Co se Pardubicím povedlo a co ne?

VYŠLO
Martin Shejbal s domácími fanoušky1. Nemotat se dole
Zásadní bod. Nováček vletí do soutěže s elánem, ale stačí prohrát první tři zápasy a je po nadšení, veze se. Přichází skepse a rozpačité pohledy, proč to nejde. Tomu se Pardubice vyhnuly obloukem. Sice prohrály v Karviné, ale pak si dokázaly proti Bohemians 1905, že umí. Klid dodala pětigólová kanonáda v Opavě. Desetibodový náskok na Čáslav, která patří třetí místo od konce, je luxusní.

2. Hrát atraktivní fotbal
Přestřílet doma obě „Bohemky", dát jim pět gólů a nedostat ani jeden? Skvělá práce. Další chuťovka? Televizní mač se Žižkovem. Pardubice sice prohrály 0:1, ale ten výkon! Jízda od vlastní branky k soupeřově, zase zpátky a hromada šancí… Tenhle tým nehraje stylem „bum nahoru a ono to nějak dopadne". Ne vždy to přineslo úspěch, ale snaha hrát po zemi a využívat kraje se cení.

3. Zapracovat Janeckého
Přišel jako hvězda I. A třídy a ukázal, že má budoucnost i pro druhou ligu. Tichý blonďák Josef Janecký je střelec od boha. Starty sice sbíral po minutách, přesto stejně vstřelil tři góly, kouč Svědík sice nadšené reakce brzdil, ale moc dobře ví, že pokud tenhle diamant obrousí, získá kanonýra.

NEVYŠLO
První zápas v druhé lize Pardubicím nevyšel. V Karviné prohrály 1:01. Posílit kádr
Lidí je dost. Ale těch, kteří by naskočili z lavičky a dokázali otáčet zápasy, je málo. To je zásadní rozdíl mezi špičkou soutěže a Pardubicemi. Bohemians 1905 a ostatní mají při absencích nebo výpadcích formy kam sáhnout, Východočeši ne. Jeden protřelý dělostřelec do útoku a šikovný krajní záložníkby se hodili. Pomohl by návrat futsalového reprezentanta Lukáše Rešetára z Chrudimi.

2. Vítězit Pod Vinicí
Ve třetí lize to byla tvrz. Když měl někdo vyrazit Pod Vinici, klepal se, jakmile uviděl na dálnici ceduli s výjezdem na Pardubice. Bývávalo, ve druhé lize se s domácími body škaredě hýřilo. Tři výhry z osmi pokusů jsou málo. Ještě, že se dařilo vozit body z cizích hřišť.

3. Strašit Petrusem
Měl být tajným esem, které ve druhé lize neznají. David Petrus se ale nepotkal se střeleckou formou. V minulých letech se Pardubice na instinkty rychlého útočníka mohly spolehnout, nyní ne. Jeden gól za celý podzim? To samé, jako když máte Ferrari a omezovač se zasekne na třicítce. Čekáte hodně a nic se neděje! Petrus je mužem pro klíčové momenty, jen se zdálo, jakoby si připouštěl velkou zodpovědnost.

FK Pardubice x Bohemians 1905 - 2:0Tým pod lupou Deníku

BRANKÁŘI

Martin Shejbal  známka 1
Z branky ho jednou budou muset odnést. Příští rok mu bude čtyřicet, ale pořád chytá skvěle. Měl víc práce než ve třetí lize, ale zvládl ji.
Luděk Fridrich  1
Jeho úloha není vůbec snadná. Musí čekat, jestli se s jedničkou Shejbalem něco nestane. Kvality ukázal proti Zlínu, druhou ligu může chytat v pohodě.

OBRÁNCI

Pavel Němeček  2-
Měla to být hráz, o kterou se rozráží všechny útoky. Nehrál špatně, ale stejně odskákal nepovedené období v polovině sezony a ze základu vypadl.

David Norek
  2-
Při bránění sem tam vyrobí chybku, ale všechno vyvažují jeho ofenzivní instinkty. Je rychlý jako blesk, umí dobře odcentrovat. To se cení. Dopředu by se klidně mohl tlačit ještě víc.

David Přibyl
  1-
Nenápadný král. Perfektní při bránění, navíc držel tým střelecky, když se útočníkům nedařilo. S druhou ligou nemá nejmenší problém.

