Fotbalisté Valů jsou v žebříčku týmů regionu Pardubicka na devátém místě. Udržet I.A třídu je však pro tým stále těžší. O sestupu se ve Valech hlasitě nemluví – Choceň B a Prachovice patří k ousiderům soutěže. A Valy chtějí v tabulce výš. Co na to valský trenér Vlastimil Čeřovský?

Dvanácté místo, dvanáct bodů. Jakoby Valy v I.A třídě ztrácely dech?
Když jsem odcházel ze Živanic od dorosteckého týmu do Valů, většina lidí mě zrazovala – mužstvo prý má už svůj fotbalový zenit za sebou. Přesto jsem trenérský post ve Valech neodmítl. Dvanácté místo a dvanáct bodů není nic moc. Potěšilo mě však, že v době, když se nedařilo, většina kluků to nevzdala. V závěru podzimu jsme začali hrát fotbal podle mých přestav.

Má mužstvo nějaké rezervy, kde vidíte největší slabiny?

Mužstvo, až na dva zápasy, vždy po poločase vedlo nebo byl stav nerozhodný a to i s těmi nejlepšími celky. Druhé poločasy byly slabší. Z toho je zřejmé, že máme rezervy v kondiční připravenosti. Někteří hráči na sobě nepracují, jak by bylo potřeba, někteří mají limit vzhledem k pracovním povinnostem, další si prostě nevěří. Hledali jsme optimální sestavu, ale přidala se vleklá zranění hráčů, museli jsme sáhnout i do B mužstva. Do týmu se ale vrátil Petrlík, se kterým se už moc ve Valech nepočítalo. Jsem rád, že našel v sobě chuť mužstvu fotbalově pomoci.

Jak jste na tom s brankáři, Valy v minulosti těžily z výkonů výborného Poříze…

Brankáře máme celkem tři. O gólmanech se dá říci, že nezklamali, ale ani nenadchli. V každém případě je třeba zapracovat na jejich psychice. Gólman typu Poříze tu samozřejmě není, ale jsem přesvědčen, že všichni tři mají předpoklady se zlepšovat.

Obranná činnost nebývala v minulosti předností mužstva. Valy byly silné v útoku a často inkasované góly dokázaly přestřílet…“

Obranná činnost trpěla svojí nestabilností, složení zadních řad se dost měnilo. V obraně jsme podle mého nebyli vyloženě špatní, ale také jsme v defenzívě nevynikali.

Jak jste na tom byli v činnosti středové řady?
Situace si často vynutila, aby Budinský přešel na stopera. Tím však trpěla středová řada, která přišla o tvořícího hráče. To byl problém.

Jak se vyvíjí útočná síla mužstva. V ní na podzim pauzíroval V. Bažant.
Ano, útočná hra byla postavena na tandemu bratří Bažantů a mladém Hačkovi, který přišel na hostování ze Živanic. Po třech kolech se V. Bažant ale zranil a na podzim vlastně skončil. Hačko (původně záložník) se dlouho rozehrával, avšak v závěru soutěže vytvořil spolu s M. Bažantem velmi dobrou dvojku.

Posuďte úroveň I.A třídy, jaké budou klubové ambice Valů pro jaro?
V I.A třídě je šest předních celků, které budou ve hře o postup. Ostatní celky, tak od sedmého místa, jsou vyrovnané. Na podzim zaostaly jen Choceň B a Prachovice. Ty mají také v tabulce odstup. Naše ambice jsou skromné – zachránit pro Valy I.A třídu. Hrát dobrý fotbal a přilákat do hlediště co nejvíc spokojených diváků. Snažit se fotbalem bavit lidi.

Na co se zaměříte v zimní přípravě?
Zima pro nás bude asi velmi důležitá. Jak se říká, co tým v zimě do sebe dostane, to na jaře ze sebe vydá. Zaměříme se hlavně na fyzickou přípravu. Bez posil to asi nepůjde. Je potřeba nahradit Budínského v obraně a dát mu možnost vyniknout v záloze, kde je třeba tvořit naši hru. Chtěli bychom kádr doplnit o dva až tři hráče. Přípravu zahajujeme v těchto dnech, zaměříme se na fyzické testy, přípravné zápasy sehrajeme na Hůrkách v zimním turnaji, kde nás čeká 3 – 5 utkání. Hlavní důraz kladu na tréninkovou průpravu.

Jaký máte názor na pardubický fotbal, který má zastoupení až v divizi.
Jelikož zde není liga, fotbal na Pardubicku tím nesmírně trpí. Poznal jsem tuto skutečnost v minulém měsíci v Hradci, kde jsem pět týdnů působil mezi odborníky hradeckého fotbalu. Prostě fotbal po profesionální nebo poloprofesionální stránce je o něčem úplně jiném. Přesto si myslím, že fotbal v Pardubicích je na vzestupu a ligové soutěže se brzy dočkáme…

Nevymění si v blízké budoucnosti Valy a Přelouč svoje soutěže?
Věřím pevně, že éra Valů nekončí a aktuální problém se brzy vyřeší. V Přelouči fotbal vypadá velice dobře, je zde velká základna od žáků až po dospělé. Přál bych si, abychom se v tomto roce na podzim utkali spolu již v I.A třídě… Musíme však soutěž udržet a Přelouč do ní postoupit. Chtěli bychom také připravit velké překvapení, ale neprozradím jaké. Jsem ale přesvědčen, že bude mít pro valský fotbal přínos.