můžete vysvětlit proč?
 Jedná se o Lukáše Rešetára. Je to jediná výjimka. Ne náhodou se stal futsalistou roku pro rok 2009 a 2010 v České republice. Něco již ve futsale dokázal. Pro něj je futsal priorita a jako futsalistu jsme ho k nám do Pardubic přivedli. Vše konzultuje s trenéry. Má profi smlouvu v Era-Pack Chrudim. Ten mu hradí bydlení a starají se o něj ve všech směrech. On má fotbal jako vedlejší činnost, ale je výjimečným hráčem a u něj jsme na tento „futsalový problém“ přistoupili.

Co možná loni nadzvedlo ze židle funkcionáře fotbalového klubu

Ostudná prohra v posledním zápase play off, která je i nejvyšší prohrou v dějinách klubu a k tomu všemu ještě před televizními kamerami, byla z mé strany očekávána. Čekal jsem, že dostaneme patnáct gólů, skutečnost byla ještě o dvě branky horší. Protože: Era–Pack byl v nejlepší sestavě jakou může vůbec dát dohromady. Nic lepšího už nemohl postavit a v lepší sestavě bude v budoucnu už málokdy hrát. S touto sestavou by hrál důstojnější roli v boji o Final Four než tomu bylo na podzim. Naproti tomu my jsme nastoupili v nejslabší sestavě za celou sezonu, ve které bychom nemohli hrát ani druhou ligu.

Myslel jsem, že hráči FK Pardubice budou moci nastoupit, když mají po zápase a že budeme kompletní. No a před televizními kamerami se důstojně rozloučíme se sezonou. Bohužel zásah ze strany pana Zavřela z FK Pardubice postavil tyto předpoklady na hlavu. Nejprve zakázal zápas Jeřábkovi, pak Fidrovi, a nakonec hráči B týmu Beranovi pod pohrůžkou, že pokud nastoupí, vyhodí ho z klubu. Jediný, kdo mohl hrát byl Sklenář, ale ten přišel z velkého fotbalu pokopaný jak žito. Když jsem viděl jeho kotníky bylo mi jasné, že to nepůjde. Venca chtěl, ale nemohl. A tak nám zbyli jen tři hráči základu a další dva, kteří alternovali. Předsedovi svazu jsem posílal zprávu sms, že k zápasu nemůžeme nastoupit a že ho kontumujeme. Kvůli televizi jsme to museli přetrpět a volit asi menší ostudu pro klub a futsal vůbec.

Milan Vich, prezident Torfu Pardubice, pro webové stránky klubu

(ašo, zz)