Tomáš Prorok
  2-
Začal strašidelně, proti Varnsdorfu byl u dvou inkasovaných gólu a nedal penaltu. Vyšší tempo však vstřebal, na konci sezony to byl opět starý známý brousek, který soupeře prostě nepustí.

Martin Tischler
  2
Zdálo se, že si druhou ligu nekopne, ale šance přišla v desátém kole a ze základu už nevypadl. Ve stoperské dvojici platí za toho rychlejšího.

ZÁLOHA

Tomáš Dubský  2
Drsňák, který umí udělat ve středu hřiště slušnou rotyku. Je vynikající ve vypichování nahrávek a odebírání míčů. Možná mohl hrát víc.

Martin Hundák
  3
Nejspíš se už nikdy nezmění. Když má den, chytá se těžko jako Messi. Když ho nemá, loudá se po hřišti jako mátoha a nechce se mu dozadu.

Jan Javůrek
  1
Král podzimu. Neskutečně vyletěl, na levém kraji zálohy byl nesmírně platný, má techniku i rychlost. Navíc je ještě mladý, může se zlepšovat. Že by nová hvězda?

Jan Jeřábek  2
Na začátku sezony vypadl hlavní dirigent z rytmu, několik zápasů byl dokonce na lavičce. Od poloviny podzimu se zase rozjel. Jeho originální nápady jsou platné i ve druhé lize.

Vojtěch Kakrda  3-
Když se na kraji zálohy objeví díra, kouč ho vyšle, aby ji spravil. Snaží se, nevypustí jediný souboj. Škodí mu, že je občas zbrklý a kazí jednoduché míče. Musí se uklidnit.

Jan Řezníček
  2-
Hraje, bojuje, trenér ho chválí… Ale málo platné, musí ukázat víc. Sem tam předvede geniální záblesk, ale až příliš často se schovává. Nesmí se bát zodpovědnosti, talent má.

ÚTOČNÍCI

Jaroslav Dittrich  1-
Hlavní eso. Je vidět, jak mu svědčí místo na hrotu, předváděl parádní kličky, střílel důležité góly a připravoval šance. Škoda střeleckého výpadku v půlce sezony.

Josef Janecký
  1-
V průměru gól za dvacet minut? Geniální! Ke druhé lize dostává pomalu čichnout a ukazuje svůj dar. Dá se na něho napasovat výrok hokejisty Gretzkyho. Všichni běhají za míčem, on se pohybuje tam, kde míč teprve bude.

David Petrus  3
Dobrá zpráva? Tvrdě pracoval. Špatná? Přestal dávat góly. Trochu se vytratil jeho instinkt zabijáka. Přes zimu ho musí najít.

Jakub Sklenář
  4-
V létě vypadal jako super posila. Jenže s koncem prázdnin začala jeho forma klesat. Vrchol tragédie předvedl proti Mostu, kdy se od něho míče odrážely jako ode zdi. Konec měl lepší, ale na to, že hrál první ligu, to bylo celkově zlé.

STATISTIKY

Šéf pardubické obrany Tomáš Prorok se rozhodl ukončit kariéru. V sobotu jej čeká poslední domácí zápas.

Střelci: 5 – Dittrich, Javůrek, 4 – Přibyl, 3 – Janecký, 2 – Hundák, Dubský, Prorok, 1 – J. Sklenář, Norek, Petrus.

Starty (celkem 19 hráčů): 16 – Přibyl, Norek, Dittrich, Řezníček, Jeřábek, Javůrek, Hundák, Petrus, 15 – Shejbal, Prorok, Dubský, 13 – J. Sklenář, 9 – Němeček, V. Kakrda, 8 – Tischler, 5 – Janecký, 1 – Frydrych, Polák, Kudrna.

Minuty: 1434 – Norek, 1388 – Přibyl, 1349 – Shejbal, Prorok, 1340 – Dittrich, 1315 – Javůrek, 1210 – Řezníček, 1117 – Petrus, 1058 – Jeřábek, 941 – Dubský, 927 – Hundák, 810 – Němeček, 720 – Tischler, 529 – J. Sklenář, 165 – V. Kakrda, 90 – Frydrych, 65 – Janecký, 10 – Polák, 1 – Kudrna.

ŽK: 5 – Dubský, 4 – Jeřábek, Norek, 3 – Přibyl, Petrus, Dittrich, Prorok, 2 – Němeček, Hundák, Javůrek, 1 – J. Sklenář, Řezníček, Tischler.

ČK: 1 – Prorok, Shejbal.

Čistá konta: 4 – Shejbal, 1 – Frydrych.