Před rokem se po pohárovém utkání Ondrášovka Cupu proti Slavii pardubický záložník JAN JEŘÁBEK na oko čertil že on a jeho spoluhráči na zápas dorazili o půl čtvrté z práce. Proti Spartě se zařídil jinak: „Končil jsem v poledne. A bylo to lepší,“ usmíval se mozek útočných operací třetiligového lídra.
Proti Spartě navíc předvedl výstavní ránu, kdy za vápnem práskl do míče, ten opsal předpisový oblouk a zaplul za bezmocného Švegnera. Jeho paráda dala Pardubicím naději. Snížení na 1:2 favorita na chvilku zmrazilo. Jenže pak přišel na plac Kweuke a Spartě zařídil postupovou pojistku.

Loni Slavia, letos Sparta. Který z legendárních pražských týmů byl nepříjemnější?
Myslím, že Sparta. Slavia už před rokem neměla formu, procházela si krizí, která vlastně trvá ještě teď.
Je pravda, že se moc často nestává, aby vás na velkém pardubickém hřišti někdo přehrával. Spartě se to hlavně na začátku zápasu dařilo…
To je fakt, ale bylo jasné, že bude držet otěže zápasu, čekali jsme to. Hlavně jsme ale první poločas odehráli bojácně, měli jsme strach hrát. Druhá půlka byla od nás už lepší.

Čekal jste, že Letenští přijedou v nejsilnější možné sestavě?
V to jsem ani nedoufal. Dorazili s tím nejlepším, co mají v tuto chvíli k dispozici.

A nastoupili se svojí obvyklou a často kritizovanou taktikou. Pět hráčů v záloze, jeden na hrotu. Bylo složité se uprostřed hřiště prosadit?
Domlouvali jsme se, že se k nám doprostřed vždycky stáhne jeden z útočníků. Byli uprostřed ve třech a navíc se tam často posouvali i krajní záložníci, čímž dělali zase prostor pro krajní beky. Bylo tam dost husto, navíc v první půlce se nám vůbec nedařilo tuhle variantu bránit. Narážkami nás přehrávali, měli jsme tam hodně děr.

Měl jste během zápasu čas všímat si Matějovského a jeho parádních kolmých přihrávek dopředu?
Hrát na něho bylo asi nejtěžší. Občas se zdálo, že má míč na noze přilepený. Myslím, že to byl nejlepší hráč Sparty.

Občas to vypadá, že jste si v útočné fázi dost podobní. Oba dovedete poslat milimetrově přesný a hlavně nečekaný pas na nabíhajícího útočníka…
(usměje se) To by museli posoudit jiní, ne já. On je jednoznačně ještě o nějaký ten level výš než my všichni tady v Pardubicích.

Není vám teď líto, že se Pardubicím nepodařilo vyrovnat na 2:2? Zdálo se, že vaše rána na 1:2 Spartu na chvíli docela opařila…
Škoda to je, šance jsme ještě měli. Nějakých patnáct minut jsme měli něco podobného jako tlak, míč jsme drželi víc než Sparta. V prvním poločase mohl dát gól na 1:1 i David Petrus, to je taky pech. Šel sám, ale brankář mu to chytil.

Zápas vysílala televize. Už jste se na svoji gólovou ránu ze záznamu podíval?
Ještě jsem ji neviděl. V naší čtvrti totiž nejde elektrika (usmívá se).

Tak to se máte na co těšit, byla to výstavní trefa. Myslíte, že jste dal někdy už hezčí gól?
Nevím, jednou nebo dvakrát se mi už asi něco podobného povedlo. Ale tenhle proti Spartě se určitě počítá. Asi to budu muset zkoušet častěji (usmívá se).

Nebude teď těžké přehodit výhybku zpátky na třetí ligu a soustředit se na „obyčejný“ zápas v Kunicích?
Nebude. Zápas se Spartou pro nás byla spíš taková odměna. Trenér Svědík navíc říkal, že nám ani nedovolí, abychom mysleli na něco jiného než na Kunice. Navíc o nějakém podcenění nemůže být řeč. V kádru mají velká jména, která hrála první ligu, budeme to tam mít hodně těžké.