Český národní tým, který z velké části tvořil výběr do 21 let, se postavil soupeřům s mnohem staršími fotbalisty. V semifinále po bezbrankové remíze vyřadil Maďary, bronzové medailisty z evropského šampionátu v Brně z minulého roku. Finále skončilo 1:1, na pokutové kopy zvítězil první slovenský výběr 3:2.

„Ukázalo se, že naši kluci můžou i v mladém věku soupeřit a rovnat se se staršími, zkušenějšími mužstvy. Taktická vyzrálost a vyspělost kluků je na vysoké úrovni a znovu dokázali, že už u nich nehrozí mladická nerozvážnost a nezodpovědnost, hrají opravdu dospěle,“ ocenil hlavní trenér české reprezentace Zdeněk Parůžek. „Ovšem když jsme byli takhle blízko a prohráli až na penalty, trošku zklamání cítíme,“ doplnil kouč.

Tomáš Rolinek
Hokejové Pardubice: Z mušketýrů je jistý jen Rolinek

V rozstřelu proti Maďarsku chytil český brankář Václav Šlégr dva ze tří pokutových kopů. Jan Rosůlek sice penaltu neproměnil, ale Břetislav Tvrzník i nováček v národním dresu Jaroslav Kubát skórovali a čeští reprezentanti postoupili.

Ve finále se český celek střetl s prvním týmem Slovenska a domácí hráči se ve Zvolenu dostali pět minut před koncem do vedení. Hned za minutu však Češi vytěžili vyrovnání z power play, ránu kapitána Lukáše Haspry sice gólman vyrazil, ale Daniel Kasal napálil míč do sítě.

Pořadí českých střelců v penaltovém rozstřelu se opakovalo, stejně tak jejich úspěšnost. Tvrzník a Kubát skórovali, Rosůlek nedal. Jenže Slováci proměnili všechny tři pokusy. „Šel bych i potřetí. Věřil jsem, že penaltu napodruhé dám. Chtěl jsem ji proměnit jako každý a jsem rád, že jsem dostal druhou šanci, bohužel jsem ji nevyužil, což mě mrzí kvůli klukům,“ litoval Rosůlek.

Z basketbalového duelu Pardubice - Opava (93:92).
Trenér Bartošek: Musíme nutit hrát Opavu do postavené obrany

Světový šampion z Tuniska si aspoň odnesl cenu pro nejlepšího hráče turnaje. „Individuální cena potěší však jenom mě a mám ji samozřejmě díky týmu,“ pravil pardubický zadák.

Český výběr absolvoval kvalitní přípravu pro mistrovství světa hráčů do 21 let, které začátkem října přivítá Praha. „Jako trenér si najdu vždy aspekty, které lze zlepšit, ale turnaj splnil, proč jsme na něj jeli. Herně to nebylo na sto procent, evidentně máme na čem pracovat, ovšem přístup, nasazení kluků, zodpovědnost a taktický výkon byly hodné reprezentace. Pokračujeme v nastaveném trendu i s nově příchozími tvářemi, které do něj zapadnou. Mužstvo drží pohromadě, nové hráče přijme a funguje s nimi dobře. Jsme spokojení, nejeli jsme s cílem turnaj vyhrát, pro nás šlo o první oficiální akci v roce, v němž se na podzim hraje mistrovství světa. Důležité je pro nás zkoušení a hledání ideální finální sestavy na mistrovství,“ poznamenal Parůžek.

Redaktorka Deníku si zkusila, jak se žije slepým a vozíčkářům.
V kůži handicapovaných: problém mohou být i běžné činnosti

Premiéru v národním dresu si odbyli tři nováčci, jihlavský zadák Kubát, ostravský univerzál Jaromír Frébort a příbramský útočník Patrik Junek. „Kluci nejenom předvedli svou fotbalovou kvalitu, týmu zase přinesli něco nového a rozšířili možnost výběru, což je vždycky dobře, že máme kde brát. Nejdůležitější je, že zapadli do týmu bez problémů, fungují v součinnost se staršími kluky, kteří tvoří kostru týmu. Určitě také nad nováčky budeme přemýšlet, až budeme stavět kádr na mistrovství světa,“ sdělil český trenér.

Zároveň se do boje o nominaci na světový šampionát do 21 let vrátila trojice reprezentantů Šlégr, Tvrzník a univerzál Adam Kraus. „Vrátili se do starého známého prostředí a automaticky se chopili rolí, které v týmu měli. V mužstvu je zdravé ovzduší a kluci se okamžitě opět stali lídry. Jsou nositelé kvality a představují to, jak se chceme prezentovat, znovu tvoří osu týmu,“ okomentoval jejich přínos Parůžek.

Na souhru se spoluhráči z kádru evropských šampionů do 21 let se rozvzpomněl také Rosůlek. „Hráli jsme ve Zvolenu s jedenadvacítkou, což se trochu projevilo třeba v zakončení, kdy klukům chyběl klid. Jednali podle první myšlenky, která je napadla, i když měli víc možností. Kluky jsem samozřejmě viděl rád, nejspíš mě trenéři oslovili také kvůli tomu, že je znám. Přeji jim hodně štěstí na mistrovství světa a když budu mít čas, rád je přijedu podpořit,“ slíbil Rosůlek.

Christian Frýdek proniká pardubickým perníkem.
Dvě červené karty Pardubic, Vlašim výhodu využila

Nejlepší hráč turnaje Boxo Cup Jan Rosůlek.Zdroj: archiv týmuBoxo Cup 2018:

Semifinále: ČR – Maďarsko 0:0 a 2:1 na pokutové kopy.

Finále: ČR – Slovensko A 1:1 a 2:3 na pokutové kopy.

Česká reprezentace na turnaji Boxo Cup 2018:

Brankáři: Václav Šlégr (Most), Dominik Kunický (Brno)

Obránci: Lukáš Haspra (Most), Petr Hulinský (Praha), Břetislav Tvrzník (Praha), Jan Rosůlek (Pardubice), Jaroslav Kubát (Jihlava)

Univerzálové: Adam Kraus (Praha), Jakub Chábera (Most), David Lošťák (Olomouc), Jaromír Frébort (Ostrava)

Útočníci: Patrik Junek (Příbram), Daniel Kasal (Most), Tomáš Mařík (Praha)

Realizační tým: Petr Brejla (generální manažer, vedoucí mužstva), Zdeněk Parůžek (trenér), Miroslav Kaluža (asistent trenéra), Petr Dům (kustod, technický vedoucí), Jaroslav Kára (tiskový mluvčí).    Jaroslav Kára

Tomáš Rolinek
Hokejové Pardubice: Z mušketýrů je jistý jen Rolinek