Vypadalo to, že v zimní přípravě bude na trenéra třetiligových fotbalistů Pardubic Martina Svědíka čekat jenom jemná hodinářská práce. Úspěšný podzimní kádr zůstal pohromadě, vábení prvoligového Hradce odolal i kanonýr Petrus.

Ideální stav? Zdaleka ne. Před sobotním startem ČFL v Českých Budějovicích musí kouč řešit absence v útoku.

„David Petrus si v přípravném zápase natrhl vaz v kotníku, v posledním přípravném utkání se zranil i Radim Fikejz,“ komentoval neradostný stav. Přestože Pardubice vyhrály generálku nad divizním Dvorem Králové 4:0, byl ke svým svěřencům hodně kritický.

Po takovém výsledku není příliš obvyklé se rozčilovat. Co vám tak vadilo?
Třetí liga je daleko rychlejší a my se nemůžeme prezentovat pasážemi jako proti Dvoru. Kdybychom předvedli posledních, nebo prvních dvacet minut z generálky i v ČFL, mohl by nás soupeř škaredě potrestat. Jestliže budeme ztrácet balon za balonem, tak je předpoklad, že se dostaneme pod tlak a hrozí zbytečné branky.

Scházelo Pardubicím větší nasazení?
To zase ne. Hlavně mi vadily ty zbytečné ztráty, nevynucené chyby. Nadřeme se v presinku, získáme míč, ale hned to zazdíme pokaženou jednoduchou přihrávkou. Ale byly tam i pasáže, se kterými jsem spokojený byl. Víte, ono není úplně od věci, když se v přípravě ukážou chyby. Můžeme si je vytknout a odstranit je.

Chápu, řešit problémy až v Českých Budějovicích by mohlo být bezpředmětné…
Tak nějak. Kdybychom všechno v přípravě vyhráli a pak první mistrák prohráli, tak by na nějaké debaty nad našimi chybami bylo už pozdě.

České Budějovice svoji generálku s Hlubokou zvládly podobně jako vy. Zvítězily 6:1. Jejich trenér Jiří Lerch zářil spokojeností, zatímco vy jste láteřil. Dokonce říkal, že věří, že si Budějovice přenesou pohodu do zápasu s Pardubicemi. To je docela ostrý kontrast, nemyslíte?
Také jsem to četl. Ale na nás není žádná deka. Nevyšlo nám pár pasáží v jednom zápase. Proto jsem byl kritický. V přípravě bylo i několik zápasů, které jsme sice prohráli, ale odehráli jsme je velice dobře a měly svoji kvalitu. Celkově jsem spokojený, i když jsme měli rezervy ve finální přihrávce a v zakončení. Ale třeba hra na Viktorce Žižkov měla dobré parametry. Důležitý bude až vstup do soutěže, ne výsledky z přípravy.

Fikejz a Petrus jsou na marodce, Sklenáře jste po utkání se Dvorem dost ostře kritizoval. Máte z útoku zamotanou hlavu?
Ti dva nám určitě chybět budou. Na druhou stranu pevně věřím tomu, že se s takovou situací dokážeme vypořádat, a po zápase si budeme moci říkat, že jsme udělali správnou volbu. Navíc doufám, že kluci, kteří by za normální situace třeba nehráli, teď chytnou šanci za pačesy. Fotbal je hlavně týmový výkon. Jestli budou oproti normálnímu stavu v sestavě jedna dvě změny, tak se nedá nic dělat. Nějaké to zranění přijde občas na každého.

Během přípravných zápasů si mezi tři tyče ani jednou nestoupl Martin Shejbal, jasná podzimní jednička, který se přes zimu měl dávat zdravotně dohromady. Jak to s ním vypadá?
Dobře (usmívá se).

Takže v Budějovicích nastoupí?
Máme spolu dohodu, že se na zápas připraví a řekneme si, jestli to půjde, nebo ne. Kdyby chytal poslední zápas se Dvorem, tak by to stejně nic neřešilo, gólman moc zásahů neměl. Martin trénoval v sobotu i v neděli. Připravuje se na to, aby byl kondičně v pořádku a do branky nastoupil připravený.

Nebude mu chybět herní praxe?
U něho to není o tom, že by potřeboval pět zápasů k získání jistoty. Když řekne, že není připravený, tak to budeme řešit.

Kdyby došlo na nejhorší, mladý Martin Žák by ho dokázal zastoupit?
Musel by. Moc jiných variant není. Odchytal skoro celou přípravu. Ale teď bych to vůbec neřešil. Brankář číslo jedna je pro mě Martin Shejbal a uvidíme, jak se situace vyvine před zápasem.

Přes zimu jste tým doplnil Kopřivou a Hundákem, hráči divizního Slovanu Pardubice, který soutěž odhlásil. Mají na základní sestavu?
Zatím nepřišli jako posily, ale spíš jako doplnění kádru. Teď je na nich, aby dokázali, že v ČFL dovedou zahrát lépe než kluci, kteří jsou tady delší dobu. Jejich přínos bych hodnotil spíš až časem. Navíc se snažíme protlačit do divize béčko, takže chceme, aby bylo silnější než na podzim. Abych někoho nazval posilou, musel by přijít zkušený hráč, třeba z vyšší soutěže, který by měl hned na základní sestavu. Je jenom na Kopřivovi s Hundákem, jak se tady adaptují.

Dá se oproti podzimu brát jako posila alespoň Vojtěch Kakrda, který se dostal z dlouhodobého zranění a teď by měl být konečně v plné síle?
Udělal velký pokrok. Bude záležet, jak se mu povedou mistráky, ale přípravu odjezdil bezvadně. Jeho výkony v ní měly parametry, s nimiž jsem byl spokojen. U něho je to o kvalitnější práci s míčem, rychlost a agresivita tam jsou. Víc by měl být vidět v koncovce nebo ve finální přihrávce.

SOUPISKA

BRANKÁŘI
Martin SHEJBAL 1973
Lukáš ZAVŘEL 1986
Martin ŽÁK 1991

OBRÁNCI
Tomáš PROROK 1980
David HUDEC 1983
Martin TISCHLER 1988
David PŘIBYL 1985
Vlastimil VOŽENÍLEK 1984
Jan BALDRYCH 1989

ZÁLOŽNÍCI
Lukáš REŠETÁR 1984
Jan JEŘÁBEK 1984
Jan FIDRA 1988
Petr KUDRNA 1989
Filip JAROSZ 1990
Michal BURIÁNEK 1989
Jan RŮŽIČKA 1991
Vojtěch KAKRDA 1989
Martin HUNDÁK 1987
Lukáš KOPŘIVA 1987

ÚTOČNÍCI
David PETRUS 1987
Radim FIKEJZ 1987
Martin BRYCHTA 1990
Václav SKLENÁŘ 1991
Tomáš KAKRDA 1991

REALIZAČNÍ TÝM

Trenér: Martin Svědík (1974).

Asistent: Jiří Pospíšil (1972).

Vedoucí mužstva: Jan Císař (1961).

Trenér brankářů a masér: Tomáš Vltavský (1962).

Sekretář: Lukáš Ouředník (1980).

ZMĚNY V KÁDRU:

Příchody: Přibyl (FC Hradec Králové) – prodloužené hostování, Voženílek (Rozhovice) – prodloužené hostování, Kopřiva, Hundák (FK AS Pardubice) – forma působení v jednání.

Odchody: Vanžura (B mužstvo).