Chození po žhavých uhlících… S trochou nadsázky se dá říci, že členové vedení FK Pardubice tuto činnost provozují. Jedním z nich je VÍT ZAVŘEL, jeho sportovní ředitel. Stále ještě aktivní fotbalista seznámí naše čtenáře s aktuální situací v nejvýše postaveném klubu v hierarchii Pardubického kraje.

Vlajkovou lodí každé klubové flotily je áčko dospělých. Jak hodnotíte jeho podzimní výkony i výsledky?
Před sezonou jsme jako nováček ČFL moc neznali a tudíž netušili, zda naše výkonnost bude pro tuto soutěž dostatečná. Máme ale mladý perspektivní tým, který pod dobrým vedením našich trenérů každý půlrok výkonnostně roste. S podzimní částí panovala spokojenost.

A co cíl z pohledu vedení jdete do jarních odvet?
Je reálné, abychom se umístili do čtvrté příčky. Soutěž je velmi vyrovnaná, což nám ukázala podzimní část. Máme minimální ztrátu na druhou příčku. Doma jsme předváděli pohledný, ofenzivní fotbal, což bychom chtěli aplikovat i do venkovních zápasů, kde se samozřejmě hraje jinak. Ale se získanými zkušenostmi by to mělo postupně přijít.

Jak hodnotíte zimní přípravu a testovací zápasy?
Zimní příprava byla po dle našich představ. Absolvovali jsme náročné soustředění v Harrachově a sehráli množství kvalitních přípravných zápasů, ve kterých jsme porovnali síly i s několika celky z vyšších soutěží. Celkově byla příprava náročná a v objemu nároků třetí ligy. Stínem byla zranění hráčů Petruse, Fidry, Fikejze a T. Kakrdy.

Bystrému zraku vašich příznivců neunikla přítomnost nových hráčů…
Podzimní kádr jsme rozšířili o dva hráče ze zrušeného Slovanu Pardubice, a to Lukáše Kopřivu a Martina Hundáka. Oba jsme udělali na přestup. Jsme přesvědčeni o tom, že mají potenciál na to, aby se v budoucnu v našem áčku prosadili.

Zmínil jste jméno David Petrus. Nemůžeme se nezeptat na situaci ohledně jeho neuskutečněného přestupu do prvoligového Hradce Králové. Prozraďte našim čtenářům něco ze zákulisního jednání…
Hradecký klub Davida sledoval prakticky celý podzim. Hned po skončení podzimní části sezony jsme obdrželi konkrétní nabídku a vyvolali jednání. Hradec mu však nabízel profi smlouvu jen na jeden rok. Naopak my jsme mu k jeho poloprofesionální smlouvě sehnali zaměstnání, které mu umožní čas na fotbal. Vzhledem k rodině se nakonec rozhodl pro jistotu, tedy pro nás pro Pardubice. I on sám cítí, že je zde perspektiva druhé ligy a že si ji zde v budoucnu zahraje.

Dalším žhavým zimním tématem byl nový stadion s ligovými parametry. Jaká je situace nyní?
Původním záměrem byla výstavba nového stadionu druholigových parametrů v areálu Tesly Pod Vinicí, kde i zastupitelé města slíbili uvolnit dotace z Evropské unie Vzhledem k tomu, že Výkonný výbor TJ Tesla nebyl ochoten převést, nebo prodat ani metr pozemku Městu Pardubice, tak tím došlo k situaci, kdy by nám nebylo umožněno čerpat dotace na údržbu, energie a provoz nového stadionu. Jinými slovy by se tak zabrzdil sportovní růst našeho klubu, neboť bychom většinu financí museli dávat do provozu a údržby. Jediné co teď k tomuto tématu mohu říct je, že dále budeme jednat s městem.

V předchozí otázce jsme nakousli témata stadionů. Jaké areály nyní využíváte pro sportovní činnost?
Máme v dlouholetém nájmu tři sportovní areály. Od města Ohrazenici a Dolíček, od TJ Tesla Vinici. Máme tak nadstandardní podmínky ve využívání šesti fotbalových hřišť, tří velkých tréninkových ploch a velké i malé umělé trávy s umělým osvětlením. Jsme jediný klub v České republice, který má vlastní stroje na údržbu travnatých ploch. Tím pádem máme všechna hřiště i přes velké vytížení velmi kvalitní. Součástí areálu Ohrazenice je i tělocvična, kde budeme v nejbližší době budovat fitcentrum pro mládežnická družstva. Dále základní škola s rozšířenou sportovní výukou a internát pro hráče. Vše navíc v dosahu Městské hromadné dopravy.

Ladně jsme se přehoupli k mládeži. Nabízí se otázka, jak hodnotíte první půl rok staršího dorostu v nejvyšší soutěži?
V tomto případě platí to samé, co u mužů. Neznali jsme úroveň nejvyšší dorostenecké soutěže, jelikož se zde šestnáct let nehrála, ale vidíme, že jsme to zvládli dobře. Vždyť i v těch prohraných zápasech jsme nebyli horší a v žádném utkání jsme nepropadli. Máme radost z toho, že dostávají prostor i hráči o rok mladší, kteří mohou tuto soutěž hrát i v další sezoně. Vzhledem k dobrému umístění v tabulce budou dostávat stále více prostoru a naopak takzvaní dorazoví dorostenci mohou nastupovat v dresu dospělých. To je pro budoucnost klubu jedině dobře.

A co vaše žákovské celky?
Jsem rád, že novým šéftrenérem žáků a hlavním trenérem ligových starších žáků se stal Ladislav Brož. Má s tímto velké zkušenosti z Hradce Králové. Věříme, že se v žákovské kategorii dostaneme do středu tabulky a to dlouhodobě. Ve vedení klubu jsme se navíc dohodli, že chceme zaměstnat jednoho až dva lidi na mládežnický skauting. Pokud chceme být konkurenčně schopní těm nejlepším mládežnickým oddílům, tak musíme stahovat hráče ze širokého okolí k nám. Jak již padlo dříve, máme na rozvoj mládeže dobré podmínky a kvalitní trenéry.

Jaké z dlouhodobě vytyčených cílů vašeho klubu jsou nyní aktuální?
Na pořadu dne je vykopat s béčkem mužů divizi a udělat z něj čistokrevnou juniorku. To znamená hrát jen s našimi mladými hráči, kteří dostanou dostatečný prostor a čas na adaptaci, ale když u nich nebude vidět progres, tak je uvolníme na hostování. S áčkem bychom pak chtěli v horizontu dvou až tří let vykopat druhou ligu. V té se zabydlet a hrát v ní důstojnou roli. K tomu je ale zapotřebí vybudovat stadion splňující parametry Českomoravského fotbalového svazu a UEFA.

(ašo, zz)